ARSA REDDİNİN GERÇEK SEBEPLERİ

Kahramanmaraş İl Genel Meclisinin 04.08.2009 tarihli oturumundayız.

Valilik tarafından havale edilen evrakların görüşülmesi var. Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Yaşar Dondurma diğer adıyla MADO tarafından yaptırılması düşünülen 24 derslikli okul için mülkiyeti hazineye ait olan ve belli bir amaç için hazineden Özel İdareye kiralan 108 dönüm Adana yolu üzerinde bulunan arsadan 20 dönüm arsa tahsisi ile ilgili görüşmeler yapılacak.

Daha önce bu konu ile ilgili komisyon kurulmuş. Komisyon raporu okundu.

Komisyon raporunda söz konusu hazineden Spor tesisleri kurmak amacı ile tahsis edilen ve şu anda da Vali Saim Çotur spor tesislerinin kurulu olduğu söz konusu yerde 20 dönüm okul için yer verilmesi mümkün değildir. Zira tahsis amacı dışına çıkılır. Hazine söz konusu yeri bizden alır endişesi ile reddi talep edildi.

Bazı İGM üyeleri verilmesi yönünde görüş belirttiler. Bazıları ise biz bu tahsisi yaparsak başkaları ve başta Kahramanmaraş belediyesi de ister. Bir süre sonra orada elimizde arsa kalmaz. Kaldı ki o bölge de  özel idareye ait olan arazi üzerinde Özel İdare Kompleksi yapılması yönünde bir önceki meclisin kararı vardır denildi.

Sonuç olarak İGM üyeleri komisyon raporunu geldiği haliyle oyladılar. Oy çokluğu ile arsa tahsis talebi red edildi.

İlk bakışta red kararı mantıksız gibi gelebilinir. Aslında öyle değil. Eğer söz konusu yer tahsis amacı dışında MADO’ya verilmiş olsaydı bir çok sorunu da beraberinde getirecekti.

Öncelikle İGM daha sonra gelecek talepleri geri çeviremezdi.

Sonra ise bilindiği gibi mülkiyeti hazineye ait olan ancak İl Tarım müdürlüğü tasarrufunda bulunan Piserro önündeki 18 dönümlük arazi var. Zira Ali Rıza Kısakürek tahsis ve satın alma yöntemi dahil burasını talep etti. Her iki konuda da tahsis amacına ters düştüğü için söz konusu arazi verilmedi.

Bu tahsis bir emsal teşkil edecekti.

Bu tahsis kararının MADO ya da okul yapımına karşı olmakla bir ilgisi yoktur.

Öncelikle meseleye bakarken, konuyu sağa sola çekmeye gereği yok.

MADO Kahramanmaraş’ta bir marka olmuş, kentimizi tanıtmış bir firmadır.

MADO’nun okul yapması toprağı ile ödeşmek gibi bir şeydir. Doğal olarak MADO Kahramanmaraş’ın sosyal hayatına katkı yapması doğaldır ve yapması gereklidir.

MADO başka bir yerde bu okulu yapacaktır. Buna inanıyoruz. Hazineye ait ya da okul yeri olarak ayrılan bir arsa bulunup verilir.

Kusura bakmayın ama benim kafama takılan bir soru var.

Kahramanmaraş’ta ilköğretim okulu konusunda sorun yaşıyoruz. Mevcut Lise olarak yapılan binaların bir tanesine MADO adı verilse ve MADO bir ilköğretim okulu yapsa çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bizdeki amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek gibi geliyor bana.

Sahi öyle değil mi?

Biz ilköğretim okulu istiyoruz. Sorun orada var.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı okul yapılacak yerler ile ilgili bir talimatı var diye biliyorum.

Trafik kazalarını önlemek için ana caddelere ve transit yollar üzerine okul yapılmaması yönünde kararı var diye biliyorum.

Buna rağmen Milli Eğitim müdürlüğü bu tahsis talebini neden yazdı?

Amacı neydi?

Yoksa laf olsun diye mi?

Neyse bu konu ile ilgili felaket tellallığı yapmanın da bir mantığı yok.

MADO’ya sahip çıkalım.

MADO bizim ihtiyacımız olan İlk öğretim okulu yapsın!....

Önceki ve Sonraki Yazılar