Hani diğer partiler?

Tebrikler Kılıçtaroğlu, tebrikler…

Şaka yapmıyorum.

Kahramanmaraş’ın sesini, böylesine “olumlu” anlamda, hem de CHP gibi bir partinin grup toplantısında, belki de o an orada Kahramanmaraş’a önyargısı olan insanların bulunduğu bir toplantıda duyurduğun ve sarfettiğin samimi, övgü dolu cümleler adına teşekkürler.

Olayın asıl kahramanlarına; başta bu memleketin “bakan”ı gibi çalışan Sayın Mehmet Balduk’a, Pir Sultan Abdal Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Sayın Salman Akdeniz’e, Sayın Dr. Gökhan Gökşen’e, Sayın Ömer Faruk Şirikçi Hoca’ya ve bildiride imzası bulunan diğer “yürekli” ve bir birinden saygıdeğer insanlara da yürekten, binlerce teşekkürler.

Bir Kahramanmaraşlı olarak..

Bu topraklar üzerinde sonsuza dek huzurun, barışın, kardeşliğin, birliğin, dirliğin bozulmamasını cânu gönülden isteyen bir fert olarak…

***

Demek ki oluyormuş.

Sağcısıyla solcusuyla, alevisiyle sünnisiyle, Türk’üyle Kürt’üyle, doktoruyla hocasıyla, belediye başkanıyla sendikacısıyla, sanayicisiyle esnafıyla…

“Birlik” olunca oluyormuş.

Bu birlik “her alanda” devam etse, kim bilir bu şehir adına daha neler başarırız neler.

Meselâ futbol takımız 1.Lig’de olur. Tur otobüslerinin biri gelir biri gider, her yer turist kaynar. Yılda birkaç defa uluslar arası tekstil fuarları açılır. Hava alanımıza uçakların biri iner biri kalkar... Ne bileyim işte siyasi anlamda daha etkin oluruz. O zaman bir değil; belki iki bakanımız bile olur. Büyük şehir olmak rüya değil gerçek olur. Vs. vs…

***

Bakın, Kahramanmaraş’ın adını tüm Türkiye duydu. İnternet sitelerinde, televizyonlarda, gazetelerde Kahramanmaraş’tan ve bu minnet boçlu olduğumuz insanlardan bahsedildi.

Kışkırtan ve kaşıyanlara inat..

Kendini bir anda “kahraman” zannedip sokaklarda memleket kurtarmaya soyunanlara inat..

Asırlardır yaşadığımız birlikteliği bozmaya çalışanlara inat..

Kana susamış ve varlığını hep gerilimlere borçlu olan mihraklara inat..

Aramızda dolaşan gizli Yezidlere, Ebû Cehiller’e inat..

***

Sahi, bildiride imzası olanlara baktığımızda siyasi partiler anlamında neden sadece CHP vardı. Böylesi bir bildiriye katılmanın diğer partiler adına “sakınca”sı neydi ola ki?

***

Biliyorsunuz değil mi, o gün salıydı ve bütün partilerin grup toplantıları vardı. Kılıçtaroğlu’nun yaptığını diğer liderler de yapabilirlerdi.

Hem fena mı olurdu. En azından önemli bir şehri ilgilendiren ve Türkiye adına örnek teşkil eden bir bildiri de, bir araya gelmiş olurlardı.

***

Sayın Başbakan’dan beklerdim doğrusu. Hani Ak Partili zevat hep söyler ya “Başbakanımızın Kahramanmaraş sevgisi bir başka” diye. Hem o sevgiyi azıcık görmüş olurduk böylece.

O an orada bulunan vekillerimiz gururlanırlardı her ne kadar “böyle şeyler”den hazzetmeseler de!

Sayın Durdu Özbolat partisinin grubunda, genel başkanı Kahramanmaraş’tan övgüyle bahsedince gururlanmıştır örneğin, haklı olarak.

***

Dediğim gibi keşke grubu olan her parti başkanı grubunda dile getirseydi bu bildiriyi o gün. Bu birlikteliğe onlar da katkıda bulunmuş olurlardı ve bu hava Türkiye çapına yayılabilirdi.

Muhtaç olduğumuz “ülke barışı”na önemli katkısı olurdu!

Ne yani.. olmazmıydı?

Olurdu, olurdu.

Hemde çok “süper” olurdu.

***

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar