CHP ve emperyalizm

LAGENDIJK, CHP"den utanç duydugunu söyledi. Bunu söylemeye hakkı yok. Eleştirebilir ama bu dil saygısız ve saldırgandır.

Evet, Sosyalist Enternasyonal"de CHP"nin ne ölçüde ?sosyal demokrat? oldugu yolunda şüpheler gelişiyor. CHP"nin ?Sosyalist Enternasyonal Ilkeleri?ne aldırdıgı da yok üstelik... Ama Avrupa Birligi"nin çeşitli kademelerdeki sözcüleri Türkiye hakkında konuşurken iç politika konularında ayrıntıya girmemeli, görüşlerini prensip düzeyinde belirtmekle yetinmelidir.

Buna, daha kavramsal düzeyde konuşan Olli Rehn de dahil.

AB"nin Türkiye"deki iç politika tartışmalarında taraf görüntüsü vermesi yanlıştır. Baykal, ?AB adına gelip uluorta, patavatsızca konuşan? Avrupalı politikacıların AB ile ilişkilerimize zarar verdigini söylüyor ki; bu dogrudur.

AB ile ilişkilerimize Baykal önem veriyorsa, zaman zaman kullandıkları ?emperyalizm? sözüne CHP"nin bir açıklık getirmesi gerekmiyor mu?

 

36 yıl sonra!

Baykal"ın şu sözleri çok önemli:

?Bugün acı bir gün. 1972"nin 6 Mayıs"ında Deniz Gezmiş, Hüseyin Inan ve Yusuf Aslan"ı idam ettik. Bu üç yigit insanı 36 yıl sonra anmayı görev biliyorum!?

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı gerçekten vahim bir hata olmuştur. Silahlı örgüt kurmuş olmalarının karşılıgı idam olmamalıydı. Yaşasalardı üç beş yıl sonra tahliye edilirlerdi, kim bilir bugünkü dünyada ne düşünüyor olurlardı?

Hayat sürecini kestigi için idam, yok olası bir cezadır.

Benim merak ettigim, Baykal"ın daha önce Deniz Gezmiş ve arkadaşları hakkında böyle bir konuşma yapıp yapmadıgıdır! Menderes ve arkadaşlarının idamlarından şimdi bahsetmeyelim ama Baykal, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının mesela 10. yılında veya 20. yılında, yahut 25. yılında, hadi diyelim 30. veya 35. yılında böyle bir konuşma yapmış mıydı?!

Baykal 36 yıl geçtikten sonra Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını ?anmayı görev bildigini? söylemekle nasıl bir siyasi mesaj veriyor?

Dün ?yeni sol?u savunurken niye böyle bir mesaj vermemişti?

şimdi ?Atatürk"ten Deniz Gezmiş"e, antiemperyalist mücadele? diye dolaştırılan slogandaki dünya görüşünü CHP benimsiyor mu yoksa?!

 

"Teori"si nedir?

CHP"li Kemal Anadol"un Lagendijk"e sert tepkisini anlıyorum; hangi parti olsa sert tepki göstermelidir.

Fakat Anadol ?CHP"nin antiemperyalist özelligi? diye bir terim kullanıyor ki, bu ister istemez Deniz Gezmiş"lerin siyasi çizgisini düşündürüyor insana.

Baykal daha önce böyle konuşmuş muydu, diye sordugum gibi, şunu da soruyorum: Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk, onun ardından Inönü CHP"nin hangi belgesinde bu terimi kullanmıştır?

Biri çıkıp bu belgeyi gösterse de hepimiz ögrensek!

Baykal"ın kendisi siyasi hayatında ?emperyalizm, antiemperyalist? falan gibi terimleri daha önce hiç kullanmış mıydı? Bilmiyorum, ögrenmek istiyorum.

Yoksa ?emperyalizm? yeni mi çıktı ki Baykal"ın CHP"sinin agzından yeni duyuyoruz?!

Baykal siyaset bilimi doçentidir; öyle genelgeçer sloganlarla degil, siyaset biliminde ?teori? denilecek düzeyde ve içerikte ?emperyalizm? teriminden ne anladıklarını izah etmeli.

Baykal madem AB ile ilişkilerimizi önemsiyor, CHP"nin bu "yeni" ve ?antiemperyalist? çizgisinde AB"nin yeri ne acaba?(Milliyet)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar