Bu Sabah Kenti Gezerken!..

 

Bugün 24 Ekim 2013 hava rüzgarlı, sabah kızım beni staj yaptığı kuruma götürmemi söylediğinde peki dedim yola çıktım.

Saat 07.30 suları Hastanenin üstünden Kuzey çevre yoluna girdim. 55 km hızla seyir halindeyim. Sağımdan solumdan gelen araçlar korna çalıyor… Bir dolmuşçu pencereyi açtı: “Kardeşim uyuyor musun biraz hızlı sür arabayı!” diye bağırdı.

Sürücü haklı. Çevre yolu hızlı bir şekilde akıyor. Daha bayram içinde bizim köşe yazarımız Mustafa Seyithanoğlu bu yolda seyir halindeyken radar cezası yemiş. Seyithanoğlu son köşe yazısında bu konuyu da gündemine alırken bütün Ülkede çevre yollarında 70 Km uygulaması var iken biz burada radara yakalandık. Bu yola da 70 km uygulaması yapılmalıdır diye yakınıyordu.

Malum radara yakalanmamak için yavaş gidiyorum, ama diğer sürücülerden de paparayı yiyoruz.

Oysa Emniyet Müdürü Metin Aşık bey bizimle yaptığı telefon görüşmesinde konuyu farklı anlatmıştı. Uygulama da bunun tam tersi olduğu için doğal olarak hız sınırlarına ben uyuyorum. Ancak bu hız sınırlarının da Kahramanmaraşlı için eziyet olduğunu ifade ediyorum.

Doğrusu merak ediyorum;

Bu daha ne kadar devam edecek?

**

Neyse Kuzey çevre yolundan Binevler Kavşağı itibariyle alt yolda seyir halindeyim. Sanırım bu yolda da 50 km hız uygulaması var. O hız ile seyir edecek olsak ortalık arap saçına dönecek. Oysa 60 km gibi bir hız limiti verilse sanırım burada da sorun çözülür.

Binevler Kavşağı, Kültür merkezi kavşağı, Çukurova elektrik kavşağı ve Tekke kavşağı…

Bu yerlerde trafik düzeni için mutlaka uygulama görmesi ve üst geçitler yapılması elzemdir.

Buraların hemen hiç vakit geçirilmeden üst geçit projelerinin yapılarak ihaleye çıkartılması gerekiyor.

Kahramanmaraş belediyesinin bunun için harcayacak birkaç milyon tl parası mı yok?

Eğer belediyenin bütçesi yok ise bu üst geçitlere firma ve şirket isimleri verilmesi kaydıyla da bizim sanayicilerimiz de yapacaktır. İstediniz de sanayiciler yok mu dedi?

Şu Kahramanmaraş’ı modern bir şehir haline getirmek istiyorsanız öncelikle trafiği bir disiplin altına almanız gerekiyor.

Trabzon caddesine ayrık otu gibi sağa sola anlamsızca dubalar koyarak siz bu şehrin trafiğini düzene koyamazsınız.

Bu gün saat 08.45 sularında Valiliğin karşısında tam sağa belediyeye dönüş noktasında polis aracı park ediyor ve biz sağa döneceğiz… Ne yapmamız gerekiyor?

Polise buraya park yapmanız uygun değil diyecek olsak, meydan dayağına çekilmeyeceğimizin garantisini veren var mı?

Beyler; önce kamu görevlisi kurallara uyacak. Sonrada vatandaşın kurallara uyması beklenecek.

Ne yazık ki Kahramanmaraş’ta son bir yıl içinde kural ihllallerini en çok kamu görevlileri yapıyor ve biz buna da çok üzülüyoruz.

Sevgili Emniyet Müdürümüze naçizane bir önerim var;

Öncelikle şu huzur toplantılarınızı emniyet başta olmak üzere, kamu kurumlarında çalışan memurlar içinde yapmaya başlasanız çok iyi olacak.

Vatandaşı ceza ile terbiye ediyoruz.

Ama ya kamu görevlilerini?...

**

Bu gün şehir içinde yaptığım kısa bir gezintiyi gündeme aldım ve önerilerimi sıraladım.

Ben bu önerimi yaparken Kahramanmaraş’ın bir çok açıdan komşu kentlerin çok çok gerisinde kaldığını üzülerek görüyoruz. Bir şehirde medeniyetin göstergesi kent içi trafik düzen ve disiplinidir. Anlamsızca trafik ışıkları, bariyerler ve zor kullanımı ile trafik disipline edilmez. Zamana uygun hız değerleri, zamana uygun alt ve üst geçitler, makul yerlere sinyalizasyon yerleştirilmesi gibi sebepleri sıralayabiliriz.

**

Bu arada bu şehirdeki nemelazımcılık olduğu sürece de her zaman komşu kentlerin 30 yıl gerisinde yaşamaya da devam ederiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar