Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

CMHP'nin Çatı Sevdası

Türkiye hayati öneme haiz, kıyası kabil olmayan bir seçime hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kaldı. Türkiye bugüne kadar çok kritik seçim atlattı ama bu seferki başka. Cumhurbaşkanını ilk defa halk seçiyor ve seçilecek olan kişi, sıradan, hükümetlerin gölgesi altında, sınırlı bir cumhurbaşkanı olmayacak. İlk etapta yarı, bilahare devlet başkanı olarak görev yapacak.

"Muhtemel adaylar kim?" sorusuna verilecek tek yanıt var: Recep Tayyip Erdoğan. Türkiye'nin yüzde elli oyunu alan Erdoğan'ın karşısında koca muhalefet blokunun bir varlık gösterememesi Türkiye siyaseti açısından düşündürücü bir durumdur.

Kafası o denli karışık ki muhalefetin ne toplamayı biliyor ne çıkarmayı ne de bölmeyi. Çatı diye saçma sapan bir hayalin peşinde enerjisini tüketip sahayı büsbütün boş bırakıyor. Kendine güveni yok, lisan-ı hal ile "Erdoğan varsa bize ekmek yok" diyor.

"Çatı aday projesi" en kestirme tarifi ile siyaseten iflasın bir itirafıdır. Ne demek çatı! MHP ile CHP'nin ittifak ettiği bir aday elma mıdır armut mudur? Elma ile armutun toplamından elma mı çıkar armut mu?

Siysetsizliğin, ilkesizliğin, ideolojik savrulmanın gülünç halleri içinde bu muhalefet cumhurbaşkanı adayı çıkaramayacak izlenimi veriyor, umutlarını bu iki partiye bağlayanlar için hayal kırıklığı kapının eşiğinde bekliyor.

Bir an için "çatı aday" üzerinde ittifak sağlandığını farzedelim.  Öyle biri olacak ki bu zat; hem MHP camiasına yakın olacak hem de CHP'ye, öyle mi!? Madem farkları yok, bir çatı altında yaşamayı midelerine hazmettirebileceklerini düşünüyorlar o halde bıraksınlar cumhurbaşkanlığını o zatı bir üst partiye genel başkan yapıp kendileri de yardımcılığına talip olsunlar. Mesela CMHP diye bir parti olsun adı. Aynı anda milliyetçi, aynı zamanda sosyalist, Türk dünyasına da yüzü dönük Moskova'nın soğuk çehresine de.

Allah akıl fikir versin demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.

CHP, siyaset kulvarında bir duruşun, önermenin, muhalefet ve seçimin adı değilse.. MHP'li olmak, CHP'li olmakla izah edilemeyeceğine göre nedir bu çatı sevdası?

AK Parti'nin başarısı karşısında her gün biraz daha eriyerek politika üretmekten aciz hale gelen MHP ve CHP'nin şu düştüğü hale bir bakın.

Seversiniz ya da sevmezsiniz ama şunu itiraf etmekten başka seçeneğimiz yok: Erdoğan her seçim kampanyasından başarı ile çıktıkça buna mukabil bir varlık gösteremeyen muhalefet bloku yediği sert yumrukların ardından bir türlü toparlanamıyor. Ayağa kalkmaya, bir hamle yapmaya yeltendikçe de gülünç hallere düşüyor. Yazık oluyor Türkiye'ye, yazık.. Turkıyenın temeli sarsılıyor muhalefet çatı ile uğraşıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar