Gülsemin Uğur Kurt

Gülsemin Uğur Kurt

BİR KAŞIK YOĞURDUN DEĞERİNİ BİLMEK!

Bugün için aslında başka bir konuyu kaleme almıştım. Ancak dün Doğan Cüceloğlu hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendim ve onun kendi kaleminden anlatmış olduğu bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim. Hepimizin yoluna ışık olması umuduyla. 

Doğan Cüceloğlu Kaleminden.... 

Bir konferansımda öfkeli bir makine mühendisi, “Bu konferans salonundaki sekiz yüz kişinin hepsi sizin dedikleriniz kabul etse ve aynen uygulasa ne yazar; dışarıda yetmiş milyonluk bir güruh var, güruh! Bu tip konferanslar ve kitaplarla topluma hizmet ettiğinizi sanarak teselli oluyorsanız, yanılıyorsunuz!” dedi.

“Elimde bir kaşık yoğurt var; benden yetmiş kazan sütü yoğurt yapmamı istiyorlar,” diyen çok öfkeli öğretmen, ana baba, yönetici gördüm.

Ben ise, bir kaşık yoğurdum olduğu için sevinirim; şükür duygusu içinde olurum; “iyi ki bir kaşık yoğurdum var,” derim. O bir kaşık yoğurt benim etki alanımdır; onu bilirim. Ufak bir tencere bulurum, yetmiş kazan sütten ufak tencereme alırım. O ufak bir tencere süt, ana baba isem benim çocuklarım, öğretmensem benim öğrencilerim, yazar isem okurlarım olur. O küçük tenceredeki sütün uygun koşullarda hazırlanarak bir kaşık yoğurdumla mayalanmasına, çocuğumu yetiştirmeye, öğrencime öğretmen olmaya, bir bilim insanı olarak konuşmaya, yazmaya özen gösteririm. Ve umutla, güvenle, şükürle küçük bir tencere yoğurdum olmasına gayret ederim.

Zorluklarla karşılaşınca hayal kırıklığı içinde bir köşeye çekilmek, şikâyet edip beklemek, sürekli birilerini suçlamak bir seçenektir. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak, şevkle, umutla, güvenle, şükür duygusu ve sevgiyle elindeki bir kaşık yoğurdun değerini bilerek çalışmak da bir seçenektir.

Siz, bir kaşık yoğurdun değerini bilen ana baba mısınız?

Siz bir kaşık yoğurdun değerini bilen öğretmen, doktor, çiftçi, yönetici, iş adamı, polis, hakim, yazar, muhtar, milletvekili, üniversite öğretim üyesi, üniversite öğrencisi, dernek başkanı, esnaf mısınız?

Sizlerin gücüne inanıyor, güveniyor saygı ile, sevgi ile gönülden selamlıyorum.

Doğan Cüceloğlu(11.07.2015)

Doğan Cüceloğlu'nu nasıl bilirdiniz sorusuna cevabımız onunla kendimizi bildik olur. Allah rahmet eylesin. 

Harcamadan ve harcanmadan vaktinizin bereketi bol olsun. 

Sevgilerimle. 

Önceki ve Sonraki Yazılar