Bu yazılanlar doğru mu?

400 yataklı yeni hastane hizmete girdi. Zaman içinde her şey yerli yerine oturacak. Bizlerde uzaklığına alışacağız. Başka ne alternatifimiz var, ne de çaremiz.

Bölge hastanesi, olmadı Şehir Hastanesi, olmadı Hastaneler Kompleksi, olmadı bir prof. atayalım adı olsun ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ.

Hastaneyi açmasına açtık amma daha ne olacağına da bir türlü karar veremedik dostlar.

MALUM yakınlarda yeni Prof. Başhekimimiz gelip oturacak. İnşallah ondan sonra da Araştırma ve Uygulama hastanesi olarak milletimize hizmete devam eder.

Bunları yazmama sebep ise bana gelen bir bilgi notu. Bu bilgi notunu okuyunca bu nasıl bir iştir dedim kendi kendime.

Tamam kapalı alanda sigara içmek yasak. Bende bunu savunuyorum. Ancak izlenen yol ve yöntem o kadar komik ki, o kadar tutarsız ki, ancak bizde olur. İşte o bilgi notu...

Konu : yeni hastanede trajikomik uygulama . 
Mesaj : yeni yapılan şehir hastanesinde. bir hafta önce bütün yangın çıkışlarına asma kilit takıldı. ve anahtarı hemen kapının yanına cam bölme yapılarak içine koyulması düşünülmüş. ancak anahtarları buralara bırakılmayarak olası bir acil durumda yangın çıkışlarının kullanılması mümkün olmayacak. gazetenizin telefonunu bu durumu anlatmak ve bizzat gelip görmeleri için aradım ancak açan olmadı. benzerleri ancak karadeniz fıkralarında görülebilecek bu uygulamanın yapılma amacı personelin bu çıkışları kullanarak sigara içmeleriymiş. üstelik tuvaletlerde bile yangın sensörü olduğu için hastanede olur olmaz zamanda yangın alarmları çalmaktadır. bu trajikomik durumu duyarlı vatandaş olarak sizinle paylaşmak istedim ilginize sunarım.

Yav kardeşim orada belki de 1000 personel çalışıyor, bu personellerden belki de büyük çoğunluğu sigara içiyor. Sigara içmek için en kestirme yerler bulunması gerekirken, bu personeli sürekli bina dışına çıkartmaya mecbur bırakırsanız, iş akışı yavaşlar, kuyrukta sıra bekleyen vatandaşlar kızar..V.s.

Tamam "yangın çıkışlarına asma kilit koydurmak ve o kilitleri de vatandaşın ulaşamayacağı bir yere koydurmak"

Kusura bakmayın da bu "akıllı bir yöneticinin" yapacağı iş değil. Bu yazıyı yazmadan yöneticileri arayabilirdim.

Ama aramadım, bu uygulamanın külliyen mantıklı ve izah edilebilir bir yanı olmadığına inandığım için gündemime aldım.

O Hastanenin bulunduğu yerin stratejik konumunu biliyorsanız eğer, öncelikle gerekirse her yangın çıkışına birer güvenlik görevlisi kayacaksınız, ama kilitleyemezsiniz.

Ne olur ne olmaz.

O hastanede yangın ya da deprem, yada bir terör saldırısı olursa ve insanlar çıkmak isterlerse, bunun sonucu ne olur?

Sivas Madımak oteli ve orada yaşananlardan hiç bu ülkede ders alan idareci yok mu?

Kusura bakmayın değerli yönetici arkadaşlarım;

Bir deli bir kuyuya taş atmış ama kırk akıllı bu taşı çıkartamamış. Şu anda sizin bu tutumunuz bu hadiseye tam bir örnek teşkil ediyor.

Tabii bana gelen bilgi notu doğruysa!...

Doğru değil ise bu köşe yazımı 1 nisan şakası olarak alınız lütfen...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar