M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Çocuklarımızda Milli Şuur Kalmamış

 

Ülkemize Japonya'dan bir eğitim heyeti geliyor. Bu heyet bakanlık yetkilileriyle yapacağı ikili temasların yanı sıra vatandaşlarımızın arasında da incelemelerde bulunacak ve hazırlayacakları sonuç raporunu bizim yetkililerle de paylaşacaklardır.  
Japon heyeti çalışmalarını planlamaları doğrultusunda yürüterek hazırladıkları raporu paylaşmak üzere bizim yetkililerle ilgili bakanlıkta bir toplantı yaparlar. Hazırlanan raporda özetle; "Sizin çocuklarınızda milli Şuur yok" denilmektedir. Bizim yetkililer şaşırırlar. Hatta bozulurlar ve “Siz yanılıyorsunuz, biz şanlı tarihimiz ve kimliğimizle gurur duyan bir milletiz. Çocuklarımızı da bu şekilde yetiştirmeye özen gösteriyoruz” demişler. Demişlerde dediklerine ne kendileri nede Japon dostlarımız inanmamışlar.

YÖK ‘AOBP’ Kaldırmış

Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavına çeyrek kala sistemde yine değişiklik yapılmış. Sınava giren öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kullanılan AOBP (Okul Başarı Puanı) artık kullanılmayacakmış. Bu kararı alanlara yazıklar olsun. Kendilerini şiddet ve nefretle kınıyorum. İki evladı Üniversite Sınavına girecek bir baba olarak bu kararı alanları Allaha havale ediyorum ve iki cihanda da hakkımı helal etmiyorum.

Bu kızgınlığıma şaşıranlar olabilir. ‘Bu ülkede değişmedik ne kaldı ki böylesine bir tepki verdin’ diyenler olabilir. Niye kızdığımızı anlatalım o halde. AOBP kısaca Okul Başarı Puanı demektir. Okul Başarı Puanı ise bir liseden Y. G. Sınavına giren öğrencilerin almış oldukları puan ortalamasına göre hesaplanır. Hala anlamadım diyenler için İlimizden bir örnek verelim. Maraş Fen Lisesinin öğrencilerine AOBP olarak okullarında okuyan öğrencilerin Yüksek Öğretime Giriş Sınavında(YGS) almış oldukları Puan ortalaması, Maraş Ticaret Meslek Lisesi Öğrencilerine ise kendi okullarının YGS ortalaması kadar ek puan verilmesi demektir. Kısacası SBS de en yüksek puan alan öğrencilerin kayıt olduğu okulların AOBP daha yüksek sınavsız öğrenci alan meslek liselerinin ve genel liselerin AOBP daha düşük oluyordu. AOBP nın kalkmasıyla Fen ve Anadolu Lisesinde okuyan öğrenciler çok büyük bir haksızlığa uğramış olacaklar. Benim çocuklarımda Anadolu Liselerinde okuyorlar. Bu düzenlemenin direk mağdurlarından biriside benim.

 Genel Liseler ve Meslek liselerine avantaj sağlama adına YÖK ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bu son düzenleme Fen ve Anadolu Liselerinde okuyan iyi öğrencileri mağdur etmeye yönelik bir düzenlemedir. ‘Maç oynanırken kural değiştirilmiştir.’ Bu okullarda okuyan çocukların velileri bu haksızlık karşısında sessiz kalmamalıdır. Gerekiyorsa Anayasa Mahkemesine gerekiyorsa Danıştay’a mutlaka dava açılmalıdır.

AOBP Kalkması Ne Gibi Olumsuzluklar Doğurur

1) Okul Başarı Puanı kaldırıldığı için Fen Liselerinde ve Anadolu Liselerinde okumanın bir önemi kalmayacaktır.  

2) Bol keseden not dağıtan okullara (devlet-özel fark etmez) yönelim artar.

3) Not pazarlıkları başlar, etik, dürüst ve ilkeli öğretmenler ile öğrenciyi karşı karşıya getirir.

4) Çalışkanla, tembel arasında bir fark kalmaz. Herhangi bir okulda bütün öğrenciler 500 OBP tam puan alabilir

5) Okullar arası transferler başlar. Öğrenci en başarılı okul yerine en başarılı olacağı, en yüksek not alacağı okula geçiş yapar.

6) Özel okullar öğrencilerine daha yüksek not vermek zorunda kalacaklar bu da ciddi adaletsizliklere yol açacaktır. 

7) Öğretmenle veliler karşı karşıya gelecek herkes AOBP ve OBP için 100 tam puan isteyecektir. Daha onlarca olumsuzluk sıralana bilir.

‘Özgürlüğün en büyük düşmanı, halinden memnun olan kölelermiş.’

O halde bu yanlışın düzeltilmesi adına herkes sesini yükseltmelidir. İster YÖK Başkanı olsun isterse bilmem ne başkanı, hiç kimseye böyle bir değişiklik yapma yetkisi asla verilmemelidir.

Nitelikli okullarla özel veya şişirme not veren okulları ayıran bu uygulama yerine başka bir model getirilene kadar AOBP asla kaldırılmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar