Bedava kömürün dumanı

Geçen yıl bir beldeye gitmiştim de,  orada görüştügüm bazı insanlar, yerel yönetimler veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fon"u tarafından dagıtılan kömürleri yakmayıp, şehirdeki çocuklarına gönderdiklerini veya sattıklarını, kendilerinin de daglardaki agaçlardan beslendiklerini, böylelikle ısınma problemini hallettiklerini söylemişti açık yüreklilikle?

?Peki bunu dogruluk ve dürüstlük adına yapıyor, ismiyle müsemma adaletli partilere oy veriyorsunuz. Sonra da gidip, camide, en ön safta namaza duruyorsunuz. Bu önce kendinizi, sonra Allah"ı kandırmak anlamına gelmiyor mu?? dedigimde, verdigi cevap ilginçti; ?Boşver be gazeteci abi, enayiler olmazsa açıkgözler acından ölür!?

Seçime sayılı günler yanında, kış da kendini iyice hissettirmeye başlayıp, soguklar iliklerimizi dondurmaya başlayınca, garip-gureba, fakir-fukara kendisine insanlık olsun diye verilen kömürle ısınırken, bedava sirke baldan tatlı olurmuş ya, hava kirliligi de kendini iyice hissettirmeye başladı.

Yerel seçim öncesi, sırf oy ugruna dagıtılan kömürlerin kalitesinin ve kalorisinin düşük olması, ucuzlugu sebebiyle yandıgında çıkan dumanının bir nesli yok edebilecek kadar büyük oldugunu göremeyenler, bir akşamüzeri şehri kuşbakışı seyretseler, bu söylediklerimin hangi manaya geldigini çok daha iyi anlayacaklardır.

Yerel gazeteler bas-bas bagırıyor, ?Imdaaaaaaaat, nefes almakta zorlanıyoruz, boguluyoruz!? diye manşetler atarken, oduncular odası başkanı kendini kapatırmış siyasete, acaba bir daha ucundan kıyısından tutturabilir miyim hesabı derdinde.

Insanlar hava kirliliginden boguluyor, ölüyor, zevatlar siyaset derdinde, peşinde?

Kalorifer ve sobalar yanınca, ortaya çıkan dumanın rengi, havaya yayılışı, insanı bogmaktan beter ediyor. Odun ambarlarını denetleyen, Rus linyiti diye yutturulana kömürleri kontrol eden kim var? Hangi kurum, hangi oda?

Çünkü dagıtılan kömürler kalitesiz.

Kalorisi düşük.

Ve en ucuzundan, adisinden yani?

Çıkardıgı yogun siyah dumanla kentin havasını kirleten ücretsiz kömürler, hayatı ne yazık ki olumsuz etkilenmeye devam ediyorsa da, kimse gıkını çıkartamıyor. Çıkarsa eline ne geçecek, hükümet istiyor bunu, gücü yetiyorsa bir yetkili çıkıp da itiraz etsin. Var mı öyle bir şansı?

Akşamları içeri temiz hava girsin diye balkon kapılarını, pencerelerini açabilen kaç kişi tanıyorsunuz?

Temiz havaya hasret Maraşlılar. Valilik bahçesinde hava kirliligi ölçüm cihazı var, ne işe yarıyorsa?

Sözüm ona dogalgaz geldi. Güya hava kirliligi had safhaya inecekmiş de, falan da, fıstık da?

Hastanelere gidin, rahatsız olanların çogu bogaz yanması, üst solunum şikâyetleri ile kaynıyor.

Sabahları, Binevler yolu üzerindeki yürüyüş yollarına bakın. Eskiden sabah ve akşam saatlerinde bulgur gibi insan kaynayan yol, şimdi bu sözünü ettigim saatlerde ıssız ada gibi?

Beleş kömür ancak bu kadar olur.

Daha ne bekliyorsunuz ki?

Önceki ve Sonraki Yazılar