BAŞBAKAN VE MURAT ARAS

Yarın yani 10 Mart 2009 Salı günü Başbakan Erdoğan Elbistan ilçemize gelecek. Kimi Genel Başkanların büyük kentlerde bile miting yapmaktan kaçındığı şu günlerde, Başbakan’ın Elbistan ziyaretinin önemi büyük olacak sanırım.

Bu konuya değinmeden önce size; Bahtiyar Murat Aras’tan bahsetmek istiyorum.
Murat Aras bu sabah bir basın toplantısı yaparak değerlendirmelerde bulundu.
Murat benim için çok özel biri.
Gelecekte Murat Aras’ın merkez sağın yeniden dizayn edileceği günlerde siyasetin en tepe noktalarında kendine yer edineceğini biliyorum.
Farklı bir siyasi üslup ve söylemi var.
Sakin, her konuştuğu sözün nerelere varacağını daha ağzından çıkmadan hesap edebilen, dolu ve donanımlı, kendini sürekli yenileyen ve değişimi takip eden bir insan.
Basın toplantısının satır aralarında “medyayı” ön plana çıkaran bir ifade söyledi.
Aynen “Siz Kahramanmaraş’ın vicdanısınız?”
Sahi biz Kahramanmaraş’ın vicdanı mıyız?
Bir kentin gelişmesinde “kamuoyu bilinci” noktasında değerlendirmelerde bulunan Murat Aras’ı tebrik etmek istiyorum.
Gazeteciye değer veren, ehemmiyet veren, onların yazdıklarında ayrı bir mana çıkartmayan, onları boykot etmeyen, onlara yazdıkları nedeniyle düşmanlık beslemeyen, yazdıklarını dikkatle inceleyen, hoşgörü ve anlayış içinde saygı gösteren siyasetçilere ve bürokratlara ihtiyacımız var.
Bu kente; “gazetecilere tepeden bakan!” onları hor gören, onları küçük gören, onlar için her türlü iftirayı atmaktan çekinmeyen siyasetçilerin, bürokratların ve diğerlerinin sonunu hepimiz biliyoruz.
Kendini büyük görme, başkalarını küçük görme, insanlara tepeden bakma, başkalarını küçümseme gibi hastalıklara yakalanan çevremizde bir sürü insan var.
İşte Murat Aras bu insanlara da farklı mesajlar verdi. “Büyüklenmeyin sizden büyük Allah var!” dedi.
Mevlana’dan, Akif’ten, Hz. Peygamberden aldığı güzel sözlerle konuşmalarını süsleyen Aras, iyi yolda.
İnsanlar bir yola çıkarken varacağı menzili ve bu menzilde önüne çıkacak olan engelleri iyi hesap etmelidir. Yakın mesafe koşan, günü birlik yaşayan insanların varacakları menzil her zaman kısa olmuştur. Sonra mı?
Sonra ise dünyanın en derin çukuruna düşmüşçesine yok olup gitmişlerdir.
Önemli olan her zaman ayakta kalabilmektir.
Sevgili Murat Aras da uzun bir yolculuğun daha ilk kilometrelerinde menzile ulaşmadan yarıştan koparsa buna üzülürüm. Ama diretir ve ısrar ederse menzile ulaşması uzun sürmez sanırım. En kalbi duygularımla gelecekte ki siyasi yaşamında başarılar diliyorum.
 
BAŞBAKAN ELBİSTAN’A ELİ DOLU MU GELECEK?
Türkiye’de iki ilçede miting yapma kararı alan Başbakan Erdoğan için Elbistan ilçesi önemli olsa gerek.
Önemli olmasaydı zaten mitinge gelmezdi sanırım.
Elbistan’ın uzun yıllardan beri İL olma mücadelesi var. Son yıllarda kimse bu lafı diline almıyor ama Elbistanlının yüreğinde bir uhdedir İL sevdası.
Elbistan mitinginde kaç bin kişi olacak v.s. gibi konulara girmek istemiyorum.
Mitingte katılımın azlığı çokluğu bir gazeteci olarak benim açımdan önemli değil ama, Elbistan Belediye başkanlığını kazanmaya kararlı olan Ak Parti sanırım o ilçede en az 50 bin kişiyi miting alanına getirterek bir gövde gösterisi yapacak.
Öyle bir düşünce içinde değillerse Başbakanın Elbistan’a gelmesinin hangi anlamı olabilir?
Bu yazıyı yazarken hiçbir Elbistanlı ile görüşmedim.
Ancak iki hafta önceydi, gazeteci Mustafa Şirin ile yaptığımız Elbistan gezisinde ikimizde de oluşan bir kanaat vardı. Bu kanaat ise; MHP’nin bu seçimi kaybedebileceğiydi.
Yarın yapılacak olan Elbistan mitingi iyi bir havada, kalabalık bir topluluk ile gerçekleşirse, Ak Parti Elbistan seçimlerini kazanır diye bir hüküm yürütme imkanımız daha çok inandırıcı olacaktır sanırım.
Yarın miting alanında olacağım.
Elbistan mitingini izlerken, vatandaşa soracağız. Sonra da son sözümüzü söyleyeceğiz, Elbistan seçimlerine yönelik!...
Her şey gönlünüzce olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar