Göksun Büyükkızılcık Mahallesi ve Halkın Sağlığı

30 Mart seçimleriyle Büyükşehir olduk ama 64 Belde 500 köyümüzün de sorunlarını aldık. Bir çok eskiden köy şimdi mahalle olan yerleşim birimlerinden çeşitli konularda şikayetler gelmekte ve bu gelen şikayetlerin dikkate değer ve önemli olanlarını da haber ya da köşelerimizde yer vererek kamunun dikkatinin çekilmesi hedeflenmektedir.

Bizler vatandaş ile köprü görevini yaparken aynı oranda da sorumlu davranmayı, provakasyon  olacak hadiselerden de uzak durmaya gayret sarf ederiz. En azından ben kendi adıma sorumlu gazetecilik yapmaya dikkat etmeye çalışırım.

Vatandaşın Büyükşehir Belediyesinden beklentileri çok yüksektir. Buna sebep ise yine siyasilerin kendileridir. Hesap kitap yapmadan, bol keseden seçimlerde verilen sözler doğal olarak vatandaşta beklenti çıtasını yükseltmiştir.

“Ben söylemedim, ben söz vermedim!” diyerek işin içinden çıkmaya kalkışmak, verdiği sözleri inkar etmek etik bir davranış da olmasa gerek.

Göksun İlçemize bağlı Büyükkızılcık mahallesi (eskiden belde idi) ile ilgili bana gelen bir bilgi notu ve fotoğraflarını paylaşıyor, ilgili kurumları göreve davet ediyorum.

“Mehmet bey merhabalar,

Daha önce telefonda konuşmamızda, Göksun ilçesine bağlı Büyükkızılcık mahallesindeki (eskiden kasaba idi) kanalizasyon ve atık su meselesinden size bahsetmiştim. Kısaca tekrarlamak gerekirse, belediye lağvedilmeden önce ……... Sayın Başkan işte bu projeye de bu minvalde altyapısı, planı ve projesi tam olarak hazırlanmadan girişmiştir. Sonradan anlaşıldı ki, vatandaşın arazisinden geçen yerlerle ilgili herhangi kamulaştırma dahi yapılmamıştır. Neyse, belediyeliğin sona ermesi, vatandaşların kamulaştırmaksızın arazilerinin kullanılmasına karşı çıkması ve nihayetinde müteahhidin de işi terk etmesi ile kanalizasyon projesi tamamlanamamıştır.

Projenin, Apıklar mahallesine kadar olan kısmı tamamlanmış, Apıklar mahallesi ile arıtma ünitesi arasındaki kısım ise hiç yapılamamıştır. Ancak, Apıklar mahallesi de dahil olmak üzere, Büyükkızılcık merkez, Karlıoluk, Güller gibi toplam nüfusu neredeyse 4000'i bulan yerleşim yerlerinin tüm atık suları kanalizasyona verilmiştir. Bu kanalizasyon suyu şu anda Apıklar mahallesinin alt tarafından geçen Kızılcık Suyu deresine akmaktadır. Bu derenin suyu ile Apıklar ve Karaömer köyüne bağlı Kızılcık suyu mezrasının tarım arazileri sulanmakta, bu sudan köylünün hayvanları içmektedir.

Kanalizasyonun dereye boşaldığı yerde, dere suyu sulama arklarına alındığı için dere kuru vaziyette, buradan sadece kanalizasyon suyu akmakta, bu nedenle etrafa son derece pis bir koku yayılmaktadır. Kanalizasyonun dereye aktığı noktanın yaklaşık 200 aşağısında, dereye büyükçe bir kaynak suyu karışmaktadır. Buranın aşağısındaki tarım arazileri de bu su ile sulanmaktadır. Ancak bu su da dereye boşalan kanalizasyon suyu tarafından kirletilmektedir.

Sonuç olarak, bahsi geçen kanalizasyon suları nedeni ile Apıklar ve Kızılcık suyu halkı büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Bu su her türlü bulaşıcı hastalığı barındırmaktadır. Bu su ile belki de tarımsal arazilerin bile sulanmaması gerekmektedir. Üstelik bu suyu, köylünün hayvanları da içmekte, dere üzerinde köprü bulunmadığından, arazilerine giden halk bu dereden geçmektedir.  Ortada halk sağlığını tehdit eden, halkı salgın hastalık tehlikesi ile başbaşa bırakan bu sorunun ilgililer tarafından acil olarak çözülmesi gerekmektedir. Konu, başta KASKİ olmak üzere, Tarım İl Müdürü ve Halk Sağlığı İl Müdürüne aktarılmıştır.

Komu oyu oluşması, ilgililer üzerinde sorunun çözümüne yönelik bir baskı oluşturulması bakımından, konuyu gündeme taşımanız, sorunun çözülmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Malumunuz olduğu üzere, medyanın öncelikli görevlerinden biri de halkı bilgilendirmek, sorunları gündeme taşımaktır.”

Yukarıda anlatılanların doğruluğunu biz değil kamu kurumları takip ederek bulmaları gerekmektedir. Çünkü biz icra makamında olan insanlar değiliz. Kahramanmaraş’tan kalkıp oralara giderek de bunu araştırma yapmak gibi bir sorumluluk ve görevimizde yoktur.

Bizler, bize ulaşan bilgi notları ve ihbarları ciddi ve dikkate değer bulursak bunları yayınlar, kamunun o konuya dikkatini çekmeye çalışırız.

Halkın sağlığından, oraya yapılması gereken alt yapı projelerini yapacak ve bunun sorumluları kolaycılığa kaçmadan elemanlarını göndererek araştırma yapmaları ve vatandaşların mağduriyetini giderecek çalışmaları yapmaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar