Emekliye Bir Sadaka

Eski dönemlerde yaşayan iki Müslüman ortak, ayrılmaya karar verince ‘edille-i şer'iyye’ denilen dinî hükümleri uygulayan bir makama başvururlarmış. Başvurulan bu makam; ‘ortaklardan birisine mal varlıklarını ikiye böldürür, diğerine bölünen mallardan birisini aldırarak’ ortaklığı sonlandırırmış. Bu usule uyularak sonlandırılan ortaklıklar çok kısa sürede sonlanır ve ortaklar arasında dövüş, kavga, ben haksızlığa uğradım iddiası hiç olmazmış. Problemler hakkaniyetle çözülürmüş. Güzel bir usul değil mi? Bence günümüzde de uygulanabilir.

İşçi, Bağ-Kur ve Tarım Emeklilerinin maaşına temmuz ayında zam yapılacak. Emekli maaşları son altı ay içerisinde gerçekleşen enflasyon oranında artırılacak. 2020 yılının ilk beş ayında gerçekleşen enflasyon oranı TUIK tarafından 4.57 olarak açıklandı. Üç Temmuz’da altıncı ayın yani Haziran ayının enflasyonu da açıklanacak. Açıklanan rakam 4.57’nin üzerine ilave edilerek sayıları yaklaşık10 milyonu bulan SSK, Bağ-Kur ve Tarım Emeklilerinin alacağı zamlı maaşlar belirlenecek.

Bu yöntem, “biz çalışanımızı da emeklimizi de enflasyona ezdirmeyiz, bu meseleleri; ‘edille-i şer'iyye’ hükümlerince çözeriz” diyen AK Parti tarafından belirlenmişti. Ne yazık ki milyonlarca emekli işlerin ‘edille-i şer'iyye’ hükümlerince çözüldüğüne inanmıyor. ‘Neden inanmıyorsunuz’ diye sorduğumuz da; ‘ TUIK çalışanları hükümetin isteğiyle enflasyon oranlarını çok düşük açıklıyor’ diyorlar. Doğru mu yanlış mı bilemem. Ancak emekli maaşlarına yapılan zamlara bakıldığında emeklilere inanmamak mümkün değil… Bu kandırılmışlığın acısını AK Partililerden bir gün mutlaka alacaklarını söylemekten de çekinmiyorlar. Benden söylemesi.

Emekliler güngörmüş, geçirmiş adamlar. Bu insanları kandırmaya kalkışmak bence aptallık. Bu insanların her birisi yarım asırdan beri imkansız denileni başarıp evlerini geçindirmeye, ocaklarını tüttürmeye devam ediyor. Çok zorlanmalarına rağmen şeref ve haysiyetlerinden zerre kadar ödün vermemeye dikkat ediyor.

Enflasyonu düşük hesaplatarak bu cefakar insanları kandırmaya çalışanlar, bu gariplerin ekmeğini çalanlar bilsinler ki er veya geç helak olur giderler. Bu kul hakkı çalıcılarının kıyamete kadar iki yakaları bir araya gelmez. İki dünyada da rahat yüzü göremezler.

Bu sebeple TUIK Kurumu keşke özerk bir kurum olsa. Açıkladıkları rakamlara insanlar inanabilse. Yapılan zamlarla enflasyondan korunabilseler. Ömürlerinin son deminde kimsenin eline bakmadan, zekat ve sadaka beklemeden hak ettikleri yaşamın keyfiyle idarecilerine ‘Allah sizden razı olsun’ diyerek dualar etseler…

 Normalleşme

Normalleşme süreci bize yaramadı. Birçok kişi normalleşmeyi yanlış algılayarak her türlü tedbiri kaldırıp attı.

Başta Bilim Kurulu üyeleri olmak üzere sağlıkçılarımızın uyarıları dikkate alınmıyor.‘Bize bir şey olmaz’ düşüncesiyle bu uyarılar kulak arkası ediliyor. Herkes normalin ötesinde yaşıyor.

Maske bir zamanlar kravatın uğradığı haksızlığa uğruyor. İnsanların çoğu maskeyi burunlarını ve ağızlarını kapatmak için kullanmıyor. Maalesef kiminin elinde oyuncak, kiminin tek kulağında sallanan bez parçası, kiminin çenesini kapattığı örtü. Binlerce kişinin maskesiz sokağa çıktığına her gün şahit oluyoruz.

Kuldan utanmayıp Allahtan korkmayan adam müsveddeleri kovit19 kadar sinir bozuyorlar. Bu magandalardan bıktık usandık. Kullanmadıkları maskeleri şuursuzca sokak ve cadde ortalarına atıyorlar. İnanmayanlar yaşadıkları kentlerin sokaklarına, caddelerine, parklarına, sahillerine bakabilirler. Yetkililerden toplum adına rica ediyorum; kendi sağlığını düşünmediği gibi toplum sağlığını da hiçe sayan bu densizlere rastlandığında hoşgörüyle davranılmasın. Davranışları cezasız bırakılmasın bu başıbozuklar toplumsal kuralların uygulanması noktasında mutlaka uyarılsın veya cezalandırılsın.

YKS

Bu hafta sonu ‘Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’ uygulanacak. Sınav öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaş riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek adına hepimiz yetkililerce açıklanan kurallara uymalıyız. Sınava girecek gençlerimize başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.