GALİP YILIŞIN VE CHP

Galip Yılışın CHP İl Başkanı. Merhum Kumçatı (amıklı) köyünde bir ağa torunu olarak dünyaya geldi.

Dedesi Ökkeş ağayı 1981 yılında tanıma fırsatım oldu. O köylerde hatırı sayılan, köylünün olduğu kadar o bölgenin ağası demeyeyim de büyüğü, hatırı sayılan biriydi. Allah rahmet eylesin.

İşte böyle bölgede ağırlığı olan sofrasında bir çırpıda 100 kişinin yemek yediği bir ağanın torunu olarak dünyaya gelmenin bedeli vardır sanırım. Bu bedeli sevgili Galip Yılışın’ın babası ve yakınları fazlasıyla ödediler. Teferruata fazla gerek yok.

Bunları neden yazdığıma gelince; CHP’de siyaset yapmak her babayiğidin harcı değildir. Delege bile olmayan ama parti üyesi bir partili çok rahatlıkla teşkilatı eleştirme hakkını kendinde görür. Yani her zaman insafsız bir parti içi muhalefet vardır.

Bu sebeple CHP’de belli bir yerlerde olanlar iç çekişmeden kendilerini hiçbir zaman kurtaramadıkları için diğer partiler, iktidar partisini eleştirecek, onları takip edecek, eksiklerini söyleyecek enerjilerini hep iç çekişmelerde kullanmışlar ve sürekli yorgun olmuşlardır.

Bunlar MHP içinde geçerlidir.

Her iki partide parti içi seçim kaybedenler partiye küser  ve partinin bir çok etkinliklerine katılmadıkları gibi mevcut yönetim ile ilgili her şeyi doğru yanlış söyleme hakkını kendinde görürler.

Tabii bu sebeplerden dolayı da birkaç büyük kent dışında ufak tefek yerlerde zaman zaman iktidar olsalar bile, iktidar oldukları yerde bile muktedir olamazlar. Çünkü enerjilerini hizmet değil de çoğu zaman parti içi muhalefete harcamışlardır, harcamak zorunda kalmışlardır.

CHP Kahramanmaraş İl Kongresi büyük bir ihtimalle 13 Şubat 2010 tarihinde yapılacak.

Dün sevgili Galip ile birlikte yemeğe çıktık. Merkez ilçe seçimlerini konuştuk.

Doğal olarak benim kapı komşum Avukat Mehmet Derinkuyu ile ilgili birkaç haber koymam ve internet sitesinde bazı köşe yazarlarının CHP seçimleri ile ilgili yazdıklarını konuştuk.

Sevgili İl başkanı yeni dönemde ADAY olmayacağını açık ve net bir şekilde bana ifade ederken üzerine basa basa şu cümleleri kurdu.

“Sayın milletvekilimiz Durdu Özbolat CHP için olduğu kadar Kahramanmaraş için de bir şanstır. Atik, kararlı, tuttuğunu koparan bir siyasetçidir. Şahsımla ilişkisi siyasetten çok çok öte ağabey ilişkisidir. Biz ailecek görüşürüz. Hem sayın vekilimizin elini güçlendirmek hem de işimi takip etmek amacıyla aday olmayı düşünmediğimi birkaç ay önce de sayın vekilime söyledim” diyerek net kararını bu gün değil aylar öncesinden aldığını da ifade etti.

Aday olmama gerekçen nedir diye sorduğumda ise;

“İnsanlar oturdukları koltukta çakılı kalmamalıdır. Ben önce atamayla sonra da seçimle bu göreve geldim. Yeteri kadar İl Başkanlığını yaptığımı düşünüyorum. Partinin kapısını sürekli açık tuttum. Elimden geldiğince paylaşımcı bir anlayışı yerleştirmeye çalıştım. Ve partiye yeni bir heyecanın oluşmasında katkı yaptığımı düşünüyorum. Ve vaktinde, tam zamanında bırakarak doğru bir iş yaptığımı düşünüyorum. Umarım bundan sonra da siyaset yapan insanlar kendini halkın üzerinde görmeden, halk için doğru politikalar geliştirerek, topluma bir katma değer oluşturma çabası içinde olmalıdırlar, ben YETER diyerek, merhum İsmail Cem’in VEDA şirini okuyarak kongrede yeni seçilen İl Başkanımıza bayrağı devretmek ve parti de bir nefer gibi çalışmak niyetindeyim!”

Sanırım bu KAYBETMEDEN BIRAKMAK, tadında güçlü iken bırakmak, haddini bilerek zirvede iken bırakmak, bir siyasi erdemlilik olsa gerek diye düşünüyorum.

Ve ağa torunu bu siyasi erdemliği gösterdi.

Hiçbir yere aday olmadan, kendi rızası ile ben artık bu işte yokum diyen iki siyasetçiyi Kahramanmaraş siyasi tarihi yazacaktır.

Bunlar CHP’li Ramazan Burhan ve Galip Yılışın’dır.

Bütün ilçe kongrelerini tamamlayarak, partiyi de il kongresine hazırlayıp ve bayrağı da yeni seçilen İl başkanına gönül huzuruyla teslim etmenin bir vicdani huzuru vardır.

İşte bu huzurla siyaset bayrağını bir başka İl başkanına bırakmaya hazırlanan Galip Yılışın’a bundan sonraki yaşamında başarılar dilemek istiyorum.

Yolun açık olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar