Bugün 30 Agustos

 

Bugün 30 Agustos 2008, Türk ordusunun çogu agustos ayında, Malazgirt"ten başlayarak, büyük zaferlerinin tacı, 30 Agustos Zaferi"nin 86. yıldönümü! Ve Türk ordusunda, komuta degişiklikleriyle yeni bır dönemin başlangıcı!

Bu zafer hususunda söylenecek, yazılacak çok şey var: Çogu babamdan ve Gazi"nin Büyük Taarruz"un son emrini verirken yamacında bulunan yaveri Muzaffer"den -Muzaffer amcamdan dinledigim menkıbeler var! Hamaset yapmamaya çalışıyorum ama bu zafer baştan başa  ?hamaset? ve  ?kahramanlık?  menkıbeleriyle dolu!

Genç kuşaklara bunları hatırlatmak, Türk ordusunu aşagılamaya, milletinden ayırmaya çalışanların kafalarına vurmak lazım!  28 Agustos"ta  ?devir teslimlerin?  son halkası tamamlandı. Ve ordu için de, memleket için de, yeni bir dönem başlıyor!..

 

Büyükanıt Paşa      

Orgeneral Ilker Başbug"un Genelkurmay Başkanlıgı"nı Büyükanıt Paşa"dan devraldıgı töreni izlerken duygulanmamak mümkün degildi...

Elli yılı aşkın muvazzaf hizmetten sonra üniformayı çıkarmak bir asker için kolay degil. Ben, 18 aylık askerlikten sonra yedek subay üniformamı çıkarırken aglamıştım... Sonra askerlik şubeme yoklama için gittigimde,  ?Artık zahmet etmeyin?  dendiginde de! Bir de meşakkatler, zaman zaman haksız iftiralara muhatap olmakla geçen yarım asırlık askerlik hayatından sonra paşanın ne gibi duygular içinde oldugunu düşünün!

Büyükanıt Paşa, son konuşmasında benim bekledigim durum tespitini yaptı. Ben kendi hesabıma hakkım ne kadarsa ona helal ettim. Umarım o da bana hakkını helal eder! Geçen yıl GATA"da yatarken, beni telefonla aramasını unutmadım! Ona ve eşine esenlik, saglık, çocuk ve torunlarıyla mutlu bir hayat temenni ediyorum. Büyükanıt Paşa Amerikan generali McArthur"un emekli olurken söyledigi sözlere atıf yaptı:  ?Eski askerler ölmezler, sadece kaybolup giderler.?  Ben, paşanın, hafızalardan, gönüllerimizden kaybolacagını sanmıyorum!..

 

Konuşmalar

Bence bu devir-teslim törenlerinin, en dikkat çekici tarafı, yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner"in ve yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ilker Başbug"un, birbirlerini teyit eden, tamamlayan, tabir caizse,  ?iyi orkestra edilmiş?  konuşmalarıydı... Iki general, bu konuşmalarıyla olaylar ve tehlikeler hususundaki görüşlerini yüksek fikri düzeyde, açık seçik ifade ettiler! Laiklik, tarikatlar hususunda, emperyalizmin  ?post-modern?  şekli,  ?küreselleşmenin? ulus devleti ve bölünmez bütünlügümüzü tehdit etmesi, terör konusunda ve de AB konusunda! Paşalar dogrudan söylemeseler de, Ergenekon iddialarının TSK"yı yıpratmak amaçlı oldugunu, imadan öte ifade ettiler! Başbug"un bir Türk-Kürt çatışması tehlikesine karşı uyarısı çok yerinde oldu!

Paşaların asıl muhatapları, törenlerde ön sırada oturan Cumhurbaşkanı ve Başbakan idi... Paşaların mesajlarını acaba algıladılar mı?

Yakından baktım; yüzlerinde burukluk vardı!

Benim de, bugün, 30 Agustos Zaferi"ni kutlarken içimde bir burukluk var: Bu zafer bayramında içeride yatan orgeneralleri, Hurşit Tolon ve şener Eruygur paşaları, diger  ?askerleri?  ve de suçları sabit olmayan kişileri düşündügüm için! Onlara sevgilerimi gönderiyor, sabırlar diliyorum... Ve tabii bütün geçmiş ve şimdiki şehitlerimizi, gazilerimizi da anıyorum... Allah Türk ordusunu başımızdan eksik etmesin! Hükümetler gelir ve giderler, fakat Türk ordusu hep kalacaktır! (Yeni Çag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar