Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Hisarcıklıoğlu’ndan Gündemi Dinledik…

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, haftanın gün ilimize gelerek KMTSO ve KTB yönetim kurulu ve meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda gündemi değerlendirdi.

Özellikle ülke ekonomisindeki gelişmeleri ve geleceği yorumladı.

Bunlarla da yetinmeyip 2023 vizyonuna ait hedefleri irdeledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu mücadeleci, girişimci ve uzlaşmacı bir yapıya sahip. 2002 yılında aldığı TOBB başkanlık görevini tam anlamıyla yerine getiren bir çerçeve çizdi.

İki saate yakın süren konuşmasında hiç siyasete girmedi. Soru cevap bölümün de de hep yumuşak tavrı ile takdir topladı.

Ortamı germeden birçok şeyin yapılacağını dinleyicilere bir öğretici gibi sundu.

Gazi Parkı stresinin tüm ülkemize yayıldığı bir ortamda Hisarcıklıoğlu farklı bir görüntü verdi.

STK’ların etkin ve verimli çalıştıklarında neler yapılacağını bizlere örneklerle açıkladı.

Hisarcıklıoğlu’na göre “STK’lar yalnız aidat toplayan kurumlar olmamalı… STK’lar yatırım yapmalı… İnsan eğitmeli… Ülkenin geleceğini yönlendirecek siyasetçi profilini oluşturabilmeli…”

TOBB bağlı STK’larda daha önce görev yapan çok sayıdaki başkan, bu gün için müsteşar, milletvekili, genel müdür, baş danışman ve bakanlık gibi görevlerde bulunuyorlar.

TOBB nitelikli insan yetiştiren hayat üniversitesi de diyebiliriz.

Günümüzde odalarımızın ticaret ve sanayi dışında yeni sorumluluk alanları oluşturdukları ve bu alanlarda projeler geliştirip uygulamaya koydukları diğer bir gerçek.

Açıkçası hem mektepli hem de alaylı olarak Türk ekonomisine katkılar sağlıyorlar.

KMTSO bu konuda beklenmeyen gelişmeleri gerçekleştirdi.

Mekânını geliştirmekle kalmadı; birçok konuda panel, seminer, bilgilendirme toplantılarına ev sahipliği yaptı ve il tanıtımına katkılarda bulundu.

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmalarından bazı alıntılara değinelim.

“ TOBB’a bağlı olan odalar Demokratikleşme ve demokratik toplum oluşturma sürecine katkı sağlıyorlar ve sorumlu vatandaşlık anlayışının, toplum içinde yaygınlaşmasına destek veriyor, toplumsal sorunların çözümünde önerilerle çözüm aramayı düşündürüyorlar…

Ayrıca kamunun çözüm üretemediği sorunlarda vatandaşa hizmet götürmeye çalışıyor, kurum la ilgisi olmayan birçok alanda sosyal sorumluluk anlayışını benimsiyor. Eğitim başta olmak üzere kendisini devamlı yenileyen bir anlayışla hareket etme imkânı sağlıyoruz. Bir çarpıcı örnek verecek olursak gümrükkapılarınınmodernize edilmesini ve karayolu ile ihracatı gerçekleştiren tırların beklemeden dış ülkelere taşıma kolaylığınıiyileştiren projeleri ilgililere sunduk.

Odalarımız tarafından kullanılabilecek mali kaynaklarda önemli bir artış elde ettik… Bu kaynakları odaların sürekli kadrolarını yenileme uzman kadro çalıştırarak değişik projelere imza atmak imkânını da oluşturduk.”

Özetlediğimizde: Ülkemizlider nitelikli insanlarını sayısını çoğalttıkça ülkenin ticarette, sanayi de, turizm, eğitimde, kültürde ve ihracatta gelişmesi daha hızlı olacaktır.

Bu gibi gelişmeler masada oturarak emir vermekle olmuyor.

Proje üreterek insanlarla kaynaşarak  dertlileriyle dertlenerek geceyi gündüze katarak oluyor..

Onun için Rifat Hisarcıkloğlu, bu alanda örnek bir lider profilini çizerek geleceğe model olacak olan farklı bir kişilik sergiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar