Anket Sonuçları Ve Gözlemlerimiz

ORC araştırma şirketi 81 İl’de 63750 kişiyle 10-26 Haziran 2013 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle anket yapmış. Anket sonuçları birçok internet sitelerinde haber olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle Türkiye Geneli anket sonucuna baktığımızda;

Ak Parti: % 44.2

CHP: % 30.1

MHP: % 15.5

BDP: % 6.9

Diğer: % 3.3 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu anket sonuçlarının Ak Parti açısından özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi noktasında ciddi sorun olarak ülkenin karşısına çıkacağı endişesi içindeyim.

Ancak ben bu anket sonuçlarına da itibar etmeyen bir olduğumu da açık bir şekilde ifade edeceğim.

Bu sonuca Kahramanmaraş için yapılan ankete itirazım olduğu için varıyorum.

**

Ak Parti Kahramanmaraş’ta fire verir mi?

ORC araştırma şirketi Kahramanmaraş’ta yüz yüze kaç denekle görüşme yaptı bunu bilmiyorum. Ancak şehirde ve ilçelerde birebir ve özel görüşme yapılarak sonuca ulaşmış olsalardı, Ak Partinin en az % 65 civarında oy alacağını tahmin edebilirlerdi.

Kararsızları: % 13.8 olarak görünce, Türkiye Geneli anket sonuçlarında da kararsızları yansıtmayınca benim gözlemlerimin daha doğru olduğu noktasında artık hiç şüphem kalmadı.

Kahramanmaraş için anket sonuçlarına baktığımızda;

Ak Parti: % 56.0

MHP: % 16.3

CHP: % 11.0

Diğer: % 2.9

Kararsız: % 13.8 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kahramanmaraş olarak bizlerin yaptıkları araştırmalar seçmenin hızla yeniden Ak Partiye yöneldiğini buna gerekçe olarak ise; Gezi Parkı ile Mısır’da Ordunun Darbe yapmasını gösterebiliriz.

Ak Parti dışında başka partiye oy verdiğini iyi bildiğimiz bir çok insan Gezi Parkı nedeniyle ülkenin uğradığı ekonomik kaybı, yabancı basın yayın kuruluşlarının adeta Türkiye’de bir iç savaş varmış gibi dünyaya ilan etmeleri merkez sağ partilere oy veren seçmenleri daha çok Ak Partiye yakınlaştırdığını düşünüyorum.

Benim gözlemlerime göre; Ak Parti Kahramanmaraş’ta genel politikalar sebebiyle oyunu azaltmaz korur diye düşünüyorum. Kaldı ki yapılan ciddi anketlerde de Ak Parti’nin Türkiye Geneli oy yüzdesi de % 50’den aşağı düşmedi.

Millet her şeye rağmen, hükümetin bir çok politikasını da beğenmemesine rağmen istikrar adına Türkiye’nin geleceği adına güçlü bir şekilde Ak Partiye desteğini devam ettiriyor.

**

Yeni İstihdam Teşvik Paketi hayırlı olsun!...

01 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere 10 işçi ve üzeri personel çalıştıran işletmeler ile ilgili SGK yani Sigorta pirim desteği Kahramanmaraş dahil üç grup içinde değerlendirilmiş ve yasa TBMM’den geçerek Cumhurbaşkanının onayına sunuldu.

Bu konuyla ilgili Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Kemal Karaküçük’ü arayarak hayırlı olsun dileğinde bulunurken detayları da öğrenme fırsatını buldum. Bunun bize etkisi % 60’lar civarındaymış. En azından işletmelerde işçi çıkışları yaşanmayacağını düşünüyorum. Büyümemiz hız kesmeden belli bir aralık dilimi içinde devam ediyor.

Yeni Organize Sanayi Bölgeleri, Lojiktik Köy, yeni Hava alanı gibi projelerimiz ortada, herkes bir ucundan tuturak bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Yeni istihdam teşvik paketinin Kahramanmaraş’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum….

Önceki ve Sonraki Yazılar