Dolandırılmak, Kandırılmak Ve Güven Bunalımı

50’yi geçtik. 35 yılı aşan gazetecilik hayatımda kendi doğrularım oldu. Şerefsiz diyeceklerine aptal denilmesini tercih ettim. En yakınımdaki insanlar bile benim bu iyi niyetli yaklaşımlarımın kendime zarar verdiği noktasında fikir beyan ettiler.

Neden bu konuya girdim?

Dolandırıldım.

Bu sebeple de bu yazıyı yazarken, kısa süre içinde dost sandığım ancak aldatılmışlık hissi içine girdiğim bu kısa günlere de atıf yaparak yazıyı tamamlamak niyetindeyim.

**

İlki dolandırılmak üzerine;

Yaklaşık 20 gün önceydi. Bende kayıtlı olmayan bir numara beni aradı. Şubat ayı telefon faturamı yanlışlıkla yatırdığını, öğrenci olduğunu ve Bayburt’ta okuduğunu söyledi. Tabii yatırdığı parayı istedi.

Baktım kayıtlarda yatırılmış gözüküyor. Bunun üzerine de parayı yatırdım. Son günlerde faturanın yatırılmadığı yönünde de mesaj geldi. Turkcel bayiine gittim, borç yok dediler. Bu sabah (17 Mart 2016) telefon ile konuşmam kesildi. Ve tekrar ikinci defa bu ödemeyi yapmak zorunda kaldım.

“öğrenciyim” dediği için parayı ödemiştim. Oysa açıkça bana izah etse ve paraya ihtiyacım var deseydi, belki de daha fazla ödeme yapardım. Şimdi ise insanlara bakış açım değişti. Mesele para değildi oysa. Mesele insanlara güvenmekti. Şimdi benim güvenim azaldı. Daha sorgulayıcı olmak gerektiğine inanmaya başladım. Neden bizim merhamet duygularımızla, insan sevgimizle böyle ahlaksızca yapılan dolandırıcılıkla zarar verirler? İşte isyanım bunadır benim.

Tabii bu benim için bir ders oldu. Sağlık olsun. Ama yine de hakkımı haram etmiyorum. Belki de gerçekten ihtiyacı vardır.

**

Akşam artı eksi programında önemli bir konuyu masaya yatırdık. Değerli dostumuz Serdar Erdoğanyılmaz bey bir önceki programımızda bir platform oluşturalım ve şehrin sorunlarını masaya yatıralım diye bir teklif ortaya attı.

Bu teklife kamuoyundan ilgi geldi. Ve bunun üzerine 19 Mart 2016 Cumartesi günü Saat 09.30’da Ticaret ve Sanayi Odasında Turizm konulu bir toplantı yapılmasına karar verildi.

Aksu Tv, Artı eksi programı başta olmak üzere bu toplantıya katkı verecek STK’lar tespit ediliyor. Bu bir başlangıç olacak.

“Bu şehir için benimde sözüm var” diye düşünen bütün insanları davet ediyoruz. Birkaç dakikalık konuşma süreleri ile açık görüş olarak nitelendireceğimiz bu ufuk turunda güzel fikirler ortaya çıkacaktır. Halka açık ve halkın görüşlerinin dikkate alınacağı bu toplantıya bütün Kahramanmaraşlılar davetlidir.

Turizm noktasında konuşmak ve dinlemek isteyen bütün Kahramanmaraşlıları davet ediyoruz.

İnşallah başarılı oluruz. Toplantı sonunda bir sonuç bildirgesi açıklanacaktır. Bu Kültür ve Turizm bakanımız Sayın Mahir Ünal’a ulaştırılacaktır.

Bu konuda bize desteğini açıklayan kişi, kurum ve kuruluşlara, STK’lara, değerli bilim adamlarına da şimdiden teşekkür ediyoruz.

**

Gelelim üçüncü konuya;

Bundan otuz yıl önce tanıdığım ve dost diye bildiğim, kendime yakın gördüğüm insanlar vardır hayatımda.

Bu insanların sayısı da bir elin parmağını geçmez. Bu insanlardan bazılarını bu günlerde ölçmek ve tartmak gerekti. Gördüm ki; dost dediğim. Yıllardır sırtımda taşıdığım bu insanların sayılarını biraz daha azaltmak ve sırtımdaki kamburun ağırlığını azaltmak gibi bir hal ortaya çıktı.

“Dost” dediğim ve öylece davrandığım insanların bazılarının bana bakış açılarının sadece benden faydalanmak olduğunu görünce doğrusu birkaç gündür çok da moral bozukluğu yaşadım. Yukarıda dolandırıldığım gibi, kısa süreli bu küçük hesap içinde olan kendisi dev gibi gözüken ama bir cüce olduğunu öğrendiğim bu insanların bazılarından da kurtulduğuma doğrusu sevindim.

Oysa kimi “dost” dediğim insanlar ise, “gereğini yaparız” diyerek de bize moral verdiler.

Buna bir örnek vererek ve aynı zamanda da teşekkür ederek bu konuyu kapatmak istiyorum.

“Amcazade çocuğu, Silopi’de görevli. Çatışmalarda yaralandı. Ambulans helikopter ile Kahramanmaraş’a gelmesini ve Necip Fazıl Hastanesinde tedavi olmasını istiyoruz. Bu arada değerli Milletvekilimiz İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç beyi aradım konuyu anlattım.

Sayın Güvenç hemen gereğini yaptı. Siz bu yazıyı okurken ambulans helikopter Kahramanmaraş Necip Fazıl Hastanesine çoktan inmiş olacaktır.

Değerli Milletvekilimiz Sayın Güvenç’e yaptığı bu değerli katkı için çok teşekkür ediyorum.

Kimileri bizi bir pula satarken kimileri de kalitesini gösteriyor. İyi ki adam gibi dostlarımız da var….

Önceki ve Sonraki Yazılar