Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Her Yol Mahir Ünal’a Çıkıyor

Herkesin kullandığı bir terim var: “Her yol Roma’ya çıkar” veya daha eski bir terim, oda her yol Taksim’e çıkar derler.

Bunu söyleyen doğru söylemiş… İstanbul’a gittiğinizde Sirkeci, Eminönü, Karaköy’den direk olarak Taksime çıkar. Beşiktaş ve Dolma Bahçe’den Taksime… Şişli’den, Nişantaşı ve Osman Bey’den de yine Taksime çıkar. Mutlaka her İstanbul’a gittiğinizde İstiklal Caddesini bir dolaşır Taksimde soluğu alırsınız. Çünkü İstanbul’a giden İstiklal caddesine, Taksim’e gitmemişse… İstanbul’a gitmiş sayılmaz. Bu hem Anadolu’dan hem de yurt dışından gelen turistler için de geçerlidir.

Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’a bu iki terimde tam olarak uyuyor. Kendisi genel olarak milletvekili ve belediye başkanları belirlenirken; “ Ben karışmıyorum” diyebilir. Ama gelişmeler hiç de öyle söylemiyor. Büyükşehir Belediye başkanını belirleme sürecinde Hayrettin Güngör’ün mesai arkadaşı ve birlikte çalıştığı yol arkadaşı olarak biliyoruz.  

Belirlemede, elbette Ünal’a sorulmuştur. İlçe belediye başkanları adı konulurken de yine kendisine sorulma ihtimali oldukça yüksektir. Bölgeyi en iyi bilen isimlerdendir.  Buna artı olarak Ak Parti’nin A takımında yer alması ve Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın her gittiği yerde hemen yanı başında bulunması bunu doğruluyor.

Burada bunu yazmaya çalışırken kendisini eleştirmek amacında değilim. Kahramanmaraş, Ak Parti döneminde siyasi manada yetişen siyaset adamları belirli yerlere geldiler. Uzun bir aradan sonra Mahir Ünal Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Veysi Kaynak Başbakan Yardımcılığı görevinde bulundu.  Celalettin Güvenç, İçişleri Komisyonu Başkanı olarak hala bu görevinin başında.

İlke olarak bu değerli insanlarımıza destek vermeyi öğrendiğimizde, her dönemde ve her zaman bizimde Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde ve üst yönetimlerde görev verilmesi başta; halkımızın, STK ve basın olarak bizlerin içtenlikle desteğine bağlıdır.

Ama bizim kırsal düşüncemiz ön plana çıktığı için önce destek veririz, zaman geçirmeden de o makam ve mevkiden nasıl aşağı indiririz çabasına düşeriz. Uykularımızı kaçırma derecesine gelir.

İlimize daha çok yatırımın gelmesi, daha çok gelişmesi, daha çok istihdam ve üretim sağlaması vs. Hepsi buna bağlıdır. Elbette illere bütçeden ayrılan bir pay vardır… Ama işin özü hiç de öyle değil.

Her şey oradan gelecek yatırıma bağlı değildir. Bunların hepsi merkezde bulunan üst yönetime ve bürokratların üstün gayretine bağlıdır.

Örneğin; Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek KMTSO’da gerçekleşen, Mahir Ünal ile Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de bulunduğu EXPO 2023 tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada; 4,5 yılda 422 milyon para gelirken belediye olarak kendisinin yaptığı yatırımın 722 milyon olduğunu dile getirdi. Aradaki 350 milyonluk farkı belediye personellerinin çalışarak ürettiğini belirtti.

Eğer Bakanınız, bürokratınız ve üst sıralarda görev alanınız yoksa… İşte o zaman “Yandım anam keten helva ”der durursunuz.

Bunlar işin özünü teşkil etmektedir. Belki bu yazıyı okuyanlar farkına varmayabilir. Eğer bir lider, bir bakan geldiğinde; sağcısıyla, solcusuyla ve diğer tüm görüşten olanlar bir araya gelerek “hepimiz Kahramanmaraş için varız” dediğinde, işte o zaman birçok konuyu halletmiş oluruz.

Bunun örneklerini etrafımıza baktığımız zaman görürüz. Ancak örnekleri burada ifade etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Tekrar konumuz olan Mahir Ünal ’a dönüyorum. Ünal;  saliseler içerisinde hafıza, istişare, beden dili ve konuşma tekniğini en estetiksel şekilde karşısına anlatan bir siyasetçi. Onun için Ak Partinin dışarıya açılan vitrininde yer almaktadır.

Ayrıca Ünal’ın bu portföyü, ilimize milletvekili olarak geldiği 2011 yılından itibaren şehrimize gelen kaynakları 3 kat arttırdığı kayıtlar da göstermiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar