M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Çocukların Cahit Amcası

Geçen sene Kahramanmaraş Valiliği tarafından 'Gelenekten geleceğe kitap ile kurulan köprü' sloganıyla kıraathane ismi verilen bir mekân açılmıştı. Kıraathanede, insanların kitapla buluşması sağlanacak ve kitle iletişimin yoğun baskısı altında kalarak kitaptan ve okumaktan uzaklaşan insanların dikkatleri yeniden kitaba çekilecekti. Böylece insanlarımızın kitapla düşünme imkânı bulmaları sağlanacaktı. Öylede oldu. Her yaştan insanın uğradığı bu mekân kısa zamanda kitapseverlerin buluşma yeri haline geldi. İsteyenlere çaylarını veya kahvelerini yudumlayarak gün boyunca kitap okuyabilme olanağı sağlandı.

Bununla da yetinilmedi. Her hafta çarşamba günü kitap dostlarının karşısına bir farklı programla çıkılmaya başlandı. Geçen hafta yani 14 Aralık 2011 Çarşamba günü ‘Cahit Zarifoğlu’ndan Çocuk Şiirleri’ isimli etkinlik yapıldı. İlimizin en başarılı Özel Okullarından birisi olan Özel Özderya Kolejinin minik öğrencileri tarafından hazırlanan program muhteşemdi. Kendileri küçük ama yürekleri büyük yavrularımız Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği ünlü şairimiz Cahit Zarifoğlu’ndan seçtikleri şiirleri ve öyküleri profesyonellere taş çıkartacak kadar güzel seslendirdiler.

Kendilerine bıraktığı eserlerden dolayı ‘Cahit amcalarına teşekkürlerini sunmak için’ günlerce çalışan bu miniklere bende teşekkürlerimi sunmak için isimlerini ve seslendirdikleri şiirleri tek tek sizlerle paylaşıyorum. Özel Özderya İlköğretim Okulu 1. Sınıf Öğrencisi Yaşar Kerem KASIMOĞLU; Çocuk, 2. Sınıf Öğrencilerinden Pınar AKSÜT; Kıskançlık, Yunus Berk AÇIŞ; Kırıkcam, 3. Sınıf Öğrencilerinden Helinnur BİNİCİ; Dünyanın Gülü, Ayşe Ceren ÖZKAHRAMAN; Büyümek, 4. Sınıf Öğrencilerinden Sıla KÜTÜK; Anlamak, Şevval BAYIR; O Ninniyi İstiyorum, Beyza ARASTACI; Yürekdede ve Padişah isimli hikâye kitabının özetini, Gözde Nur KOÇAŞ; Anne, Gülümser Aslı KÜTÜK; Ellerim Yaramaz, Elif Tuğçe ANALAN; Serçekuş isimli hikâye kitabının özetini, 5. Sınıf Öğrencilerinden Ahmet Kaan BALCI; Nine, Burcu KAHRAMAN; Baba, 6. Sınıf Öğrencilerinden Selin Ece SIVACI ve Işıl ALTUNPEK; İşaret Çocukları, 7. Sınıf Öğrencilerinden Hayriye KAYIRAN; Efendim, Zeynep BÜYÜKDEVECİ; Sultan isimli şiirleri seslendirdiler. Gecenin son şiiri olan ‘Hoşça kal Aşk’ isimli şiiri ise yine 7. Sınıf Öğrencisi olan İpeksu KARAKUŞ okudu.

O gece kıraathane tıklım tıklım doluydu. Milli Eğitim Müdürü Tahsin NAS, Kahramanmaraş Defterdarı Osman KOÇAŞ, Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan AVCI, Defterdarlık Personel Müdürü Mehmet ÖZKAHRAMAN, Hâkim Alirıza SIVACI, Hâkim Dilek BİNİCİ, Cumhuriyet Savcısı Hüsamettin BİNİCİ, Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Duran BOZ, Okul Kurucusu Alişan TÜRKÖNER, Okul Aile Birliği Başkanı Reyhan ÖZKAHRAMAN, Kent Konseyi Genel Sekreteri Tuncay KAZANCI ve kalabalık bir veli gurubu katıldı.

Bitmez tükenmez bir enerjiye sahip olan Milli Eğitim Müdürü Sayın Tahsin NAS, gecenin sonunda programda şiir ve öykülerden örnekler sunan öğrencileri ödüllendirdi. Öğrencilere tek tek kendi imzaladığı “Katılım Belgelerini” verdi. Programın sonunda duygularını ifade eden Sayın Nas; “ Kahramanmaraş’ımızın Türk Edebiyatına neden sayısız şair ve yazar kazandırdığını bu gece daha iyi anladım. Bugün Özel Özderya İlköğretim Okulumuzun bu minik öğrencileri bana şiiri yeniden sevdirdiler. Okudukları şiirler ve özetledikleri hikâyeler dillerinden değil, adeta gönüllerinden döküldü. Kendilerini, öğretmenlerini ve ailelerini kutluyorum” dedi.

Yaklaşık on beş aydan beri Kahramanmaraş’ın eğitim öğretimi için gece gündüz demeden çalışan Sayın Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimizi sunmalıyız. Sayın Nas’ın Kahramanmaraş için büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz. İnanıyoruz ki çok kısa sürede yediden yetmişe tüm Kahramanmaraşlılara kendisini sevdiren Sayın Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibi eğitimdeki kötü gidişe mutlaka son verecektir…

Kıraathanede uygulanan çarşamba etkinliklerini Sayın Duran Boz planlıyor. Konuları ve konukları Sayın Boz belirliyor. Aynı zamanda bir şair olan ve ilimizin son yıllarda yetiştirdiği edebiyatçıların başında gelen Sayın Boz’a da örnek çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Tabiî ki bu güzel mekânı ‘kıraathaneyi’ bizlere armağan eden Sayın Mehmet Niyazi Tanılır Valimizi de unutmuyoruz. Kendisini hayırla yâd ediyoruz. Kısacası, ‘Allah bu millete hizmet edenlerden razı olsun’ diyoruz…

Önceki ve Sonraki Yazılar