HADDINI BILMEK!..

Kimi insan tipleri vardır; "her makama kendni layık görür" Işte bu tip insanların cebinde paraları olur amma toplumda saygınlıgı hiç olmaz. Çünkü inandırıcılıgını yitirmiştir artık.

 

1995 genel seçimleri sırasında, bir siyasi partiye ugradım akşam üzeri.

Orada çaycılık yapan yaşlı bir amca var. Ayaküstü konuşuyoruz. ??.. milletvekili olup gidecek, ben onun yerinde olsam? diyerek başlattıgı konuşmasını daha tamamlamaya fırsat olmadan o vekil adayı içeriye girdi.

Megerse o vekil adayı kapının önündeymiş. Vekil adayı; ?- yahu kardeşim senin okuman yazman bile yok. Milletvekili olsan topluma ne verirsin. Ankara"da sen yolda yürüyemezsin!..? diyerek fırça atmıştı.

 

Malum yerel seçim sürecine girdik ya. Her önüne gelen Belediye Başkan adayı olmaya çalışacak. Her önüne gelen ?Ben Belediye Başkanı olsaydım? diyerek konuşacak.

Bunu seçme ve seçilme hakkına baglamak haksızlık olur. Bu olsa olsa haddini bilmemektir. Bu olsa olsa densizliktir.

 

Bunu ben şuna benzetiyorum. Mesela ?benim Cumhurbaşkanı adayı olmam gibi? Benim olmam mümkün degil. Çünkü birden çok üniversiteye kayıt yaptırdım ama hiç birini bitiremedim. Anlayacagınız lise mezunuyum. Üniversite mezunu olmayan Cumhurbaşkanı adayı olamaz.

 

Adamın öz geçmişine bakıyoruz; Parası ile Üniversite diploması almış. Diploma aldıgı ülkenin haritada yerini bile bilmez.

Yahu kardeşim bu diploma sana ?kız isterken bile işine yaramaz ki? olsa ne yazar. Olmasa ne yazar.

Dünkü köşe yazımda ?Manukyanda vergi rekortmeniydi? başlıgı ile düşüncelerimi yazmış, insanlara ölümün oldugunu hatırlatmaya çalışmıştım.

Kimileri şuna buna ilişkilendirmişler. Kimseyi kast ederek yazmadım. Yazarsam açık açık isim zikrederek yazarım. Özellikle bunu hatırlatmak istiyorum.

Neyse; sevgili dostlar, agabeylerim, kardeşlerim, Yüce Peygamberimize sormuşlar.

Müslüman ne yapmaz diye.

Yüce Peygamberimiz de; ?müslüman yalan söylemez!? buyurmuştur.

Yalana dolana girmeden, insanlara kendinizi oldugunuzdan fazla gösterme hastalıgından kurtulmanızı ve haddinizi bilmenizi öneririm.

Çünkü insan ne isterken istedigini iyi bilmelidir.

Olması mümkün olmayan konular ile ilgili ?ben olsaydım? sözü bir müslümana yakışmayan bir ifadedir.

Allah insana o makam ve mevkiyi layık görmüşse o makam ve mevki sizin ayaklarınızın önüne gelir.

Yoksa sen ne kadar çabalarsan çabala, bir yerlere gelmeye senin gücün yetmez.

Lütfen ?ayaklarımız yere bassın!..?

Önceki ve Sonraki Yazılar