Bir yerde SORUN var

Bazı zamanlar yeter ya, bana ne, bu kentin delisi ben miyim diye kendi kendime sorduğum olmuştur.

Kimi zaman ise etrafta yapılan adaletsizliklere, ilkesizliklere, seviyesizliklere, karışmayacağım diye söz veriyorum. İşte bu aralarda köşe yazısı yazmıyorum. Ama bir süre sonra, bu yazma işinin benim mesleğim olduğu gerçeğini kabullenip yazıya yeniden devam diyoruz.

Etrafımızda gördüğümüz aksaklıkları eleştirel bir üslupla yazdığımızda, bu işten nemalanan insanların feryatları namuslu insanların sesini kapatıyor. Ve bizim saygı duyduğumuz, değer verdiğimiz insanlar bile;

Yahu sana ne?

Maraş’ı sen mi düzelteceksin?

Böyle gelmiş böyle gider!..

Tarzında bizlere telkinde bulunmaktadırlar. Değerli dostlar, haddini aşmaması kaydıyla yapılan eleştiriler, eleştiri sınırının iyi belirlenmesi halinde, eleştirileni motive edecektir. Tabii eleştiriye muhatap olan insan oturduğu koltuğa hakkıyla, bileğinin hakkıyla gelmişse sorun yok. Siyaset ile gelen, ehil ve hakkıyla o koltukları hak etmeden oturanlar ise kendilerini dev aynasında görmüşler, hizmet edecekleri yerde yel değirmenleriyle savaşmayı tercih etmişlerdir.

Herkesin ayrı bir doğrusu var. Ben bu görüşe saygı gösteriyorum. Ancak bir tasarı proje ve eylem haline dönüşecek ise bireysel düşünmeyi bir tarafa bırakıp kolektif aklı harekete geçirmek gereklidir. Bunun için günümüzde en iyi örnek, anket çalışmalarıdır.

Örneğin Kahramanmaraş Belediyesi bir bölgede her hangi bir hizmet üretecek ise o hizmeti o bölgenin insanına anket yoluyla sormalı ve halkın beklentileri doğrultusunda proje yapılmalıdır. Bu yol izlenirse, halkıyla barışık, halkın görüşlerine değer verilen bir yönetim anlayışı hakim olur. Ben yaptım oldu mantığı da terk edilir.

Karacasu bölgesinde yapılan 400 yataklı hastane inşaatı için itirazım var. Hastanenin mimari konumu iyi görülüyor. İşçilik iyi, ancak o güzel binamızın yönü Gaziantep yoluna değil de dağa bakıyor.

Mühendis falan değilim. Öyle bir iddiamda yok. Ancak estetik, zerafet, doğaya uyum gibi görsellik açısından da söyleyecek bir iki sözümün olduğunu düşünüyorum.

Bu binanın bu şekilde yapılmasına imza atan bütün yetkililer hakkında soruşturma açılmalıdır. Gaziantep yolunu pas geçerek, başka yeni yapılacak bir yol değerlendirilmesiyle bu binanın yönünü değiştirenlerde ben art niyet arıyorum. Bina mevcut haliyle Gaziantep yoluna bakıyor olsaydı, acil bölümü Kahramanmaraş yönünde olacaktı. Şimdi Narlı Kasabası yönünde. Belediye bunu telafi etmek için ne yapıyor? Bilgimiz ve haberimiz yok. Bir süre önce gittiğimizde yılan eğrisi bir yol vardı.

Kaldı ki Karayolları bölge müdürlüğü hiç vakit geçirmeden orada bir kavşak düzenlemesi yapmalı. Şehirlerarası trafiği aksatmayacak şekilde bir kavşak düzenlemesi yapılarak hastaneye giriş ve çıkışlar sağlanmalıdır. Mevcut haliyle Gaziantep yoluna açılmayan bir hastane akıl ve mantık işi değildir. Hasta, hastaneye gidinceye kadar ya ambulans içinde ya da hastane yakınlarında ölür. Bu kadar anlaşılmaz ve ucube bir planlama nasıl yapılır?

Bu şehirde bir yetkili çıkıp da siz ne yapıyorsunuz diye neden bu güne kadar sormamış?

Yatırımlara sahip çıkamayan, bürokrata sahip çıkamayan, kendi hakkını korumaktan aciz ve zavallı bir görüntümüz var.

İnsanlarla konuştuğumuzda ise burunlarından kıl aldırmıyorlar. Yapılanlara baktığımızda ise bağlar gazeli.

Kimi kandırıyorsunuz?

Bu millet Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. Sayın Başbakanın primini yiyorsunuz. Birazda kendiniz olmaya çalışın. Bu şehre özgü proje ve hizmetlerle sizleri hatırlayalım. Dua edelim. Allah razı olsun diyelim.

2012 Genel bütçesinde Kahramanmaraş adına ne var? Hangi yatırım var? Ne gibi projelere ne kadar ödenek koydurttunuz?

Gördüğüm kadarıyla bu yukarıda yazdıklarım vekillerimize ve siyasilerimize bir şey ifade etmiyor. Çünkü son on yılda hiçbir milletvekili ödenek, yatırım, planlama, proje gibi konularda bir tek söz etmedi. Çünkü takip eden yok. Çünkü takip edilseydi, bu şehirde çürümeye terk edilen onca proje yarım ve akim kalmazdı.

Hangi projeler diye sormak istiyorsanız, bir zahmet DSİ ve Milli Eğitim hatta köylere yapılan hizmetler ve hizmetlerin bu günkü durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Zahmet olmazsa.

İlgili müdürleri arayıp bana yatırımlar ile ilgili brifing hazırla şu gün geleceğim diye ona zaman ayırabilecekseniz…. Ya da o müdüre talimat verebilecek kadar yüreğiniz var ise…vesselam!...

Önceki ve Sonraki Yazılar