Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Göksun Belediyesinin Tutarsız Bahanesine Cevaptır

Bu gün itibarı ile gazetelerde ve internet ortamında okuduğum haberlerde, son günlerde meydana gelen terör hadiselerinde şehit olan ve yaralanan onlarca polis, asker ve sivil insanların ve yakınlarının yaşadığı acılar dolayısı ile 16 ağustos tarihinde 33.sünün yapılması beklenen güreş festivalinin ertelendiği söylenmektedir. Bu habere göre yapılacak olan bu festivalin ertelenme sebebi millet olarak yaşadığımız bu acı hadiselerdir.

         O zaman buradan sayın başkana birkaç sorumuz olacaktır. Bu kadar acı hadiseler ve benzeri hadiselerin olduğu günlerde ve yıllarda herhangi bir futbol maçı ertelenmiş midir. Ertelenmemiş ise bu futbolcular ve bu futbol seyircileri başka gezegende mi yaşamaktadırlar veya Türk milletinin birer mensubu olarak bu acıları bizimle ve sizinle aynı derecede hissetmiyorlar mı.  Bu günlerde Göksun ilçemizde başka bir etkinlik yapılmayacak mıdır. Yapılacak ise bu etkinliği yapanlar hangi millet mensuplardır ki bu acılar onları etkilememektedir.

       Millet olarak tarih boyunca o kadar büyük acılar yaşadık ki hiçbir millete nasip olmamıştır. Fakat bu acıları yaşarken bizi biz yapan hiçbir meziyetimizden ve töremizden ve manevi değerlerimizden vazgeçmemişizdir. Türk milleti tarih sahnesinde var olduğu günden beri güreş idmanı vardır ve milli bir idmandır. Bu idman halk oyunu ve çiftetelli gibi bir eğlence oyunu değildir. Bu bir savaş oyunudur ve Hz. Peygamberin sünneti olup bu oyunun piri de Hz. Hamza’dır. Yiğitler meydana çıktığında cazgır şöyle seslenir. Aslımız neslimiz pehlivan, Pirimiz Hz. Hamza pehlivan. Demek ki dini duyguların ve milli duyguların en yüksek olduğu ve hiçbir zaman bir eğlence unsuru olmayan güreş sporunu ertelemek için bir bahane aramaya gerek yoktur. Hiçbir spor müsabakası ve müzikli eğlence iptal edilmeyip , hepsi birer birer uygulanırken, bizi biz yapan en büyük değerlerimizden ve Kırkpınar’da güreşe güreşe şehit olan kırk yiğidin adına yüzyıllardır yapılan güreşler ortada iken ve en büyük acılarımızı yaşarken bile güreşi devam ettiren ceddimizden daha mı dindar ve duyguluyuz ki güreş festivalini erteliyorsunuz. Bu güreşi yapacak imkan ve niyetten yoksun iseniz lütfen başka bir bahane bulmanızı rica ediyorum.

       Bu festivali Göksun’umuza ve yiğitlerine yaraşır şekilde yapınız.  Aksi halde sizi başta futbol müsabakaları olmak üzere bütün spor ve kültür şenliklerini de iptal etmeye davet ediyorum. Bu hususun takipçisi olacağımı bilmenizi istiyorum. Senede bir gün yapılan ve bu güne hazırlanan yiğitlerin boynunu bükük bırakmak için öne sürdüğünüz sebepler yanlış ve düşündürücüdür. Türk ordusunun en büyük idman aracı olan güreşimizi ve bu sporun eğlence sebebi olmadığını bir daha hatırlatarak sizden bu yanlış kararın tashihini rica ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar