‘Böcek’te Çark Ettiler?

Sevgili Kahramanmaraşlılar; bildiğiniz gibi geçen hafta kent gündeminin ana maddesi, hiç kuşkusuz üniversite ve böcek tartışmaları olmuştu.

Hatırlayacağınız üzere, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ve KSÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serap Avgın düzenledikleri basın toplantısı ile Mersin’de bir böcek türü keşfettiklerini Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmuşlardı!

Ancak, tabi ki burada önemli olan konu böceğin bulunması değil, bulunan böceğe “Sütçü İmam” adının verilmiş olmasıydı. (İsmi de kulağına ezan okuyarak mı verdiler bilmiyoruz o da ayrı mesele.) Çünkü Sütçü İmam’ın torunu Yaşar Türkkorur, Mustafa Kemal Üniversitesi’nden bir profesörle görüşmüş ve yaptığı basın açıklamasıyla, bize abartıyla anlatılan bu “keşfin” rutin bir çalışma olduğunu, her ay birkaç yeni canlı türünün tespit edildiğini açıklamıştı.

Evet, Türkkorur’un yanı sıra duyarlı sivil toplum örgütleri ve Kahramanmaraş basının da konuya hassasiyetle yaklaşmasının ardından Doç. Dr. Avgın, isim konusunda geri adım atmış. Avgın, Kahramanmaraş’ta yayın yapan Maraş Medya Merkezi’ne gönderdiği açıklamasında böceğin isminin değiştirilmesi için girişimde bulunacağını bildirmiş.

Açıklamasında, “Yaptığımız iş doğru olmasına ve bizim saygımızı ifade etmesine rağmen, sosyal Medyadaki bu yanlış yorumlardan dolayı yeni türün isminin değişmesi konusunda çaba göstereceğim. Saygılarımla.” diyen Avgın yaptığının doğru olduğunu düşünmesine rağmen bizce yanlışından dönmüş.

Ehh biz de “zararın neresinden dönersen kardır “ diyerek, bilerek yahut bilmeyerek yapılan bu saygısızlığın biran önce giderilmesini ve rektörlük makamından da kamuoyuna gerekli açıklamanın yapılmasını bekliyoruz.

 Umarız üniversitemiz bundan sonra bu gibi nahoş şeylerle değil, gerçekten bilimsel anlamda yapılan çalışmalarla gündeme gelir…

41 KERE MAŞALLAH!

Bu arada yine konu üniversite olunca internette şöyle bir araştırma yaptık ve KSÜ’nün üniversiteler arasında 41. sırada olduğunu gördük. Bugüne kadar hep lise ve yüksek öğretime geçiş sınavlarını kıstas alır ve eğitimde başarı sıramızın çok gerilerde olduğundan yakınırdık. Maalesef üniversitemiz konusunda da böylesine kötü bir tabloyla karşılaştık. Nüfus olarak Türkiye’nin en büyük 18, ekonomik olarak ta en büyük 16. kenti olan Kahramanmaraş’ın, üniversitesinin de ilk 20 içerisinde olmasını istiyoruz.

Çünkü milli mücadeleye önderlik eden Kahramanmaraş’a ancak bu yakışır.

Bu nedenle dileriz ki; üniversitemiz bundan sonraki süreçte akademik kadrosunu böceklere “ad” koymakla uğraşmayan, kendini gerçekten bilime adamış öğretim görevlileriyle daha da güçlendirir, öğrenci sayısını daha da artırır ve bilimsel çalışmalarıyla adından söz ettirerek daha güzel yerlere gelir.

Sevgiyle kalın..

Önceki ve Sonraki Yazılar