Bu şehir için “gönlümden” geçenler

Bazen öfkeye kapılıyorum. Bu şehir için gözyaşı dökmeye değmez diyorum. Tabii beni buna iten sebep, bu şehirde yaşayanların önemli konulara olan duyarsızlığıdır.

Sonra öfkemi yendiğimde; “bu vatanın bir çakıl taşının bile ne denli önemli olduğunu anlıyor” başkaları ne yaparsa yapsın diyerek, kentim için kendimi paralamaya aynen devam diyorum.

Sevgili Mehmet Fiskeci (Şıhım) bazen benim gibi duygu yoğunluğu yaşadığı anlarda; “Bu şehir yanıyor deseler bir kova su bile dökmem” derdi. Bazen de bizim böyle düşünmemize sebep olan olayları yazdığımızda, “bizi öyle çok anlayan da çıkmıyor!”

Neyse, gelelim konumuza;

Kahramanmaraş stratejik bir yer. Trabzon caddesi ile oturduğum Saçaklızade mahallesi arasındaki hava sıcaklığı farkı neredeyse 5 C oluyor.

Şehirde yanarken o semte gittiğimde, hafif bir esinti yalıyor yüzümü. Kahramanmaraş’ta dört mevsim de doyasıya yaşanıyor. Buna ilaveten Pazarcık, Elbistan, Göksun, Nurhak, Çağlayancerit ilçelerinde karasal iklim hüküm sürerken, Andırın’ın bir bölümü, Türkoğlu ve kent merkezinde ise tam bir Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Türkiye’de toplam su varlığının % 25’inin Kahramanmaraş sınırları içinde olduğu ifade edilir. Şehir içinden bir ırmak akıyor ama biz bundan faydalanacak projelerden oldukça uzağız.

Belki de Kahramanmaraş’ta ki baraj göllerimizin toplam büyüklüğü Van Gölü kadardır. Ama biz bu göllerimizden istifade edemiyoruz. Bununla ilgili kimse bir proje yapmıyor. Kimseler bu güzelliğin farkında bile değil.

Kahramanmaraş’ta şehir merkezinde trafik sıkışıklığı sorunu yaşıyoruz. Aslında caddelerimiz geniştir. Ancak Belediyeler otopark yapmadığı için caddelerimiz karşılıklı araç parkı yapılmış ve bu sebepten dolayı da adeta varlık içinde yokluk çekiyoruz.

Trabzon Caddesi üzerinde bulunan SGK binaları Özelleştirme İdaresinde. Bu binaların alınması gerekiyor. Buruya alt iki kat otopark, giriş ve 1. Kat işyeri ve yukarılara doğru da otopark olabilir. Burası otopark olarak planlanmadığı sürece, kim nereye ne yaparsa yapsın şehrin trafik sorununu çözemez.

Bununla ilgili yıllardır yazıp çiziyoruz. Bu güne kadar hiçbir yetkili ya neden olmasın. Bu konuda bir çalışma başlatalım demedi.

Büyükşehir Belediyesi Arasa’ya 1000 araçlık otopark yapıyor. Azerbaycan Caddesi ve o civarı kısmen rahatlar. Bu gün şehir merkezindeki Yenişehir Otoparkına araçlarımızı park edemiyoruz. Giriş sokakları park işgali altındadır. Bir yetkili de gelip burası için bir çalışma yapmıyor. Ben aracımı otoparka koyuyorum. Ancak giriş ve çıkışlarda işkence çekiyorum. Bize haksızlık değil mi? Oraya giren 400 civarında araç sahibinin ne günahı var? Bunda ihmali olanlara hakkım var ise haram ediyorum.

Şehrin elzem ve önemli sorunları vardır. Bu sorunlarında çözümü siyasi iradedir.

Siyasi iradeyi de çalıştıracak olan bu şehirde yaşayan bizleriz. Bizler güzel bir şehirde yaşamak istiyoruz. Oy verip çeşitli makamlara getirdiğimiz insanlar, bizlerin beklenti ve taleplerine uygun projeler geliştirmelidirler.

Büyükşehir Belediyesi ile iki metropol ilçe Belediyeleri bir uğraş içindeler. Önemli sorunların çözümü noktasında bir öncelik sıralamaları yapmaları gerekiyor. Bu olmadan bir oraya bir buraya yapılan hizmetler göze gözükmüyor ve bu hizmetlerden de insanlar tatmin olmuyor.

Başka şehirlerde bu gibi konularda anketler düzenleniyor. Taleplere göre hizmet öncelikleri sıralanıyor. Ve o sıralama üzerine de yatırımlar yapılıyor.

Sözün kısası; Kahramanmaraş’ın gelişmesini istiyorsak her şeyi de belediyelerden, devletten beklememiz gerekiyor.

Zira bu şehirde alt ve üst geçitlerde ne zaman zengin insanların isimlerini görürsem ancak o zaman bu şehirde değişim başladı diyebilirim.

Kahramanmaraş’tan para kazanan insanların Kahramanmaraş’a da vereceği hizmetleri olmalıdır.

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın zoru ile Kahramanmaraş’a okullar yapıldı. (Gümüşerler hariç). Şimdi neden okul protokolleri yapılmıyor?

Bu arada Saçaklızade, Hürriyet, İstiklal, Esentepe gibi mahallelerde tek bir ortaokul var. O da Nuri Pakdil Ortaokulu. 2000 öğrenciye ulaştı. O bölgede Ortaokula ihtiyaç var. O bölgenin üst taraflarında bir Camii’ye ihtiyaç var. Hayırsever aranıyor. Bu semtlere okul ve camii yapacak.. buradan ilan ediyorum…

Vesselam işimiz hem çok zor hem de çok kolay. Nedeni ise biz bir olursak her sorunu çözeriz. Yoksa da böyle büyük bir köy olarak yaşamaya devam ederiz….

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar