G20, Terör ve Erdoğan

Ekonomik anlamda dünyanın gelişmiş ilk 20 ülkesinin liderleri hafta sonu (14-15 Kasım 2015) Türkiye’nin tatil cennetlerinden biri olan Antalya’da bir araya geldiler.

Fransa’nın başkenti Paris’te patlayan bombalar ve yaşamını yitiren 130’dan fazla insan ve terörizm, ekonomik adaletsizlik, iklim gibi bütün Dünya’yı ilgilendiren konular tartışıldı.

Dünya 5’ten büyüktür

Dünya 5’ten büyüktür söylemi ile Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’ne yaptığı eleştirileri ile takdir toplayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, zirvede iyi bir ev sahipliği yaparken uluslararası sorunları da ilkeli bir şekilde dile getirdi.

**

Türkiye’de yaşayan ve yüce Türk Ulusunun bir ferdi olarak dün (Pazar) gün boyu Televizyon ve internet haber sitelerinde G20’yi takip ettim. Cumhurbaşkanımızın duruşu, tavrı, yaptığı konuşmalar beni mutlu etti. Gururumu okşadı. Göğsümü kabarttı.

Sendikalar ve iş adamları ile yapılan toplantıda ki sözleri takdire şayandı. Nitekim sendikacı bir bayanın Cumhurbaşkanımız ile ilgili sözleri de öyleydi.

Sayın Cumhurbaşkanımız İş adamlarına şöyle seslendi: Az kar ediniz. Karlarınızın bir kısmını çalıştırdıklarınızla paylaşınız. Öteki dünyaya para götüremiyorsunuz. Paralarınız burada kalıyor.

**

Sayın Cumhurbaşkanımızın terör ile ilgili birkaç gün önce söylediği şu sözler hatırıma geldi.

Demişti ki; Teröre destek veren batılı ülkeler, bir gün bu terör sizin sokaklarınıza da sıçrayacaktır.

Bu sözün üzerinden bir haf bile geçmeden Paris sokaklarının kana bulanması ve Avrupa Başkentlerinde terör alarmının verilmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörü ve olayları önceden tahmin sezgisi, sorumlu bir lider çıkışı olarak tarih kaydedecektir.

G20 zirvesinde terörün dini, ırkı, milleti, vatanı olmayacağı ve terörle uluslararası mücadelenin şart olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

**

Paris’te ki terör saldırılarının hemen akabinde Fransa’da OHAL ilan edildi. Valilere sokağa çıkma yetkisi verildi. Asker kışlasından sokağa indi. İnternet erişimine kısıtlama, twitter ve facebook gibi sosyal sitelere iletişim yasağı konuldu.

Hiçbir Fransız vatandaşı ya da basını özgürlüklerimiz kısıtlandı diye hükümet istifa çağrısı da yapmadı.

Pazar günü Fransa’da çıkan bütün gazetelerde birlik, beraberlik ve teröre lanet manşetleriyle okurlarının karşısına çıktılar.

Hiçbir gazetede güvenlik zafiyeti gibi haberler çıkmadı. Hükümet, asker, polis eleştirilmedi.

Ama Ankara katliamında benim ülkemde çıkan gazete manşetleri hepimizin hatırındadır.

Vatan hainliğinin bu denli itibar sağladığı, askere, polise bu denli saldırının yapıldığı bir başka ülke var mıdır?

Utanmadan Türkiye’de basın özgürlüğü yok diye yazan, vatana ihaneti basın özgürlüğü olarak yutturan çift pasaportlu hainlerden bu ülke dünde bu günde çok çekmiştir.

**

Son söz olarak; Dünya’nın gelişmiş 20 ülkesinin lideri iki gün ülkemizde misafir oldular.

Dünya’nın sorunları masaya yatırıldı. Ülkemizin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler.

Bir fert olarak bize bu onuru yaşattığı için Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Türkiye büyüyor. 21. Asır bizim asrımız olacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar