BULVARIMIZDA KI KUKUMA KUşLARI

Bugün sizlere bana göre Kahramanmaraş"ın Trabzon caddesinde ki gökdelen görüntüsünden daha kötü bir görüntüden, insanların rahatsız oldugu ve her fırsatta ? Allah aşkına şurayı da bir yazın ve gereken önlemler alınsın? dedikleri bir yerden bahsedecegim, çünkü gelen telefonlardan ve bana şahsen bildiren okur dostlarımızdan anladım ki artık bu kötü görüntünün oradan kaldırılmasının zamanı geldi de geçiyor bile.

 

Hemen ?acaba burası neresi?? diye aklınıza soru işaretleri gelmeye başladı biliyorum.

 

Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen açıklıyorum, Burası Valilik giriş kapısıyla Adliye binasının köşesinde ki telefon kulübelerinin arasında ki alan.

Malumunuz üzere Kahramanmaraş"ta ki en kalabalık caddemiz Trabzon Bulvarıdır, işi olan olmayan, gezen, tozan canı sıkılan, hava almak isteyen, misafiri gelen, alış veriş yapmak isteyen, ilk iş olarak atar kendini bu caddeye, çogu zaman yürümekte bile zorlanırız bu caddede, Caddenin kalabalıgı bir tarafa birde buradaki esnafın yaya kaldırımlarına dizdikleri mallar, ve kendini bilmez bir kaç insanın kol kola yürümeleri işkenceye döndürür bu keyifli yürüyüşü.

 

Neyse bu teferruatı hepimiz biliyoruz zaten biz sadede gelelim,

Bu bahsettigim alanda yani Valilik girişi ile adliyenin köşesinde ki alanda bir duvar ve bu duvarın üzerine tabir yerindeyse kukuma kuşu misali tünemiş insanlar, öyle ki kimi sigarasını içer izmaritini atar, kimi çekirdek çitler, kabuklarını atar, kimi gazete okur (muş gibi yapar), kiminin elinde tespih yaka bagır açık magandalık yapar ama hepsinin bir ortak özelligi var, oda caddeden geçen herkesi (Argo tabir ile) dikizlerler, hem de ne dikizleme.

Burada oturan kukuma kuşları takibe tam en uç noktadan başlarlar ve kendilerini geçinceye kadar (bazen geçip gittikten sonrada bile) sürdürürler dikizi.

 

şahsen ben bir erkek olarak oradan geçerken bu bakışlardan rahatsız oluyorsam, Allah o caddeden geçen bayanların yardımcısı olsun, düşünün bir sürü ne oldugu belirsiz insan oturmuş en kalabalık caddenin kenarına, dikmiş gözünü, göz kapaklarını kırpmaksızın affedersiniz ?Öküz"ün trene baktıgı gibi? sana bakıyor, bir şey dedigin an kavga hazır, çünkü kendini bilen, kendi kendine saygısı olan insan oraya oturup, saatlerce diger insanları rahatsız etmez. Kaldı ki bu saygısız kukuma kuşlarına oradan onlarında analarının- bacılarının geçtigini dolayısıyla da orada oturan diger kukuma kuşlarının da onlara baktıgını anlatmak gerek diyecegim de onlarda bunu anlayacak kafa olsa biraz düşünür ve oraya oturmaktan vazgeçer. Ancak gördügüm kadarı ile insanlar belaya bulaşmamak için orada oturanlara bir şey demiyor, ilgilenmesi gereken kurumlarda ?Amaaaan bize ne şikayet olmadıktan sonra? havasına girince ortaya böyle garabet bir şey çıkıyor.

Bana kalırsa burayı bir şekilde bu rahatsız edici durumdan arındırmak ve insanlarımızın oradan rahatça geçmelerini saglamak lazım, bunun için benim Kahramanmaraş Belediyesine naçizane bir teklifim var, buraya oturan insanların büyük çogunlugunun mazereti ?Yoruldukları için oraya oturdukları? yönünde, bende dikkat ettim de Gerçekten Trabzon Caddesinde yorulan insanlarımız için, özellikle de yaşlılarımız için oturup nefeslenebilecekleri bir tabure bile yok, gelin belli aralıklarla bu caddenin yola yakın olan taraflarına bank koyalım, böylece o yoldan gelip geçen insanlar arkadan gelip geçecekleri için oturanlarda bu insanları rahatsız etmemiş olur, tabii bunu yaptıktan sonrada o duvarı ya tamamen kaldırmalıyız, ya da oturulamayacak bir konuma getirmeliyiz.

 

Ben bir gazeteci olarak sokaktaki vatandaşın sıkıntısını bu satırlarda dile getirip, dilimin döndügü, aklımın erdigi kadar çözüm önerisi getirmekle sorumluyum ve bunu yaptım. Artık bundan sonrasını da ora ile ilgilenecek kurum ya da kurumlar düşünsün.

 

Görüşmek Umuduyla.

Önceki ve Sonraki Yazılar