HOş GELDIN SULTANIM?

Bugün Ramazanın birinci günü, hazırlıklar son sürat tamamlandı, kolay degil ?11 ayın Sultanı?nı karşılayacagız. Kolay mı öyle sultan karşılamak? tabiî ki degil. Sultanı sultanlara göre karşılamak, Sultanlara göre agırlamak ve Sultanlara göre ugurlamak lazım.

 

Ramazan orucu insanın nefsi ile savaşının ayıdır, bu savaşta yenmekte var yenilmekte, genellikle inanan insanoglu bu savaşın galibidir ya bu savaşta nefsine yenik düşenler işte onları da Allah Islah eylesin ve Sabır versin demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

 

Içerisinde Yüce Mevla"mızın ?Bin aydan daha hayırlı? buyurdugu Mübarek Kadir gecesini barındıran bu mübarek ayı yukarıda da söyledigim gibi sultanlara yakışan bir şekilde karşılamak, agırlamak ve ugurlamak gerek. Yalnız bu yıl Kahramanmaraş"ta görülmemiş sıcakların yaşandıgı bir yılda Ramazan Orucumuzu eda edecegiz, onun için dikkatli olmak, aşırı sıcaklarda durmamak ve her şeyden önce Ramazan Orucunu ve sıcakları bahane ederek hiç kimselere sataşmadan, huzur içinde bir Ramazan geçirmemiz lazım.

 

Armudun sapı, üzümün çöpü diyerek çevremizdekileri kırmayalım.

Bakın Oruç her Müslüman"ın üzerine farz kılındı, ancak birileri oruç tutmuyor diye hiç kimseyi zan altında tutmamak veya ?Neden Oruç tutmuyorsun? diye yargılamamak lazım.

 

Onu sorgulamak bize düşmez,

 

Herkese huzur ve sabır içerisinde bir Ramazan diliyorum.

 

*** 

Ikinci meselemiz bu yıl pek sesleri çıkmadı ama Ramazan Davulcuları meselesi.

 

Bilmiyorum ancak duydugum kadarıyla bu yıl Kahramanmaraş"ta Ramazan Davulu çalınmayacakmış eger öyle ise buna çok sevindim diyebilirim, çünkü artık Davul devri kapandı. Teknoloji bu deri kapattı, kimse kusura bakmasın ancak artık davullarımız gürültü kirliligi ve psikoloji bozmadan başka bir işe yaramıyordu. Bakın Adana"ya 3 yıldır bu yasagı uyguluyor. Orada davul çalınmıyor diye insanlar sahura kalkıp oruç tutmuyorlar mı?

Dolayısı ile ne kadar dogru bilmiyorum ancak eger bu haber dogru ise bu kararı alanları kutluyorum.

***

Üçüncü meselemiz ise gazetemizin manşetinde de gördügünüz gibi Kahramanmaraş"ta sıkça yaşamaya başladıgımız ve her ne hikmetse neden böyle diye soru sorabilecegimiz bir yetkilinin bulunmadıgı elektrik kesintileri.Bir, iki üç derken artık insanların sabır taşlarının çatladıgı bu elektrik kesintileri insanlara;

 

?Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?

 

?Göksu EDAş yüzünden çıldıracagım? şarkısını söyletmeye başladı.

Zamansız ve habersiz kesinle elektrikler bir tarafa, neden böyle oldu veya ne zaman elektrikler gelecek diye soru sormak için açılan telefonlara verilen lakayıt ve vatandaşı çileden çıkaran cevaplar artık sonun başlangıcına giden bir yola girdigimizin göstergesi diye düşünüyorum.

 

Bunlardan en sonunun Cuma günü yaşadık, gün içinde zırt, vırt giden elektrige alıştık ancak akşamüzeri tam gazetenin haberleri toplanmış artık sayfalara geçilecekken giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan elektrik morallerimizi alt üst etmeye yetide arttı bile.

 

Elektrik arızaya ettigimiz telefonda ?Ede arıza ekibimiz yetersiz ve şu an bir arızadalar, sizin oraya ne zaman gelirler bilmiyorum, belki bir saat sonra gelirler, belki de bugün hiç gelmezler? şeklinde ki saçma sapan cevabı bizlere soguk duşu aldırdı.

 

Kamu hizmeti veren bur kurumun böyle bir cevap vermesi nasıl yorumlanır bilmiyorum. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Trafik kazası olmuş 112 Acile telefon ediliyor ve telefonun ucunda ki kişinin size ? Ede elimizde bir tane ambulansımız kaldı, onu da bir yere gönderdik yani Ambulans ya bir saat sonra gelir, ya da hiç gelmez? cevabına benziyor?

O zaman bende size; ?Iyide kardeşim o beni ilgilendirmez, birkaç tane Ambulans daha alsaydınız?? diye sormazmıyım, diyecegim ama ortada muhatap olacak biri olmadıgı için soramıyorum.

 

Hayırlı Ramazanlar

Görüşmek Umuduyla.

        

Önceki ve Sonraki Yazılar