BÖYLE BIR ADAM VAR MIDIR?

Hani bir türkümüz vardır ?Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüregime? diye, şimdi ?Seçim gelmiş neyime? diyecegim ancak oralıga bakıyorum bizim millet, krizmiş, işten adam çıkarılıyormuş, kurbanların fiyatları nerelere gitmiş, Vatandaş bu yıl kurban kesebilecek miymiş, tüm bunları unutmuş, işi gücü bir kenara bırakmış hangi parti kimde karar kılacak ve aday yapacak tek dertleri o kalmış.

 Hatta bazıları gazeteye telefon açıp ?Ya kusura bakmayın birkaç gün burada yoktum, siyasette önemli bir gelişme var mı?? diye soruyorlar.

Yok kardeşim yok siyasette hiçbir gelişme yok, 1923 yılında Cumhuriyet ilan edildiginden beridir siyaset hep ?Aynı hamam, aynı tas?.

Yerel seçimler yaklaştı, bu gün 1 Aralık ve bugün istifa etmesi gerekenler için son gün.

Tabi bu arada partilerin aday arayışları da sürüyor, sözüm ona ?Ince eleyip, sık dokuyorlar?.

Tabi ki olması gerekeni yapıyorlar.

Sonuçta biz ?şehrül Emin? seçecegiz.

Yani şehrimizin ?En güvenilen insanı?

Ancak bazı partilerin açıklama yaparken bunu çok abarttıklarını söyleyebilirim.

Nasıl mı? Mesela geçtigimiz günlerde Ak Partinin çiçegi burnunda Merkez Ilçe Başkanı Necati Okay en iyi adayı belirlemek ve adil olabilmek adanı aday adayları arasında temayül yoklaması yaptıklarını ve aday yapacakları insanda bazı şartlar aradıklarını açıklamış.

Tabi ki bu şartlar, ?TC.Vatandaşı olmak, Boyu 1.70 cm, olmak, 45 yaşında olmak? gibi şartlar degil, ancak şartları okuyunca aklıma hemen bir hikaye geldi ve gülümsedim, hikayemize geçmeden önce Sayın Okay bu konuda ne demiş ona bakalım.

?Ak Partili aday seçimlerinde  ?Beşeri yetenek ve nitelikler? üzerinden notlar veriliyor. Adayların insanları sevmesi, dürüstlügü, hoşgörü, ikna yetenegi, cesaret, zeka, karizma gibi niteliklere ele alınarak degerlendirme yapılıyor. Ikinci olarak Kavramsal, teknik yetenek ve nitelikleri içeriyor. Belediye başkanlıgı misyonu ve vizyonu, tahsil derecesi, küresel ve bölgesel gelişmeler konusundaki bilgisi, stratejik planlama ve bütçe ve faaliyet raporu, insan kaynakları yönetimi gibi konular bu başlık altında puanlandırılıyor. Teşkilatla uyumu, kentin sorunlarını çözme yetenegi, yeni projeler üretebilme, halkın memnuniyeti, STKlar ile uyumu, personel politikası, yolsuzluk, rüşvet vb konularda degerlendirme içinde önemli yer tutuyor?

Sayın Okayı dinledik ve ne tür bir aday istediklerini ögrendik.

şimdi küçük hikayemize gelelim; ? Geçmiş dönemlerin birinde Vezirin biri bir kasabaya gelir, kasaba halkını meydanda toplayarak der ki ?Ey millet acilen bana ilim irfan sahibi, oturup kalkmasını bilen, saglık, tıp, astronomi, din konularında uzman, üstün yetenekleri olan, ikna kabiliyeti yüksek, halkı tanıyan, onların derdini bilip çözebilecek vs.vs.vs biri lazım, eger içinizde böyle biri varsa hemen bir adım öne çıksın? tabi kimseden tık yok.

Vezir bu işe çok sinirlenir, kimse cesaret edip Vezire bir şey soramaz.

Vezir tam atına binip gidecekken ahaliden biri tüm cesaretini toplayıp Vezire ? Vezirim siz böyle bir adamı bulursanız ne yapacaksınız?? diye sorar.

Vezir adama dönüp ?Tabiî ki kendime yardımcı yapacagım? deyince adam, Vezire; ?Valla Vezirim geçen gün sizin saraydan bazı adamlar geldi, onları da Padişahımız göndermiş. Onlarda gelip şu sizin saydıgınız özellikleri olan birini aradıklarını söylediler, bende size sordugum soruyu onlara da sorupBöyle bir adamı bulursanız, padişahım ne yapacak? dedim onlarda bana ?Valla böyle bir adam bulursak Padişah kendisine Vezir yapacak? dediler haberiniz olsun? demiş.

Hikâyede bu, sanıyorum ne demek istedigimi anladınız ancak ben yinede şunu söylemek istiyorum, Sayın Başkanım aradıgınız özelliklerde bir insanı eger bulabilirseniz lütfen onu ?Belediye Başkanlıgı? gibi bir makama oturtmayın götürün Türkiye Cumhuriyetinin en tepe noktasına oturtun.

Oturtun ki Türkiye Cumhuriyeti olarak bir an önce hak ettigimiz yerlere gelelim.

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

Görüşmek Umuduyla. 

Önceki ve Sonraki Yazılar