Babalar ve evlatlar

Kahramanmaraş Büyükşehir oldu malum. 2014 yerel seçimlerinde ipi göğüsleyen, seçimi kazanan isim, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 15 Km2 yüz ölçümü olan ve 1 milyon 50 bin insanın yaşadığı bir şehre hizmet verecek.

Yaklaşık bir haftadır, evimde istirahat etmeye çalıştım. Bu arada bir gün Belediye Başkanı Sayın Mustafa Poyraz ve müdürleri ile birlikte Türkoğlu, Beyoğlu ve Pazarcık'ı gezdik.

**

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak iki İlçe ve bir Belde ziyareti ile başlayan yolculuk, ilginç detayları da öğrenmemize vesile oldu.

Öncelikle konulara hakim, uzlaşmacı, birleştirici bir görüntü vermeye çalışan Sayın Poyraz, bunda da başarılı oldu.

Öyle methiyeler falan dizmek niyetinde değilim.

Ancak alabildiğince objektif bir portre çizmeye çalışan ve konuşmacıları dinleyen, zaman zamanda haklısın tarzında başını eğen tasdik eden bir fotoğraf çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Poyraz, aday olacağının da ilk emarelerini verdi.

**

Ziyaretlerde ne oldu, neler anlatıldı tarzında sıralayacak değilim. Çünkü haberleri yapıldı.

Öncelikle Türkoğlu- Merkez, Pazarcık-Merkez ilişkilerine baktığımızda, Türkoğlu ilçesi artık Kahramanmaraş merkezin adeta bir mahallesi olmuştur.

Duble yolun neredeyse bitmesi, bir insanın Binevlerden Sanayiye gittiği zaman süresi içinde Türkoğlu ilçesine de ulaşmamız mümkün oldu.

Türkoğlu İlçemizde Lojistik Köy kuruluyor. Bu çok önemlidir. Bir süre sonra aynı yerde Serbest Bölge kurulacağını düşünüyorum. Alan müsait. Yükleme müsait olacak.

Bunun için Türkoğlu İlçesi çok büyük önem arz ediyor. Merkezden Türkoğlu ilçesine kadar ulaşım noktasında, alt yapı noktasında ne eksiklik var ise bunlar tespit edilmeli gerekirse de hemen yapılmaya başlanılmalıdır.

Organize Sanayi Bölgesi Türkoğlu ilçesinde neredeyse bitti gibi. yakında alt yapı ve yer teslimi yapılacak.

**

Bu güzel ilçemizde bulunan Gavur Gölü turizm açısından büyük önem arz ediyor. Bu konuda Sayın Poyraz'a  bu konu anlatıldı. Orası bir kuş cennetidir. Kuşların ikmal istasyonudur. Göçmen kuşlarının dinlenme ve yumurtalama, üreme yeridir.

**

PAZARCIK BELEDİYE BAŞKANININ SÖYLEDİKLERİ

Pazarcık Belediye Başkanı Sayın Kamil Dalkara'yı ziyaretimizde ilginç bir konuşma geçti.

Sayın Dalkara; Kahramanmaraş'ın Büyükşehir olması kollektif refah ve kalkınmaya büyük katkı yapacaktır. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı bir müşfik BABA gibi olmalıdır. Evlatları arasında adaleti sağlamalıdır.

Bu önemli uyarıya Sayın Poyraz'ın verdiği sözde önemliydi. "Biz bir milyon insanın Büyükşehir belediye Başkanı olacağız Allah kısmet ederse, o konuda ne gerekiyorsa adaletli bir şekilde yapacağız. Kaldı ki kanuni yükümlülükler var, on yıl bütçenin % 10'u kadar alt ve üst yapıya ödenek ayrılacak ve bu ödenek ilçe ve köyler için harcanacak"...

Sabah 09.30'da Belediye binası önünde başlayan yolculuğumuz akşam saat 17.00 gibi sona ererken, üç Belediye başkanı, İki Kaymakam ve İki Ak Partili ilçe Başkanını ziyaret etmiştik.

Kahramanmaraş Büyükşehir yasası merkez ile ilçeleri birbirine kaynaştıracak ve başarı getirecektir. En azından ben buna inanıyorum...

**

10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ

1961 yılından bu yana Gazeteciler Günü olarak kutladığımız bu özel günümüzde bizleri arayan bütün dostlara teşekkür etmek istiyorum.

Bu gün TBMM'de 2008 yılında elimizden alınan yıpranma payı ile ilgili kanun çıkartıldı.

Zaman ve mesai kavramının olmadığı bu meslekte, ortalama yaşama ömrü de Türkiye ortalamasının biraz altındadır.

Daha önce elimizden alınan bu hakkın tekrar iade edilmesi bize en iyi ödül olarak verilmiştir.

Bilindiği gibi daha önce Başbakan Sayın Erdoğan, bu yasanın tekrar getirileceği sözünü vermişti.

Tekrardan hakkımızı iade eden TBMM üyelerine ve Hükümete teşekkür etmek istiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar