Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Coşkun Kale Kimdir

Göksun, ağırlıklı olarak son iki yüzyılda Kafkas atabeyliğinden (Bayburt’tan Ardahan’a, Batum’dan muşa kadar olan bölgemiz) çeşitli savaşlar yüzünden göçe zorlanan Kıpçak boylarının  ve Yörüklerin mecburi iskana tabi tutulduğu yıllarda, başta Avşarlar olmak üzere bir çok oğuz boylarının ve 1864 yılındaki sürgün ile Kafkasya’nın bir çok yerinden değişik Kafkas boylarının iskan edilmesi ile nüfus yapısının oluştuğu bir ilçemizdir. ilçemiz ayrıca Türkmenliğin nişanelerinden olan alevi Türkmen köylerimiz ile  de tam bir Türkmen yurdudur.

2013 yılında yapılacak olan yerel yönetim seçimleri dolayısı ile her parti kendi adayını belirler iken, Göksun ilçemiz belediye başkanlığı adaylarından, MHP’ sinin adayı sayın Coşkun Kale olarak tespit edilince,  yakınlığım ve akrabalığım olması hasebi ile hakkında yazmak ihtiyacı hissettim.Kendisinin kısa bir biyografisini aşağıya alıp, kişiliği ve yapacağını ümit ettiğim hizmetleri dolayısı ile Göksun ilçemizin şanslı bir ilçe olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Muhterem Türkmen beyi Coşkun Kale, l956 yılının temmuz ayında Göksun ilçemizde dünyaya gelmiştir. İlköğretim tahsilini Göksun Atatürk ilkokulunda tamamlamış, ortaokulu Göksun ortaokulunda okumuştur. Lise eğitiminin ilk iki yılını Kahramanmaraş’ta, son yılını Ankara Polatlıda okumuştur. Daha sonra Ankara veterinerlik fakültesini 1979 yılında başarı ile bitirmiş ve devlet hizmetine başlamıştır.1988 yılında Ankara üniversitesi işletme ekonomisi üzerine Doktorasını yapmış ve yurtdışında Fransa, Hollanda, Çekoslovakya ve Almanya da hayvancılık ve kırsal kalkınma üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Bu süre içerisinde uluslar arası kabul gören yedi adet akademik makalesi yayınlanmıştır. Tarım bakanlığını daire başkanlığı ve et balık kurumun daire başkanlığı ve müşavirliği olmak üzere  çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. İyi derecede Fransızca bilen Sayın Coşkun Kale bey, ayrıca iktisat fakültesini de bitirerek Vatana hizmette daha verimli olmak için çok okumuş ve okumaya da devam etmektedir.  1970 yıllarda ülkü ocağı ile tanışan Coşkun kale uzun yıllardır siyasi olarak destek olduğu MHP’ den aday olması için dostları tarafından davet edilmiş ve hizmete talip olmuştur. Kendisi Göksun’a 1864 yıllarında Dağıstan dan Ruslar tarafından sürgün edilen Avar boyunun meskun olduğu Orta tepe köyünden merhum Mehmet Dağıstanlının (Dağıstan dilini (Avarca) ve tarihini çok iyi bilirdi.) kızlarından Sevgi Dağıstanlı ile evli olup bir oğlu ve bir kızı vardır. Bu münasebetle Kafkasyalıların, kendi tabiri ile kalpaklı milletinin de eniştesi olur. Kendisi ile aynı köyden evli olduğumuz ve Avar eniştesi olduğumuz gibi bacanak olacak kadarda yakın akrabalar ile evliyiz.

Son yıllardaki hizmetlerinden aklımda kalanlar arasında Niğde ilimizde ve Göksun’da kırsal kalkınma ile ilgili projelerin başında olduğudur. Göksun’da bundan öncede MHP li belediye başkanları hizmette bulundular ve eserlerini hala yerinde görmemiz mümkündür. Sayın Coşkun Kalenin ilçesini çok sevdiğini ve her tatilde muhakkak zamanını ilçede ve köylerde gezerek, insanlara faydalı olarak geçirdiğini ve hizmet zamanı geldiğini söyleyen dostlarının davetine icabet ile belediye başkanlığına aday olduğunu biliyoruz.. Kendisine, Göksunlulara ve aziz Türk milletine hayırlı neticeler niyaz ediyoruz. Vesselam

Önceki ve Sonraki Yazılar