Diş Hastanemizde bunlar yaşanıyor mu?

mehmettas@marasgundem.com isimli elektronik posta adresime aşağıda yayınladığım bilgi notu gelmiş. Aslında bu gün ben TEMA’yı yazacaktım.

Kahramanmaraş’ta son birkaç yıldır kamu kurumlarımız ile ilgili vatandaş odaklı yakınmalar ve şikayetler pek bize gelmiyordu. Bizlerde o halde şikayet yok ise kurumlar iyi çalışıyor diyorduk. Oysa hiçte öyle değil gibi gözüküyor.

Aşağıda adını yazmayan belki de çekinen bir vatandaşımızın başından geçen olaylar bunlar. Vatandaş ismini yazmamış ama, devlet bu ismi iki dakikada bulur.

Bu vatandaşımızın yaşadığı olayı özellikle Sağlık Genel sekreteri Dr. Kamil Türkmen için yazıyorum. Çünkü benim tanıdığım Genel sekreter hemen bunu araştırır ve Diş hastanesinde sorun nereden kaynaklanıyorsa bunu da çözer, ben buna inanıyorum.

**

 

İşte vatandaşımızın yazdıkları;

 

“Bu yazımı web sitelerinizde yayınlarsanız sevinirim. Umarım ilgili ve yetkililerin dikkatini bir nebze olsun çeker ve düzenleme yoluna giderler

Merhaba; yaklaşık 1 aydır yaşadığım bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne bir aydan bu yana muayene için gidip geliyorum. İşte size DİŞ HASTANESİ...

Gece başlayan ağrılarımla diş hastanesine ömrüm boyunca üçüncü kez gitmiş bulundum. Gece gittiğim acilde uyuyan güvenlik görevlisini uyandırıp ağrım olduğunu ve müdahale yapılmasını istedim. Güvenlik uykulu gözlerle hasta kabul personelini çağırdı ve fişimi aldım. Bekle ki doktor gelsin... bey efendi uyuyor... 

Uykulu gözlerle neyin var dedi durumu anlattım dişimi gösterdim buna bu saatte müdahale edemem devlet hastanesinden ağrı kesici iğne yaptır fişini iptal et dedi şaşırdım. Diş hastanesinde demek ki acil müdahale yokmuş... O ağrıyla devlet hastanesine gittim iğnemi yaptırdım sabahı zor gördüm. İlk işim sabah erken saatte diş hastanesine gitmek oldu. Mesai saatleri başında ilginç bir sıra ile karşılaştım. Önümde bekleyen hastalara randevunuz yoksa muayene olamazsınız deyip gönderiyorlardı. Allah Allah dedim sıramı bekledim gece acile geldiğimi muayene olmak istediğimi söyledim. Hasta sayılarının dolduğunu muayene olamayacağımı söyleyip acile giriş yapabileceğimi söylediler. Gece acile geldiğimi söylediğimde yapacak bir şey yok MHRS den randevu alın dediler. 

Personellerin hepsi ayrı bir havada zaten. Yüzünüze bakan yok. "Mhrs sağlık bakanlığı tarafından bütün devlet hastanelerinden randevu alabileceğimiz bir hizmetmiş"182 yi randevu için aradım en yakın 13 gün sonraya doktorların müsait olduğunu öğrendim.!!! 13 gün... ben bu acıyla 13 gün yaşarmıyım?..

Tekrar hasta kabule gittim en yakın 13 gün diyorlar dedim cevaben "öyle doktor yok" cevabını aldım "danışmaya sorabilirsiniz "yanıtıyla danışmadaki personelin yanına gittim. Aynı şeyleri ona da tekrarladım durumu izah ettim fakat ilginç bir tavırla "182" "mhrs" "randevu" kelimlerini tekrar tekrar beynime işledi sağolsun... 

Bu işi kafama taktım. Aldığım ağrıkesicilerle 13 gün bekledim. Randevumu aldım. Ama şu da var ki randevumu işlerimin yoğunluğundan dolayı öğleden sonraya aldım ve alel acele randevu gününde hastaneye yetişmeye çalıştım 20 dakika geç kalmışım. HATA BENDE kabul. Zaten 10 dakika arayla randevu alınabiliyor. En fazla iki hasta geçmiştir dedim anlatamadım... Bekleyin randevusuna gelmeyen hasta varsa o doktora yazalım dediler oturdum bekledim. 

O ara o kadar çok hasta geldi gitti ki bu MHRS denen olay yüzüne... 

İnanın acıdım çoğuna... 

O personelin onlara davranışına... 

Git randevu al gel demelerine... 

Diş ağrısı bu  bekler mi 14 gün!!! 

"Ben köyden geldim tekrar nasıl giderim gelirim" diyen amcaya "YAPACAK BİR ŞEY YOK" demeleri sabrımı ve sinirlerimi iyice bozdu...orda 1 saat kadar bekledim gördüğüm ve duyduğum şeyler anlatmakla bitmez... 

Velhasıl kelam... Dayanamadım sordum "ben muayane olabilecekmiyim diye" 

-boşta doktor yok tekrar randevu almalısınız dediler 

...teşekkürler diyerek Şu yazarlığın verdiği heyecanla çıkan hastalarla hastane bahçesinde konuşmaya başladım. 

O amcaya yapılan davranış sinirlerimi dağladı çünkü...

 Herkesin şikayeti farklı... ama sorun aynı... 

Başlıca sebepler; 

-muayene olamamak... Olamıyorsun. 

-13-14 gün sonraya randevu alınıyor... 

-doktor ilgilenmiyor...

-personel davranışları üslupları ...

-MHRS...

-Randevu...

-Mhrs... mhrs.. mhrs.

İşyerine gittim tekrar randevu alayım dedim  internetten mhrs ye girdim yine 11 gün sonra bir doktorda boş bir yer buldum ama bu beni biraz daha sinirlendirdi. 

İşlerim gereği ertesi gün Gaziantep e gitmem gerekiyordu... 

Ben bu devletin vatandaşıyım devlet kurumunda muayene olmak benim hakkım diye düşündüm oranın diş hastanesine başvurayım dedim...

Mhrs'den gaziantep şehitkamil diş hastanesinin sayfasına baktığımda ertesi gün için birçok randevunun müsait olduğunu gördüm. 

Bu beni biraz daha işgillendirdi diğer ilçelere baktım hepsinde yer var. 

Tamam yahu antep'in nüfusu bizden fazla, orda hastanede çok, ama yer var... ee sorun ne? 

diğer illere bakayım...

Adıyaman'a baktım ertesi gün için randevu alınabiliyor

Adana' ertesi gün için randevu alınabiliyor

Osmaniye 2 gün sonraya randevu alınabiliyor

birkaç il daha denedim en fazla 2 gün evet 2 gün...

Kahramanmaraş’taki diğer hastanelerde (devlet ve çocuk hastanesi) de aynı en fazla 2 gün sonraya randevu alınıyor...

Peki neden Maraşta ki diş hastanesine randevu alırken 12 gün 13 gün bekliyorum! Neden?...

Ertesi gün gittim Gaziantep’te muayenemi oldum. İşlemlerimi yaptırdım. İlaçlarımı aldım ve inanın arada dağlar kadar fark vardı. Sağlık olsun..

Ya bu MHRS bana uygun değil. Ya da Kahramanmaraş Diş hastanesine...

Umarım birileri bu yazımı okurda bu işi bir düzene sokar...

Saygılar... Sessiz Yazar”

**

En övündüğümüz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizde durum bu ise, biz basın mensupları kamu kurum ve kuruluşlarımızı mercek altına almalı, kim nerede ne yanlış yapıyorsa da bunu yayınlayarak, kamuoyunu bilgilendirmeliyiz diye düşünüyorum.

Gözümüz bundan sonra kamu kurumlarında olacak!...

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar