Mesut Bilal Buğday

Mesut Bilal Buğday

Basit İnsanların Özellikleri

1-GAZA ÇABUK GELİRLER:

 Basit insanlar sürü psikolojisine sahiptir. Başında bulunan güçlü karakter, istediği tarafa yönlendirir. Gaza geldiğinde tehlikeli hale gelebilirler. Düşünmeden hareket ederler. Hapishaneler özellikle bu tür insanlarla doludur.

Bu tür insanlar etkilendikleri ve gaza geldikleri durum geçince “ah vah” yapar ama iş işten geçmiştir.

2-YALAKALIK YAPARLAR:

Bu tür insanların geçim kaynağı yalakalıktır. Adeta “köprüyü geçene kadar ayıya dayı de” ifadesi bu insanların hal ve ahvalini anlatır. Hatta “el öpmekle ağız aşınmaz” şeklinde ifadeler kullanırlar. Özellikle siyasilerin çevresi bu tür insanlarla doludur. Siyasiler bu insanlardan kurtulmak için genelde isteklerine cevap verir ve yerine getirirler.

3-ÇABUK SİNİRLENİRLER:

 Basit insanlar çok asabidir. Zaman zaman öfke patlaması yaşarlar.  İstediklerini elde edemeyince etraflarına çok zarar verirler. Öfkeli, kaba ve saygısız davranışlarda bulunurlar.

4-HER ŞEYİ BİLDİKLERİNİ SANIRLAR:

 Bu tür insanlar, bilmediklerini bilmezler ve bilmişlik taslarlar. Bu tür insanlarda “bilmiyorum” anlayışı yoktur. Her şeye mutlaka cevapları vardır. Kendilerini haklı çıkarmak için her yolu mubah görürler.

Çok konuştukları için çok hata yaparlar ancak hata yaptıklarını kabul etmedikleri gibi yanlışlarının doğruluğunu ispat etmek için her yolu mubah görürler.

5-ÇABUK İNANIRLAR:

 Bu tür insanlar kandırılmaya müsait kişilerdir. Bukalemun gibidirler. Çabuk renk ve fikir değiştirirler. Kim ne derse o kişinin arkasından giderler. Bu tür insanlar kullanılmaya müsaittir. Kendilerine her söyleneni ve her vaat edileni hakikat zannederler.

6-BASİT OLAYLARI ÇOK ABARTIRLAR:

 Çok basit olan olaylarda, kendilerini fırtınanın göbeğinde zannederler. Özellikle başlarına gelen olumsuz olaylarda çok kırılgan ve öfkeli hale gelebilirler. Kargaşa çıkarmaya ve kargaşadan yararlanmaya meraklıdırlar.

7- GEREKSİZ ELEŞTİRİRLER:

 Bu insanların en belirgin özelliği, kendi gibi düşünmeyenleri ötekileştirmek ve eleştirmektir. Bu kişiler, hakikati değerler üzerinden değil de nefisleri üzerinden düşünürler ve nefsine hoş gelmeyen şeyleri eleştirirler.

 Bu tür insanlar kelimelerle oynarlar, yaptıkları eleştiriyi haklı hale getirmek için yalan ve abartılı cümleler kurarlar.

8-FİKRİ TARAFLARI YOKTUR:

  Bu kadar saydığımız olumsuz özelliklerin temel sebebi, bu insanların fikri taraflarının olmamasıdır. Zaten fikir sahibi olsalar bu kadar olumsuz özelliğe sahip olmayacaklardı.

 Fikri bir tarafları yoksa gereksiz eleştirirler, basit olayları çok abartırlar, çabuk inanırlar, çabuk sinirlenirler ve zaman zamanda yalakalık yaparlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar