Her Yönüyle Göksun

Birçok medeniyetlere, kültürel beşiklik yapmış. Dağları, yaylaları, ovaları, akarsuları, kanyonları ile Göksun ilçemiz adeta keşfedilmeyi bekleyen bir hazine niteliğinde.

Nasıl ki insan içinde yaşadığı nimetlerin farkında olmadığı gibi, Türkiye’mizin ve Kahramanmaraş’ımızın cennet köşesi Göksun’umuzu, maalesef en yakın Kahramanmaraş ve çevresindekiler dahi tam olarak tanımıyor.

Kültür ve Turizm bakanlığı yayla turizmi olan yaklaşık 55 ili ilan etti. Bunların içinde maalesef Kahramanmaraş ve Göksun’umuz yok. Oysa tek başına Göksun’umuz en az 50 vilayetten, tek başına daha ilerdedir.

Bunda ilgili bakanlığın kusuru kadar, Kahramanmaraş’lıların ve Göksun’lularında eksikliği olsa gerek diye düşünüyoruz.

İşte bu eksikliği bir nebze olsun telafi etmek amacı ile. Göksun ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak amacı ile; Şehrimizin yetiştirdiği usta gazeteci ve tecrübeli  yayıncılarından, Sayın Abdurrezzak AKBABA önderliğinde, AKBABA İLETİŞİM yayın kuruluşunca “ HER YÖNÜYLE GÖKSUN “ kitabı yayınlanarak, geçtiğimiz hafta okuyucuları ile buluşturuldu.

Göksun’umuzu her yönü ile tanıtmaya çalışan 300 sahifelik, renkli kaliteli baskısı dikkatleri çeken, “ HER YÖNÜ İLE GÖKSUN “ gerçekten Göksun’umuza layık bir kaynak bir eser olarak kütüphanelerde yerini alacağını umuyoruz.

Göksun ilçemiz yüksek bürokrat ve siyasetçilerimizin yetiştiren bir ilçe olması ile dikkat çeken bir ilçemizdir. Başta Mehmet SAĞLAM ve Nevzat PAKDİL ile tüm Göksunlular ve Kahramanmaraş’lıların gurur duyduğu siyasetçilerimizdendir.

Ayrıca Göksun bölgesinden bir çok bürokrat ve aydın insanlarda yetişmiştir. Bu bürokratların arasında biri var ki onu unutmak mümkün değil. Rahmetli Yaşar TÜRKLEŞ. Çevre ve Orman Bakanlığında av ve yaban hayatı daire başkanıydı. Geçtiğimiz yıl elim bir trafik kazasında onu kaybetmiştik.

Sayın A.Rezzak AKBABA’nında yakın dostuydu. Göksun kitabının yayınlanmasında fikir ve ilham kaynağımız olmuştur diyerek. “ Merhum Yaşar Türkleş’i unutmadık, Rahmetle anmaya devam edeceğiz “ diye, kitapta dostlarının kaleminden hatıralar aktarmış.  

Bu duygulu yazılardan biri; Kanal A Televizyonu genel yayın müdürü Göksun’lu hemşehrimiz, sayın Alper TAN’ ın yazısı, Rahmetli Yaşar TÜRKLEŞ’le kaza yaptıkları aynı araçta bulunuyorlardı  “ Yaşar,a Gül darbı bize kamyon darbı “ diye çok samimi ve duygulu bir yazı kaleme almış.

Rahmetli Yaşar TÜRKLEŞ,  şehrimizde Milli Parklar Müdürü olarak görev yaptığı yıllarda Kapıçam yöresinde keklik üretme çiftlikleri yaparak bu alanda bir ilki gerçekleştirmişti. Daha sonra Ankara Çevre ve Orman Bakanlığı Av ve yaban hayatı daire başkanlığına atandı, orada reform denilecek hizmetler yaptı.

Sayın Alper TAN  yazısında, Rahmetli Yaşar TÜRKLEŞ in son projelerini şu şekilde anlatmış.

“ Çeşitli projeleri vardı. Mesela Çankaya Köşkü’nün bahçesini çeşitli bitkilerin, çiçeklerin, kuşların ve hayvanların bir arada olduğu muhteşem bir park haline getirmek istiyordu. Bu projeyi hazırlamasını söyledim. Hazırlandığında da Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’e dosyayı ben verdim. Yapmaya çalıştılar. Ama olmadı. İstanbul’un merkezi yerlerine kuş barınakları yaparak bir Osmanlı mirasının başkentine yaşatmak istiyordu o da olmadı “

Yaşasaydı belki bunların hepsi ve daha fazlaları olacaktı. Ne yapalım Kader-i İlahi böyleymiş.

Mekanı cennet olsun diyoruz.  Zira o çok iyi biliyordu ki;

 “Mevt idam değil, hiçlik değil, fena değil, inkiraz değil, sönmek değil, firak-ı ebedi değil, adem değil, tesadüf değil, failsiz bir in’idam değil, Belki bir fail-i hakim-i Rahim tarafından bir terhistir. Bir tebdili mekandır. Saadeti ebediye tarafına, vatan-ı aslilerine bir sevkiyattır.”

“Her Yönü İle Göksun” kitabına emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, Göksun’umuza ve Kahramanmaraş’a hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar