Bir Bayrak Yarışının Ardından

1995 yılından 2011 yılı 25 Şubat’ına kadar Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını başarıyla yürüten, bu 16 yıllık süre içinde kendini bu güzel kentin gelişmesine harcayan Mehmet Balduk zirvedeyken bu görevini bıraktı.

Prensiplerim gereği bir insanı eleştirirken ya da överken ölçüyü kaçırmamaya özen gösteririm. Ama konu Sayın Mehmet Balduk olunca, prensiplerimi, kurallarımı bir kenara bırakarak vicdanımın sesini dinleyerek yazmayı tercih ediyorum.

Kahramanmaraş’ta belli bir konumda olup da eleştirilerimize belli bir tahammül gösterme kültürü olan iki insan vardır. Bunlardan bir tanesi Milletvekili Veysi Kaynak diğeri ise Mehmet Balduk’tur.

Zaman zaman çok sert adeta tavır koyma noktasında yazdığım köşe yazılarımda, bu iki insanda nasibini almıştır. Tabiatım gereği, birini eleştirirken dolambaçlı ve kıvırtmalı yolları ve üslubu benimsemek yerine doğrudan isim vererek yazmayı tercih etmişimdir.

Beni anlayanlar, beni yakından bilenler, samimiyetimden asla şüphe etmezler, bana küsmek yerine, beni arayarak bilgilendirme yolunu tercih ederler.

Yazdıklarımda insaf ölçülerini, eleştiri ve tahammül sınırını aşan ifadeler var ise, gerektiğinde özür dilemeyi de bilirim.

Etrafımızda çok okuyan değil de çok okumayan, salt kendi doğruları ölçeğinde bir yaşam süren insanların sayıca çokluğuna baktığımızda, özür dilemeyi bir kültür olarak değil de korkaklık olarak algılayanlar çoğunluktadır. Hal böyle olunca da farklı durumlar ortaya çıkıyor.

İlkeleri ve prensipleri doğrultusunda iş hayatını sürdüren insanlar, yaptıkları iş ne olursa olsun bir süre sonra toplumun büyük çoğunluğu tarafından genel kabul görmekte ve hak ettiği saygınlığa ulaşmaktadır. İşte toplumda hak ettiği saygınlığa kavuşan insanların ortak özelliği ise; yeri geldiğinde özür dilemeyi bir erdemlik olarak kabul ederek, bunu uygulayanlardır.

1991 yılından bu yana tanıdığım Mehmet Balduk’un hiç insanları kandırdığına şahit olmadım. Hiç insanlara tepeden baktığına, insanları küçümsediğine şahit olmadım. Genelde ulaşılmaz bir insan görüntüsü olmasına rağmen her zaman kapısı açık olmuştur. Diğer bir önemli özelliği ise bir işi bugünden yarına havale etme, insanları baştan savma gibi bir davranış biçimi ortaya koymamasıdır. İnsanların en yakındığı bu davranış biçimine ben hiç şahit olmadım. Yapılması gerekeni anında yapar. Verdiği sözleri takip eder ve tutar.

Ve… acısıyla tatlısıyla bu şehrin son 16 yılında kendini hissettiren, kendini Kahramanmaraş’a hizmet noktasında fedakarlık yapan bu yiğit Maraş evladı şimdi kendi deyimi ile  “kravatsız bir yaşam” sürecektir.

Bu kravatsız yaşamını fazla devam edeceğine inanmıyorum. İstifa gerekçesini siyasete gireceğine bağlamadığım gibi, Haziran seçimlerinde de Ak Partiden siyasete gireceğini de adım gibi tahmin ediyorum.

2002 yılından bu yana ülkemizi tek başına iktidar olarak idare eden Ak Parti iktidarının ülkede gerçekleştirdiği hizmetleri yok sayamayız. Ulaşım, Enerji, Eğitim, iletişim ve Sağlık alanında adeta bir devrim yapmıştır. Ancak bu devrimin toplumsal yansımasını Kahramanmaraş’ta çok çok iyi hissedemedik. Bunda Milletvekilleri ile Yerel siyasetçileri sorumlu tutuyorum. Sorumluluk onlardadır.

Kahramanmaraş’ın gelecek beş yılda da aynı sorunlarla boğuşmaması için millete hizmet noktasında tavır koyabilecek, sorumluluk alabilecek ve sorumluluktan kaçmayacak isimlere ihtiyacımız vardır. Etrafımıza baktığımızda vizyonu, karizması ve insanları etkileme gücüyle bu ismin Mehmet Balduk olduğunu görüyoruz.

Yeni dönemde de Sayın Balduk’un sorumluluktan kaçmayarak siyasete gireceğini düşünüyorum.

Milletvekillerimiz ve diğer aday adayları olan arkadaşlarımız lütfen bize bu yazdıklarımızdan dolayı da kırılmasınlar. Bu kentin son otuz yılında nelerin olup bittiğini biz mesleğimiz gereği çok çok iyi biliyoruz.

YENİ BAŞKAN KEMAL KARAKÜÇÜK

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında başaracağından asla şüphe duymadığımız, ilkeleri ve prensipleri olan, adam gibi adam olan Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığını başarılı bir şekilde devam ettiren Kemal Karaküçük bu bayrağı devraldı. Daha yükseklere çıkartmak için hepimiz elimizden geldiğince yeni başkana destek çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Balduk’un istifa edeceğini aylar önce biliyorduk. Gerek TSO yönetimi ve gerekse de iş adamları ile bu konuyu konuştuk.

Sevgili kardeşim DHA temsilcisi Mustafa Şirin ile kendi aramızda, iş adamları ile yaptığımız görüşmelerin sonucuna bakarak iki isim ortaya çıkmıştı.

Bu iki isim ise İskur Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Kurtul ile Kemal Karaküçük idi.

Sayın Kurtul işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek bütün girişimleri tıkarken, yönetim Kurulu kendi aralarında toplanarak Mehmet Balduk’unda önerisiyle Sayın Karaküçük’e bayrağı teslim ettiler.

Son meclis toplantısında gördüğüm manzara çok güzeldi. Samimiyet, kardeşlik, dostluk ve vefa iç içeydi. Kahramanmaraş’ımızın bu sanayileşme bayrağını daha da yükseklere çıkartmak boynumuzun borcudur. Toplumsal refah, birlik ve beraberlikle sağlanır. İnşallah bu dayanışma bütün topluma sirayet eder. Sevginin egemen olduğu, insanların birbirlerinin görüşlerine tahammül göstererek bir arada yaşama kültürünün artmasını diliyorum.

Değerli dostumuz, ağabeyimiz, vefasına her zaman tanık olduğumuz Sayın Mehmet Balduk’a bundan sonraki yaşamında huzur ve mutluluk dilerken, Sayın Karaküçük’e de başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar