M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

ÇOK ŞÜKÜR SINAVLAR SONA ERDİ

01 Nisan 2011 Pazar günü YGS ile başlayan SBS ve LYS ile devam eden sınav maratonu nihayet sona erdi.

Sinirler iyice gerilmişti. Sabırlar tükenmeye başlamıştı. İyi ki sona erdi. Bu seneki sınavların sona ermesine bu yönüyle sevinmek gerekir. Herkes çalıştığının karşılığını mutlaka alacaktır. Umduğunu bulamayanlar ise bir yıl daha hazırlanarak kendilerini geliştirebilirler. 

Peki, sonuçlar ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman başlayacak? En önemlisi de üniversiteyi kazananlar ne zaman belli olacak? İşte bundan sonra en çok merak edilen sorular herhalde bunlar olsa gerek.

Sizleri daha fazla merakta bırakmamak adına bu soruların cevabını hemen verelim.

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladığı takvime uyarsa SBS(Orta Öğretim Kurumlarına Giriş Sınavı) sonuçları 12 Temmuz 2012 Perşembe günü açıklanacak.

ÖSYM, LYS sonuçları için henüz belli bir tarih açıklamadı. Muhtemelen üç hafta içerisinde (13 Temmuz Cuma günü) açıklanabilir. Yani gerek SBS gerekse ÖSS sonuçları temmuzun ortasında internet üzerinden açıklanmış olacak.

Hemen ardından da tercih başvuruları başlayacak. Muhtemelen SBS tercihleri 13 Temmuz 2012 de, ÖSYM Tercihleri ise Temmuzun son haftası başlayıp ağustosun ilk haftasına kadar devam edecektir. Bu tarihler önümüzdeki günlerde ÖSYM tarafından net olarak açıklanacaktır. Yerleştirme sonuçları yani Üniversiteyi kazananlar ise muhtemelen ağustosun üçüncü haftasında belli olacaktır.

ŞİMDİ TATİL ZAMANI

Sınav sonuçları açıklanana kadar bence yapılacak en akıllı yol güzelce dinlenmek ve eğlenceli bir tatil yapmaktır. Beklediği sonucu elde edecekler için zaten bir problem olmayacaktır. Sınavı çok da iyi geçmeyenler, umduğunu bulamayacaklar için bu sene zaten yapılacak bir şey yok. Bu kardeşlerimiz sözümüze kulak vererek sınav sonuçları açıklanana kadar geçtiğimiz yılın yorgunluğunu üzerlerinden, başarısız olma fikrinin ağırlığını da kafalarından mutlaka atmalıdırlar.

Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Anne ve babalar, sınav sonuçları ne anlama gelirse gelsin, iyi veya kötü her türlü sonuç karşısında çocuklarının yanında olmayı becermelidirler. Bilsinler ki ‘sınav bir gün mutlaka kazanılır.’ Önemli olan yavrularımızın ruh sağlığıdır. Kaybedilen ruh sağlığının tekrar kolay kolay kazanılamadığı ise acı bir gerçektir. Kaldı ki benim bildiğim anne ve babalara dünyayı verseler evlatlarının bir tırnağıyla değişmezler. O halde sınav sonuçları açıklandığında bir kez daha evlatlarımızın yanında yer alalım. Sonuç ne olursa olsun yavrularımızı bağrımıza basalım…

ARTAN PKK EYLEMLERİ

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yıllardan beri bir kara bulut gibi üzerimize çöken hain PKK eylemleri iyice çığırından çıktı. Gün yok ki bir şehit haberi yüreklerimizi yakmasın. Anaların, babaların ve bacıların gözyaşları ne zaman dinecek bilmem ki…

Bu ülkede yaşayan tüm insanların derin üzüntü duyduğu şehit cenazeleri kendilerini Milliyetçi olarak tanımlayan vatandaşlarımızı ise çok daha derinden etkilemektedir.

Bazı vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirirken ne denli hassas davranıyorlarsa(Allah onlardan razı olsun) bazı vatandaşlarımızın da ulusal meseleler karşısında çok hassas davrandıkları unutulmamalıdır. Yoksa bu ülke evladının hiç birisi‘sevinerek morg da bekçilik yapmaz.’ Hiç birisi de ‘Şehit cenazelerinden siyasi rant elde etmeye çalışmaz.’ Doğru davranış; ‘İnsanlarımızı kamplara ayıran bu tür söylemlerden uzak durmaktır’ diye düşünmemiz gerekiyor.

AH SURİYE AH

Ah Suriye ah… Bir yılı aşkın bir süredir kardeş kavgasıyla yandığın, yıkıldığın yetmedi mi? Şimdide kardeş Türkiye’nin o can alıcı, kahredici gücüyle tanışmak istiyorsun. Yapma sabrımızı zorlama. Eti tırnaktan ayırma…

Önceki ve Sonraki Yazılar