Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Dulkadiroğlu Belediye Başkandan Ricamızdır-2

Bu yazacağım konu üzerine daha öncede yazmıştım. Bizzat sayın belediye başkanımıza beraber bulunduğumuz bir mahfilde başka zamanlarda olmaz üzere iki defada bizzat rica etmiştim. Kendisi bu konuda bize yardımcı olacağını söylemiş ve biz de kendisine bu konunun takipçisi olacağımızı söylemiş idik.

Küçük sanayi sitemiz tam bir çöplük halinde. Her yere asfalt yapmak merakımız ve bu asfaltın bozulması halinde nelere sebep olduğunu unutmamız ve asfaltı kötü tamir etmemiz yüzünden maraşımızın yolları çukurlar ile doldu. Galiba bu yollardan maraşımızın belediye başkanları araçları ile seyretmiyorlar. Arabaları ile yola çıkmış olsalardı yollardaki çukurları görürler idi.  Fakat küçük sanayi sitemizin yollarının asfalt kalitesinin kötülüğünden ziyade, artık kötü lafının dahi temsil edemeyeceği bir hale geldiğini söylemek istiyorum. Dökülen ve aşınan asfalttan ve civardan yıllardır rüzgar ile gelen toz ve toprak birikmiş halde ve her araba geçtiğinde müthiş bir toz bulutu içinde kalmaktayız. Şu anda kış yüzünden oluşan hava kirliliğinin azaldığı aylara girmemize rağmen her geçen arabanın meydana getirdiği toz bulutu içinde nefes almaya çalışıyoruz. Defalarca söylememize rağmen, sürekli ve yirmidört saat yanan çöp havuzunda ek olarak havaya saldığı kirlilik. Kimlerin attığını görmediğimiz lastik ürünleri devamlı şekilde birileri tarafından yakılmakta, arada bir seyrek te olsa dumanlar göklerden görünüp narlıya doğru yola çıktığında veya birileri aradığında itfaiye gelip yangını söndürmektedir. Belediyemizin çöp toplama araçları ise sadece çöp tenekelerine dökülen yemek artıklarını almakta ve yol kenarlarında biriken tonlarca toz ve kum yığını ile etrafa gelişi güzel dökülen hiçbir artığı toplamamaktadırlar.  Temizlik işçilerinin ise umursuzca yaptığı gelişi güzel toplamak işi ise çöplerin bir kısmının yere dökülmesine ve orada pis kokuların oluşmasına sebep olmaktadır. Sayın belediye başkanımızdan veya diğer belediye başkanlarımızda dahil, sanayi sitelerinden her kim sorumlu ise bu temizlik işini ciddiye almalarını, temizlik işinin sadece yemek artıklarını toplamak olmadığını, yolların ve kaldırımlarında temizlenmesi gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Bize kızmasınlar kendilerini seviyoruz. Beyefendi olduklarını da biliyoruz. Fakat ricalarımız havada kalır ve biz toz toprak ve duman içinde sanayi sitesinde yaşamak mecburiyetinde kalır ise bu ricamızı daha büyük yerlere iletmek zorunda kalabiliriz.

İkinci ve diğer bir ricamız ise. Dış görünüşünden efendi ve tahsilli olduğunu tahmin ettiğimiz kişiler dahi, küçük sanayi sitesine geldiklerinde, her neden ise trafik canavarı kesilmektedirler. Sanayi esnafı tembelliğin ve düşüncesizliğin ismini burası sanayi kardeşim burada her şey serbest koymuşlar ve herkes yaptığından gayet memnun. Yollardan ters gidiş geliş ilk şikayetim. On metre gitmemek için hemen hemen herkes ters yolda gitmeyi kendine bir hak olarak görmekte ve her gün onlarca trafik kazasına sebep olmaktadırlar. Şehir içinde uymakta olduğumuz bütün trafik kuralları burada işlememekte ve buradan yetişen yeni nesil ustalar aynı hataları şehir içinde de yapmaktadırlar. Hiç kimsenin bu kötü gidişe bir dur dememesi, trafik polislerinin de aynı hatayı yaptığını gözlemem bende ümitsizliğe sebep olmuştur. Bu memleketin emniyet müdürü, trafik müdürü veya her kim trafik ile sorumlu ise onları görevlerine davet ediyorum. Yok eğer sanayi sitesinde trafik kuralları işlemiyor ise lütfen bunu yollara levhalar ile yazsınlar. Bu konunun takipçisi olacağımı ricalarım ile hatırlatıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar