“Aladağ” bir yangın yeri

Geçen yıl bu günlerde Diyarbakır’da yanan öğrencileri konuşurken bu yıl da Adana’da Aladağ’da yüreğimiz yandı.

Aladağ’ın serinliğine inat 12 can, 12 kız öğrenci, 12 hayata yeni başlayan canlarımız bir yangında yandı kül oldu.

Buna yürek dayanır mı?

Buna hangi vicdan sessiz kalır?

Buna hangi yürek sevinir?

**

Âlemlere hayat veren, can veren Yüce Allah; “tedbirinizi alın takdiri bana bırakın!” diye bize öğüt vermiyor mu?

“Tedbir alınmamış ise, buna ‘kader’ demek hangi akıl ve vicdana sığar?”

Aladağ’da ki yurt yangını ile ilgili yazılıp çizilenlere baktım. Devlet adına yapılan açıklamaları takip ettim, izledim.

“Kur’an-ı Kerim” öğrenmek amacıyla o yöredeki köylerimizde oturan ailelerin çocukları bu kül olan canlar.

Bu çocuklar, bu cennet kokan çocuklar sadece Allah’ın kelamını öğrenmek ve insanlığa hizmet etmek istiyorlardı.

**

Bu yurtların denetimini devletimize bağlı kurumlar yapar. O yurdu kuran ona maddi ve manevi destek veren insanların göz altına alınması belki de ceza verilmesi kül olan bu çocukları geri getirir mi? Vicdanları soğutur mu? Yüreklere su serper mi?

Oysa bu yurtlar yapılırken teknik ve fiziki şartlar göz önünde bulundurulsaydı, uygunluğu araştırılsaydı daha iyi olmaz mıydı? Peki bu yurtları denetleyen, bu yurtlara ruhsat veren, bu yurtlara çalışma ruhsatı veren kurum, kuruluşların hiç mi günahı yok?

**

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet Erkoç’u birkaç dostumla ziyaret ettik.

Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılında yapacağı çalışmaları, şehrin ulaşım ve park sorunu ve çözüm yollarını konuşurken, söz döndü dolaştı Aladağ’da ki bu yangın faciasına geldi.

Sayın Erkoç, Büyükşehir Belediyesi olarak bu gibi hadiselerin yaşanmaması için gerekli bütün tedbirlerin alındığını, umuma açık işletmeler, yurtlar ve okulların sürekli denetlendiğini özellikle üstüne basa basa vurguladı.

İtfaiye Daire Başkanı ve bir ekibin sabah saatlerinde Aladağ ilçesine gittiğini, yangının neden çıktığını ve bunların nasıl önlenebileceği hakkında bizzat yerinde şu anda çalışmalar yapıyorlar diyerek bu konuya verdikleri önemi de ifade etti.

**

Demek ki; tedbiri alıp takdiri Allah’a bırakmakmış bizim görevimiz. Meseleyi tarikat, cemaat ekseninden bakmak ve timsah gözyaşı dökmek doğru bir davranış biçimi değildir.

Bize düşen buna benzer hadiselerin yaşanmaması için kanunu adam gibi uygulamak ve takip etmektir.

Büyükşehir Belediyesi bu konuda kimseye taviz vermeden kanunları uygulamaya gayret ve çaba gösteriyor. Bize düşen ise bu konularda zorluk çıkarmak değil eksikliklerimizi tamamlamaktır.

Bu duygular içinde bedenleri kül olan 12 cana Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de sabrı cemil diliyorum. Allah rahmetine gark eylesin…

Önceki ve Sonraki Yazılar