BİR YILDIZ DAHA KAYDI HASAN BALCI VEFAT ETTİ

Şehrimiz sanayileşmesine öncülük yapan, tekstil sektörü duayenlerinden Hasan BALCI vefat etti.

Kahramanmaraş halkı milli mücadelede gösterdiği kurtuluş destanı ile anılır. O zamanki kahramanlarımızdan; Sütçü İmamlar, Mıllış Nuriler, Rıdvan H:ocalar, canlarını ortaya koyarak İstiklal mücadelemizi vermişlerdi.

Aynen o kahramanlarımız gibi, Ekonomik istiklalimiz için mücadele gösteren kahramanları vardı. Gösterdikleri ekonomik mücadele ile; işsizliğe, yoksulluğa, fakirliğe karşı savaş açmışlardı.

Hasan BALCI lar, İsmail KURTUL lar, Faruk ARIKAN lar ve diğer sanayicilerimiz, yarım asırdan beri ekonomik istiklalimiz için mücadele verdiler. Her şeylerini ortaya koydular. Ekonomik istiklal mücadelemizin, Sütçü İmam’ları, Mıllış Nuri’leri, Rıdvan Hoca’ları oldular.

Cesaretli kişiliği ile bilinen Hasan BALCI zor koşullarda 1972 yılında ilk iplik fabrikası olan Marteks AŞ nin kurulmasına öncülük etti. 1976 yılında 550 işçi çalıştıran bir müessese olarak hizmete geçen Marteks AŞ. Şehrimizin sanayileşmesinde ilk kıvılcım oldu.

Kahramanmaraş şu anda Türkiye’de tekstil sektörü alanında söz sahibi ise, İhracatta rekorlar kırıyorsa, işsizlik sıfır noktasındaysa, bu payda mutlaka Hasan BALCI nın payı vardır. Çünkü kırk yıl önce şehrimizde Sümrebanktan başka bir fabrika yoktu. Bu cesareti göstererek bu günkü seviyemize gelmenin vesilesi oldu.

 

Hasan BALCI  şimdi bu dünyadan gitti. Yorucu bir hayatı geride bıraktı. Fakat yaptıkları eserler ayakta. Ekonomimize eserleri katkı vermeye devam ediyor.

Sanayiciliğindeki duayenliği kadar, kültür dünyamıza da hizmetleri vardı. Rahmetli Üstad Necip Fazıl Kısakürek’i Kahramanmaraş’ta konferans verdirmek için getirir. Araçlarını üstada tahsis eder. Kendi cipi ile bizzat Gaziantep’ten üstadı alır ve tekrar konferans bitiminde götürürmüş.

Milli ve manevi duygularla sahip bir sanayicimizdi. Ülkemizin dostlarını ve düşmanlarını çok iyi bilirdi. Kahramanmaraş’ta İlk mehter takımının bizzat kendisi kurdurduğunu söylerdi.

Sıradan olmayı pek sevmezdi. Herkes her meslekte liderliğe oynamalı derdi.Yaptığı işin en iyisini yapmalı mesleğinde uzmanlaşmalı diye çevresindekilere öğüt verirdi.

Hasan BALCI  zor şartlarda memleketimiz için hizmetler yaptı. Yeri geldi memleketi için hürriyetsiz kaldı. Hapis yattı. Fakat memleket sevgisinden hiçbir zaman taviz vermedi.

Kendisini 1976 yılından beri ilk patronum olarak tanıdım. Marteks AŞ de kendisinin Muhasebe müdürlüğünü yaptığım yıllarda hayata dair çok şeyler öğrendim. Hayatına dair bir çok hatıralarını bizzat kendisinden dinleme şansını elde ettim.

Hasan BALCI nın vefatı şehrimiz için bir kayıp olmuştur. Sanayici çevresine, sevenlerine, bilhassa ailesine ve evlatlarına başsağlığı diliyorum. Onun unutulmayacağını ve hatıralarının yaşatılacağını umuyorum.

Allah Rahmet eylesin, Ruhun şad olsun Hasan Ağabey…

Önceki ve Sonraki Yazılar