ENERJI DESTEGINE DEVAM

şehrimizinde içinde bulundugu 49 ilde faydalanılan enerji destegi teşvik uygulamasında ki belirsizlik giderildi. Danıştayca  enerji destegi ile ilgili tebligin iptali nedeniyle,  destek Ödemelerinin  yapılamıyordu. Bu nedenle sanayicimiz madur durumdaydı.

 

şimdi ise; 8 Temmuz 2008 tarih 26930 sayılı resmi Gazetede yayınlanan 2008/1 teblig ile bu belirsizlikler giderilerek, enerji destegi teşvik uygulamasına yayınlanan bu tebligle  devam denildi.

 

Bilindigi üzere geçtigimiz aylarda Enerji destegi teşvik uygulamasına Adana sanayi Odasınca Danıştaya  itiraz edilmiş.  Danıştay 10. dairesi Başvuru üzerine uygulanan Enerji destegi  ile ilgili tebligi iptal etmişti. Sonuçtan sanayicilerimiz  tedirgin olarak,  yeni çıkacak olan uygulama esaslarını belirten yayınlanan bu tebligi beklemekteydiler.

 

Tebligin iptali ile destek hak ediş müracatları yapılıyor du,  ancak ödeme işlemi gerçekleşmiyordu. Yaklaşık 1500 firmanın 100 Milyon YTL tutarındaki enerji destegi ödemesinin tebligin iptali nedeniyle askıya alınmıştı. şimdi ise  yayınlanan yeni teblig ile ödenmelerin yapılabilmesi için  her hangi bir  engel kalmadıgı düşünülüyor.

 

Bilindigi üzere fert başına düşen yıllık geliri 1500 Doların altında bulunan ilimizinde arasında bulunan 49 il bu destekten faydalanmaktadır.

 

Imalat sanayi, madencilik, hayvancılık su ürünleri ve yetiştiriciler ve tavukçuluk seracılık soguk hava deposu turizm konaklama tesisi egitim ve saglık alanlarında faliyette bulunan işletmeler bu destekten faydalanabiliyorlar.

 

Bu işletmeler fiilen en az 10 işçi çalıştırdıkları zaman % 20 enerji desteginden faydalanıyor. Ayrıca on işçi  üzerine istihdam edecegi her işçi için 0,5 puvan ilave yapılarak % 40 oranına kadar enerji destegi alabiliyorlar. Eger işletme organize sanayi bölgelerinde faliyet gösteriyor bu oran % 50 ye kadar çıkıyor.

 

Enerji destegi uygulaması süresi; Halen faaliyette bulunan işletmeler için  31.12.2008 tarihine kadar devam edecek.  Yeni faliyete geçen işletmeler de ise; 31,12,2007 işletmeye  geçmişlerse  5 yıl.   31,12,2008 de işletmeye geçenlerde 4 yıl.  31,12,2009 da işletmeye geçenlerde 3 yıl uygulanacaktır.    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar