Ekonomik krizden kurtuluş reçetemiz!..

Bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde ve kentimizde de global krizin etkileri görülmeye başladı.

Gerçekte bu kriz neredeyse son bir yıldır vardı ama, dönüşümde oluyordu. Yani sanayici borçlarını teşvik sayesinde döndürebiliyordu. şimdi şu aralar malum teşvikte bitiyor.

Bugün Kahramanmaraş"ın marka sanayicilerinden biri olan KASIAD Başkanı Kadir Kurtul medya ile bir araya geldi.

Gündem; ekonomik kriz ve bu krizden kurtuluş önerileri.

KASIAD Yönetim kurulunun da hazır bulundugu bu sabah kahvaltısında güzel ve önemli konular konuşuldu, gündeme getirildi. Birlik ve beraberlikten bahsedildi.

Sayın Kurtul yaptıgı açıklamada on tane öneri ortaya attı. Bu öneriler daha açıkçası krizden kurtuluş reçetesi haberimizde geniş bir şekilde anlatılıyor.

Işadamı ve yazar Serdar Erdoganyılmaz da davetliler arasındaydı. Önerilen on madde içinde iki maddeye yogunlaşılması gerektigi yönünde bir fikir ortaya attı.

Bunlar; Sanayicinin devletten alacaklarının ödenmesi ve Teşvik uygulamasının bir yıl daha devam ettirilmesiydi. Yani sürenin 2009 yılı sonuna kadar devam ettirilmesiydi.

Bu iki öneri toplantıda hazır bulunan işadamlarının dikkatini çekti. Buna katıldıklarını belli ettiler.

O halde bize düşen bir görev vardı.

Neydi bu;

Kahramanmaraş 2004 yılında teşvik kapsamına alınmadıgı zaman ortaya koydugumuz kamuoyu gücünü yeniden hissettirmek ve bu yönde toplumsal bir tepki ortaya koyabilmekti.

2004 yılında bu yapıldı ve 2005 yılında teşvikli Il sayısı artırılarak Kahramanmaraş"ta buna dahil edildi.

Bu teşvik süresince kente yapılan yatırımlar karşılıgında neredeyse 30 bin insana yeni iş kapısı oluşturuldu.

Kahramanmaraş"ta bu gün için 85 bin vatandaşımızın çeşitli iş kollarında çalıştıgı ifade edildi.

O halde yeniden bıkıp usanmadan, her ortamda, her platformda Kahramanmaraş"ta işletmelerin kapısına kilit vurdurmamak adına teşvik süresinin uzatılması yönünde çaba sarf etmemizdi.

Ben bir gazeteci olarak üzerime düşen bu sorumlulugu yerine getiriyorum.

Zira Sayın Kurtul"un söyledigi bir söz vardı.

Diyordu ki; ? şu anda ama bir yıla yakın zamandır işletmelerde kapasite düşüklügü nedeniyle 5000 insan işten çıkarıldı, önlem alınmazsa işten çıkarılmalar artabilir!?

Evet.. önlem alınmazsa işten çıkarılmalar artabilir.

Bu gün Kahramanmaraş"ta gecenin 24.00"de Trabzon caddesinde elimizi kolumuzu sallayarak rahatça gezebiliyorsak ve bir huzur var ise bu huzurda fabrikaların rolü çok çok büyük. Ve huzurumuzun bozulmaması adına da bu işletmelerin yaşatılması için hepimiz bir şeyler yapabilmek adına, bir yerlerinden tutmak zorunda oldugumuzun ben farkındayım.

Bıkıp usanmadan yazıp çizmemiz halinde de ortaya somut bir şeylerin çıkacagına da inanıyorum.

Ben bu konuda yazdıgım her yazıyı ekonomi ile ilgilenen Bakanlıklara e.mail yoluyla ulaştıracagım.

Ekonomi ile ilgili yazı yazan yazarlara atacagım.

Belki birinin dikkatini çekecegini düşünüyorum.

En azından vatandaşlık ve gazetecilik sorumlulugumu yerine getiririm.

Hani ? bir karınca Kabe"ye gitmek üzere yola çıkar. Bir başka canlı sorar nereye diye? Karınca da kabe"ye gidecegini söylediginde diger canlı; ya senin ömrün buna kafi gelmez, yolda ölürsün dediginde karınça çok anlamlı bir cevap verir. ?Daha iyi degil mi, bu ugurda ölürüm? der.

Yani.. bende en azından bu ugurda mücadele ederim.

Evet? Sayın Kurtul"un Kahramanmaraş"ta kendini iyice hissettiren ekonomik krizden kurtuluş reçetesi ile ilgili yazmaya devam edecegimizi ifade ederken;

Bir süre önce yaşamını yitiren Rabia (arıkan) Hüdayioglu"nun yakınlarına, kentimizde hayırseverligi ile tanınan ve aramızdan ayrılan merhum Vehbi şirikçi"nin yakınlarına, degerli dostum eski Afşin belediye Başkanı Yalçın Demir"in kardeşi Sefer Demir"de aramızdan ayrıldı. Bu vesile ile o aileye de baş saglıgı diliyor, saygılar sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar