Düşman işgali altında!

Gözlerim bir ameliyattan dolayı, birkaç gün, Orhan Velinin deyişiyle ?kapalı kalınca? ülkeyi dinledim ve düşündüm!  Mustafa Kemalin Büyük Nutukun başlangıcında tarif ettigi, 1919daki ?ahval ve şerait? ve o ?Nutuk?un sonunda ?Gençlige Hitabesini? gene düşündüm! şimdi gözlerim açılınca, bunları hatırlamaktan ve ?hatırlatmaktan? kendimi alamıyorum!

Büyük adam, engin vizyonuyla bugünleri görmüş ve bu ?ahval ve şerait dâhilinde dahi? yeni kuşakların-gençlerin kurdugu Cumhuriyete sahip çıkmasını istemiş! Gençligimizde bu satırları okurken, içimizden ?Canım bunlar artık olamaz? derdik! Ama işte, 81 yıl sonra 2008de, aynı ?ahval ve şerait?, Atatürkün ?emanetine? sahip çıkılmasını gerektiriyor! Bugün de, sadece Istanbul ve Ankara degil bütün ülke, yabancılar tarafından ?fiilen? olmasa bile, işgal edilmiş, amaçları onlarla aynı olan ?gaflet, ihanet ve dalalet sahipleri? işbaşında. Medyada Ali Kemaller revaçta! Cumhuriyetin işgal edilememiş ?kaleleri? - ordu ve yargı kaldı, ama bunlar da sinsice aşındırılmakta!

Ve bütün bu ahvalde, seçimler-oy hesapları, esir alınmış! Bu ugurda ilkelerden taviz vermenin, yabancılara ve yardakçılarına nasıl fırsat verdigi idrak edilemiyor!  

Türkiye, yakın tarihinde -Mütareke dönemi hariç- hiçbir zaman böyle yönetilmemiş ve bu kadar bölünmemişti! Her alanda nifak tohumları serpiliyor, kardeş kardeşe bile düşman ediliyor... Ordunun içine bile nifak sokuluyor! Hasımlarımız, bu durumda sevinç içindeler!

Türklügün kuruluş efsanesi ?Ergenekon? kâbusa dönüştürülmüş. Bu davanın millete, ülkeye ne kadar zarar verdiginin farkında mıyız? Farkında mıyız ki, ?Ilımlı Islamcılarla?, liboşlar birlikte, AB destegiyle, Atatürk Cumhuriyetini yıkıp yerine ne idügü belirsiz ?Ikinci Cumhuriyeti? kurmayı tasarlamaktan öte temellerini yıkmaktalar! Ve gene farkında mıyız; yabancılar, ezeli ?Türk tehlikesinden? kurtulmak için ordumuzu, iç ve dış tehditlere karşı savunma gücümüzü etkisiz hale getirmek isterler? Amaçları bir!

Evham degil

Bu bizim paranoyamız degil; 19. yüzyıldan beri ortalıklarda dolaştırılan harita ve sözlerle sabit! Yabancılar Türkten hep korktu, şimdi de Avrupada yayılmasında korkuyorlar! ?Çıpa üyesi? oldugum NATOnun eski Başkomutanı General Haig, ?Soguk Savaş? döneminde, bir konferansta Sovyet Rusyadan kurtulmak için Orta Asya Türklerinin neden kullanılmadıgını soran bir subaya; ?Dogru, ama sonra onlardan bizi kim kurtaracak!? demiş! Işte asıl mesele de budur!

Ama biz, kendi gücümüzü bilmez, kendi ayak seslerimizden korkar olduk!

ABnin, ABDnin, bölücüleri tahrik etmeleri, maddi, manevi, destek vermeleri, ?insan hakları? diye, içişlerimize burunlarını sokmaları bilinirken, Ergenekon davasının hukuk ihlallerine, sanıkları aylarca çektiklerine bigane kalmaları, başka nasıl izah edilebilir? Lagendjik cenapları itiraf etti: Ergenekon davasını çok evvelden biliyorlarmış. Nasıl? Onlardan icazet mi alındı, yoksa ?istihbarat paylaşımı? mı oldu! Istihbarat paylaşımı derken, bu ?paylaşımla? Türk Hava Kuvvetleri, Kuzey Irakta, başarılı operasyonlar yapıyor, ama acaba neden Kara Harekâtı durduruldu? Çinli strateji uzmanı ?Harp Sanatı? yazarı Sun Tzu (MÖ 5. yüzyıl) demiş ki: ?Düşmana boşuna kuvvet harcatmak iyi bir taktiktir?. Atılan bombalar, PKKyı durdurmaya degiyor mu?

Aynı Çinli Sun Tzu, en büyük düşmanları Türkler için, ?Onlar içlerinden bölünürler, onları yenmek için içlerine nifak sokmalı? demiş! Taktikler, strateji aynı! Ve şimdikilerin mihrakı: ?Ergenekon davası?. Ve bu davanın da baş tanıgı, haham bozuntusu, kime hizmet ettigi bilinmeyen (veya bilinen) -deli mi yoksa fazla akıllı oldugu bilinmeyen (veya bilinen)  Tuncay Güney!

Ergenekon konusundaki bir endişemi ifade edeyim; ?Nifak?tan söz ettim, şimdi görüyorum ki sanıklar ve avukatları arasına da nifak sokulmakta: Onları, naçizane uyarıyorum, aman ?oyuna? gelmeyin.

Evet, ?gözlerim kapalı?, bunları dinledim düşündüm. şu son on yılda, AKP iktidarı döneminde, Atatürkün arkadaşlarının, on yılda başardıkları bozuk para gibi harcanmakta ve daha önceki hükümetlerden başlayarak, savunma gücümüz, milli degerlerimiz AB ugruna, ?uyum uyum? zayıflatıldı!

Mustafa Kemalin Nutukunu okudularsa da, özümsedikleri şüpheli olanlar işbaşında!

Bunlar böyle olunca gerisi ?teferruat?, ama şeytanlar da bu ayrıntılarda! Arkası yarın!

 

(Yeniçag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar