Gül Ayşe Yetmez

Gül Ayşe Yetmez

Biraz Çeki Düzen

Bugün konum siyaset değil.,Şehrimin sorunları değil,

Bugün çok farklı bir şeyden bahsetmek istiyorum. Aslında uzun süredir yazmak istediklerim ama, hani biraz tanınıyorum falan birde kız çocuğu annesiyim, işte toplum belli…. Biraz insaflı yorum dileyerek konuya geleceğim.

Dikkat ettim, etrafımda ki dul hanım sayısında bayağı bir artış var. Kadınlar artık sen sensen bende benim diyor. Bunun nedeni ne olabilir.  Hani hep hanımlar ekonomik bağımsızlık, birey olarak farkındalık diye bas bas bağırıyoruz ya, sebep bu değil. Bu olamaz çünkü zaten pek çoğu ailesi ile yaşamaya devam ediyor. Bu konu çok irdelenir, kadınlar neden boşanıyor? Bu konu bilimum sosyolog ya da pisikoloğun işi.

Benim şaşkınlığım ve tabii üzüntüm oldukça genç sayılacak yaştaki hanım kardeşlerim. Hayat malum onları çok zorluklar bekliyor, ve inanın hepsi bu durumun farkında. Çoğunun iş denecek işi bile yok. Bilemediniz 5-6 yaşlarında çocukları var. Çok az bir yüzdeliğini malum olabilecek sebeplerden konu dışı bırakıyorum. Ya kalanlar. Onlar nasıl bir cehennemdeler? Elbette bir saatte aldıkları kararla boşanmıyorlardır. Annelerini , babalarını, ağabeylerini çaresiz bırakmak hiçbirinin istediği değil. Ama onlar çaresiz.

Peki

Ne yapmalı

Nasıl düşünmeli

Bulunduğum konum, ve işim gereği ben her gün en az bir tane hanım kardeşime rastlıyorum bu durumda olan. Şunu özellikle  belirteyim ki eğer çok yorgun ya da meşgul değilsem yaptığımız sohbette mutlaka kurtarabileceği bir şey varsa direnmenin gerektiğini, çocukların olumsuzluklardan etkilenmemesi gerektiğini, herkesin yükünün kendine çok geldiğini ve buna benzer bir sürü şeyi onlarla paylaşırım. Gelen genel şikayetleri dinlediğimde inanın ki pek çoğunun eşi-kocası  aşağıda belirttiğimiz önemsiz gibi görülen davranışları sergileyebilselerdi bu kadınlar boşanmaktan vazgeçmiş olabilirlerdi. Şimdi değerli Kardeşlerim, kıymetli BEYLER şu yazdıklarımı en azından bir dikkatle okuyun aranızda mükemmel eşler vardır mutlaka ama ben elçiyim genel şikayetleri yazıyorum.

Bir işiniz olsun, az kazanabilirsiniz ama istikrarınız olsun. Biraz hayatınıza romantizm girsin. Yemeğin lezzetine bakmadan karınıza ara sıra eline sağlık deyiverin, hatta ne var bir gün siz yemek yapsanız, ne var bir akşam çocuğa siz baksanız, şu arkadaşlarınızla kurduğunuz mükellef sofranın keyifli sohbetini ara sıra eşinizle oturduğunuz masaya taşısanız, kıskançlığınızın bir kısmını içinizde bıraksanız, katılmasanız bile fikrini dinlermiş gibi bile yapabilirsiniz. Benim anam haklı ama şu kadınını da kırmayayım deseniz. Ara sıra saçına dokunsanız, gözüne baksanız, elbette kadın ilk denemenizde anlamaz ama inanın hoşuna gider. Bunlar olması arzulananlar. Bir de karınızın sizden boşanmaması için,

Göbek eriyecek, bıyık ve sakal izne tabi, öyle kokan ayak ağız hiç şansınız yok, çok lüks olmasa da ara sıra dışarı çıkıp yemek yenecek, arkadaşlarının yanında onu öveceksiniz, hele ailesine şikayeti zinhar yasaklıyorum. Kellik fodulluk iptal. Zaten evlenmeden bu durumdaysan birini bulman imkansız. Tamam kaliteli-markalı giyinmek zor amma mutlaka temiz olunacak, eller, saçlar özellikle dişler temiz  bir de aşırı ter kokusu da yasaklarınızdan. Bir deodorant ortalama 5 lira ve bir ay gider.

Hani yapınızda yoktur ama kadın karşınızda kendini kıymetli hissetmek istiyor. Haftada bir iki güzel kelam. Farkındalık.

Siz bilirsiniz, kadınlar sürekli kendini yeniliyor. Araştırıyor, çalışıyor modern yaşam koşullarına daha çabuk adapte oluyor. En azından mücbir sebepler dışında yukarıda ki söylemleri dikkate almaz hala akşamları arkanızı döner tv seyerederseniz iş olmaza giriyor.

Birde rakibiniz televizyon dizileri var. Öylesi mükemmel eşlerin dizilerde olabileceğinin pek çoğumuz farkında değiliz. O halde o küçük dünyalarında ara sıra onlara rol yapmak gerekebilir, kendimi kraliçe gibi hissetmek aylık ihtiyaçlarımızın arasında.

Sakın sövmeyin, hele ailemize asla. Ee lütfen içkinin dozu kaçmasın, daha küçük kumar, başka kadınlara çaktırmadan bakın.

Anlaşıldı mı? Az romantizm, biraz dinleme sabrı, biraz övgü, biraz ilgi, bir iki güzel söz, istikrarlı bir kazanç, biraz artislik-aktörlük bitti.

Boşanmaya karar veren hanımların yarısı vazgeçti bile.

Önceki ve Sonraki Yazılar