M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Çanakkale

Üzerinde 107 yıl geçen Çanakkale Savaşları denilince aklıma; Son Türk Devletini Kuran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gelir. Milli Mücadelenin Şairi Mehmet Akif ERSOY gelir.  Kendi vücut ağırlığının üç katı ağırlığındaki top mermisini kucaklayarak topun namlusuna süren Seyit Onbaşı gelir. Vatanı kurtarmak için savaşa koşan her yaştan iki yüz elli bin şehit gelir. Elini, kolunu, ayağını, bacağını, gözünü kaybetmiş binlerce Gazi gelir.  

Çanakkale denince aklıma; Altı yüz yıl Cihana hükmetmiş olan Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti gelir. En kötü zamanımızda dünyanın bütün emperyalist devletlerine kafa tutuşumuz  ve darmadağın edişimiz gelir. ÇANAKKALE denince aklıma ‘Asım’ın Nesli’ gelir.

‘Asım’ın nesli… Diyordum ya… Nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.’

1914 yılının Temmuz ayında başlayan, 1918 yılının Ekim ayında sona eren 1. Dünya Savaşı'nın en kanlı sayfalarının yazıldığı Çanakkale Savaşları, 8 ay 14 gün sürdü. Çanakkale Savaşları'nın bir bölümü olan 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'nı geçmek isteyen dünyanın en güçlü donanmasını püskürterek çok önemli bir deniz zaferi kazanan Türk ordusu, bundan sonra cephe savaşlarının geçeceği kara çıkarmalarına karşı amansız ve çok kanlı bir savunma yaptı.

Denizden Türk ordusunu yenemeyeceğini anlayan Avustralya ve Yeni Zelandalılardan oluşan Anzak ordusu, 25 Nisan-6 Ağustosta Gelibolu Yarımadası'na çıkarma yaparak savaşın en kanlı bölümünü başlattılar. Dünyanın en dar savaş bölgesinde göğüs göğüse kanlı çarpışmalar bu dönemde gerçekleşti. Bu savaş 500 bin kişinin hayatına mal oldu. 253 bin şehit vererek yurdunu savunan Türk insanının yazdığı bu şanlı tarih, dünyanın mazlum ülkelerine de özgürlük için örnek oluşturdu. Bugün hayatta olmayan Çanakkale Savaşı gazimize ait birkaç hatırayı paylaşmak istedim:

Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinden Halil Helvacı: ‘27. Alayda Arıburnu cephesinde 9 ay çarpıştım. Bir defasında 3 gün hiç durmadan süngü harbi yaptık. Koskoca alaydan 7 kişi kalmıştık. Sonra bize 10 er daha verdiler. Beni de çavuş yaptılar. Bir gün düşmana Arıburnu'ndaki mevziden ateş ediyoruz. Tetiği çekiyorum tüfek patlamıyor. Yanımdaki arkadaşa 'Tüfek bozuldu galiba' dedim. Arkadaş kontrol ettikten sonra yüzüme acı acı baktı ve 'Senin tüfekte bir şey yok, tetiği çeken parmağın kopmuş be adam' deyince acısını o an duydum.’

Çan ilçesi Halilağa köyünden Mustafa Aksoy: ‘Seddülbahir'de başımızdaki komutan Yüzbaşı Şerafettin Bey, besmele çekip 'Hadi aslanlarım, ananız sizi bugünler için doğurdu. Ben önünüzden gideceğim, siz arkamdan gelin, sakın korkup geri çekileyim demeyin, düşmana aman vermeyelim' dedi. Düşman çok kalabalık geliyor. Zığın dere tarafından çevirme yapmış, taktik icabı geri çekildik. O sırada dizlerimin altından vurulmuşum. Yanımda arkadaşlarım şehit olmuşlardı. Kanlı derenin içi yaralı dolu, katırlar ve atları da dereye indirmişler, onlar bile titriyor. Sıhhiye yok, yaralarım kendiliğinden soğudu. Destek ekip ile yeniden cepheye gittik.”

Yenice'nin Akçakoyun Köyü'nden Mehmet Oral: ‘Arabistan Savaşı'ndan köye geldiğimin 12. günü Çanakkale cephesine gittim. Anafartalar'da sıhhiye bölüğü eri olarak sargı mahallindeydim. Büyük Komutan Mustafa Kemal'in çadırı da bizim sargı yerindeydi. Mustafa Kemal, Fırka komutanına şöyle sordu: 'Biz mi onlardan toprak istiyoruz, yoksa onlar mı bizden?' Fırka komutanı 'Onlar bizden toprak istiyorlar' dedi. Mustafa Kemal de 'Öyleyse neden biz hücum edip de askeri kırdırıyoruz? Onlar bize hücum etsin, biz onları kıralım, biz kırılmayalım' dedi.’

Vatanı düşman işgalinden kurtarmak uğruna canını veren şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilelim. O mübarek insanlara, Cenabı Allah’tan rahmetiyle muamele etmesi için dualar edelim. Bir an bile tereddüt etmeden, gözlerin bile kırpmadan şehit ve gazi olan dedelerimize, ninelerimize İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un seslenişi ile seslenelim ve Onları hayır dualarımızla yâd edelim:

Ey Şehit Oğlu Şehit, İsteme Benden Makber,                      

Sana Aguşunu Açmış Duruyor Peygamber.

Allah onlardan ebeden razı olsun. Bizleri şefaatlerine nail olan kullardan eylesin. Âmin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar