M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Destek

Özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği bir kez daha uzatıldı. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler 29 Ağustos 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar destek için müracaat edebilecekler.

İlan edildiği gibi; anasınıfı için: 2.500, ilkokul için: 3.000, ortaokul ve liseler için: 3.500 Türk Lirası destek verilecek. Örneğin öğrencimizi kayıt yaptırmak istediğimiz özel ilkokulun fiyatı 7.500 Türk Lirası ise bu paranın 3.000 Lirası devletin verdiği destekten, kalan 4.500 Lirası ise veli tarafından ödenecek.

Desteğe başvuru yapacak olan veliler destek çıkarsa çocuğunu mutlaka herhangi bir özel okula yazdırmalıdır. Desteğin dışındaki ücreti ödeyemeyecek olanlar destek için başvuruda bulunmamalıdır.

Başvuru işlemlerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Eğitim öğretim desteği için müracaatlar öğrencilerin halen kayıtlı olduğu devlet okullarına yapılacaktır.

Herhangi bir devlet okulunda kayıtlı olan öğrenci velileri çocuğunun kayıtlı olduğu okula giderek; “Ben özel okul desteği için müracaat edeceğim” diyerek başvuruda bulunacaktır. Okul idaresi müracaat eden her velinin başvurusunu kabul etmek zorundadır.

Okul başvuru esnasında velilerden 2014 Haziran ayına ait gelirlerini gösteren onaylı bir belge ve çocuğun okuyan başka kardeşi varsa onlara ait öğrenci belgelerini isteyecektir. Sayın veliler destek müracaatı için okula gitmeden önce bu belgeleri hazırlamaları gerekir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen değerli okurlarım, bir önceki yazımı okuyarak veya 0532 722 60 48 nolu telefonumuzu arayarak bu bilgileri alabilirler.

Köstek

Birçok başarılı okul müdürümüz yetersiz puan aldığı için görevden alındı. Konuyla ilgili haber dün Kahramanmaraş basına düştü. Bizce oldukça başarılı birçok okul müdürü arkadaşımızın Milli Eğitim Şube Müdürlerinden yeterli puan alamadıkları ortaya çıktı. 100 Puan üzerinden yapılan değerlendirmenin 40 puanı okul paydaşları tarafından, 60 Puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğündeki Amirler tarafından veriliyordu. Bence ilimizin eğitimine yıllardan ciddi anlamda katkı sağlayan bu müdürlerimiz haksızlığa uğratıldı.

Elbette bu makamlar kimsenin babasının malı değil. Gelen mutlaka bir gün gidecektir. Yapılan haksızlıklar ise ömür boyu unutulmayacaktır. Hele hele birkaç yıl saltanat sürmek için haksızlıklara alet olanlar, bir gün sokağa çıkamaz, kimselerin yüzüne bakamaz hale geleceklerdir.

İnsanlara; “ kardeşim, bu güne kadar yapmış olduğun hizmetler için sana teşekkür ediyoruz ama artık seninle çalışmak istemiyoruz” denilebilir. Bunu herkes anlar. Ama yılların Okul Müdürlerine “ sen idarecilikte yetersizsin, bu yüzden seni görevinden aldım denilirse” bunu kimse içine sindiremez.

Son günlerde sosyal medyada sık kullanılan bir yakarış var. “Allah, haksızlık yapanların haksızlığını yarına bırakır ama asla yanına bırakmaz.” Bu başarılı müdürlere köstek olanlara ithaf olunur.

ÖSYM Sınav Takvimini Açıkladı

Açıklanan sınav takvimine göre; Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart 2015’de, Lisan Yerleştirme Sınavları ise; 13/23 Haziran 2015 Tarihleri arasında yapılacak.

Sosyal Bilimler (LYS 4) Sınavı: 13 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 1 Matematik) Sınavı: 14 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 5 Yabancı Dil) Sınavı: 14 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 2 Fen Bilimleri) Sınavı: 20 Haziran 2015, Lisans Yerleştirme (LYS 3 Edebiyat-Coğrafya) Sınavı: 21 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

ÖSYM’yi kutluyorum. Üniversite Sınavlarına hazırlanan öğrenciler açıklanan takvime göre planlarını yapacaktır. MEB’de TEOG Sınav takvimini biran önce açıklamalıdır. Yeri gelmişken belirtmeliyim ki sınav denilince ÖSYM, MEB’e fersah fersak fark atmaktadır. Soruların hazırlanması, sınav anı, sınav sonrası ve yerleştirme işlemlerinde MEB lime lime dökülüyor. Kendisini daha fazla yıpratmamalı, ya bu işlerden elini eteğini çekerek ÖSYM’ bırakmalı ya da sınav hizmetlerinde çalışanların kulağını çekmeli. Neden mi?

ÖSYM tercihleri yaptırıyor, 5 gün sonra sonuçlarını açıklıyor. MEB tercihleri yaptırıyor, sonuçları 45 gün sonra açıklıyor. Başka kıyasa gerek var mı? Yoktur herhalde…

Önceki ve Sonraki Yazılar