FARKINDALIK OLUŞTURMAK VE TÜRKOĞLU

Ülkemizde elini taşın altına koymaktan imtina eden Bürokratlar, görev yaptıkları kentlerde, ilçelerde “yaz yağmurları” gibi bir etkisi olmadan unutulup giderler.

Kimi Bürokratlar ise görev yaptığı yerlerde, hem bir şeyler yapmak için çaba ortaya koyarlar, hem de farkındalık oluştururlar. Son yıllarda bu farkındalık yönünde proje ortaya koyan, koyduğu projelerde örnek alınacak kadar topluma fayda oluşturan isimlerden bir tanesi de Türkoğlu Kaymakamı Atilla Kantay.

Mizacım gereği yazı yazarken kimseyi öyle göklere çıkarmak, yağlayıp ballamak gibi de bir yazım tarzım yoktur.

Ancak BİREY odaklı olan, bireyi yüceltmeye ve yükseltmeye odaklı olan, bireyi daha refah ve daha kültürlü yetiştirmeye ön ayak olan, katkı yapan projeler benim için her zaman özel olmuştur, öncelikli olmuştur.

Şehrimizin ünlü simalarından Serdar Erdoğanyılmaz, Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan ile Türkoğlu Kaymakamı Atilla Kantay ile Türkoğlu ilçesi ile ilgili konuşurken Kaymakam Kantay ilginç hizmet örnekleri verdi.

Bunun üzerine bunları yerinde görebilir miyiz önerisine sıcak bakan Kaymakam Kantay ile birkaç köyü gezdik.

Köylerde okul bahçelerinin tanzimi için az masraf ile farklı bir uygulama hayata geçirilmiş.

İnşaat Mühendisi Serdar Erdoğanyılmaz yapılan bu örnekleri incelerken söz konusu maliyet ve bu işin dayanıklılığı ve estetik oluşu ile ilgili güzel ifadeler kullandı.

Yani kullanılmayacak olan ve çöpe atılan mermer atıkları ile okul bahçelerinin, parkların zemin döşemesi yapılıyor.

Bu uygulamadan öğrenciler memnun, öğretmenler memnun.

Çocuklar ekmek tahtasından kurtulmuşlar

Sanırım hepimizin başından geçmiştir. İlkokula giderken ders çalışabileceğimiz masa sorunu.

Ben evde bulunan dikiş makinesinin üzerinde yıllarca ders çalıştım. Bunu bulamayanlar ise annelerinin ekmek açtıkları ekmek tahtalarının üzerinde çalışmışlardır.

Türkoğlu Kaymakamı Atilla Kantay köy okullarında okuyan bu öğrencilerden evlerinde masa olmayanlara masa dağıtıyor. Hedef 1000 öğrenciye 1000 masa.

Peyder pey köyler ve okullarda masası olmayan öğrenciler tespit edilerek bu dağıtım yapılıyor.

Ayrıca Üniversiteye girmek için ders çalışan öğrenciler içinde projeler geliştiriliyor.

Sayın Kantay’ın deyimi ile SBS ve Üniversiteye giriş de sayısal manada geçen yıllardan daha iyi olacağına inanıyor ve ümitli.

Türkoğlu ilçesinde doğum büyüyen ve bu gün belli görevlere gelmiş insanları ilçeye davet ederek, onlar ile Üniversiteye girmek isteyen öğrencileri bir araya getirmek ve öğrencileri motive etmek istiyor.

Basit bir iş gibi görülse bile bu; çok büyük bir projedir. Öğrencilere büyük moral olacaktır.

Türkoğlu İlçesinde farkındalık oluşturan üç projeyi sizlere anlatmaya çalıştım.

Kimileri bu ekonomik maliyeti çok olmayan ancak birey ve eğitim odaklı bu projelerin 10 yıl Türkoğlu ilçesinde aralıksız uygulanması halinde eğitim kalitesinin çok ciddi olarak artacağını düşünüyorum.

Bu vesileyle Türkoğlu İlçemize bir şeyler verme uğraşı içinde olan Belediye Başkanı Mustafa Taşhan ile de uyum içinde çalışan Kaymakam Kantay’a başarılar dilerken, bu üç projenin diğer ilçelerde de uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar