BAŞKAN ADAYLARI İLE HACI ADAYLARI ARASINDAKİ 7 FARK

Bilindiği üzere seçimler yaklaşmakta. Belediye başkan adaylıkları belirlenmekte, başkan adaylarımız heyecanlı. Adaylık sonuçları yakında belli olacağından ortalık toz duman.

 
Diğer yanda bir başka heyecanlı aday grubu daha var. Hacı adayları. Onlarda çok heyecanlı. Şu anda Mekke’de hacı olmayı bekliyorlar. Nasip olursa haftaya hacı olacaklar.  
 
Tüm adaylarımız, şu anda hedeflerine ulaşabilmek için son tavaflarını yapmaktalar.
 
Başkan ve hacı adaylarımız arasında ortak yönler olmasına rağmen, aradaki yedi farkı aşağıda sunmak istiyorum.
 
Birinci fark: Her vatandaşımız doğuştan hacı adayıdır. Sadece diyanetin kurrasından çıkmaları yeterli. Başkan adaylarımızın işi o kadar kolay değil. En başta ayak oyunlarından anlayacak. Parti liderinin gözüne sevimli göründükten sonra “aday” lütfuna mazhar olacak.
 
İkinci fark: Başkan adayları seçilemezlerse, ancak beş yıl sonraki seçimlerde yeniden aday olabilir. Halbuki hacı adayları için böyle bir bekleme yok. Her yıl aday olabilme şansları var. 
 
Üçüncü fark: Hacı adaylarının aday olurken memuriyetten istifade etmezler. Başkan adayları aday olurken memuriyetten ve mevkiinden istifa etmek zorundadırlar. Üstelik baş örtülü bayanlarımız hayattan istifa etmediği müddetçe de aday olmazlar.
 
Dördüncü fark: Başkan adaylarının hiçbir zaman seçilme garantileri yoktur. Halbuki hacı adaylarında, emri hak vaki olmamışsa seçilmeme şanssızlığı yok gibidir.
 
Beşinci fark: Hacı adayları, hacı olana kadar, Mekke de Kabeyi tavaf ederler. Safa – Merve arasında say ederler. Başkan adayları da parti binaları çevresinde döner dururlar. Ankara - Kahramanmaraş arasında taklid-i say yaparlar.
 
Altıncı fark : Siyasilerimiz seçildikten sonra gözleri açılır. Helal - haram arasındaki kırmızı çizgileri bazen fark edemezler. Günaha girebilirler. Hacı adaylarımız ise hacı olduktan sonra helal-haram sınırına çin seddi inşa ederek, kendi helal dairesini koruma altına alırlar. 
 
Yedinci fark: Tüm bunlardan sonra başkan adayları, başkan seçildikten sonra, en fazla beş yıl iktidarda kalarak hüküm sürerler. Halbuki Hacılarımız bir ömür boyu iktidarda kalırlar.
 
Her iki aday kesimine başarılar diliyoruz. Allah gönüllerince versin diyoruz.
 
Selam ve sevgilerle.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar