M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Akılda Kalanlar

7 Haziranda yapılacak olan milletvekili seçimlerine on iki gün kaldı. Bir yanda 12 yıldan beri tek başına iktidar olan AKP ve tarafsızlık yemini yapmış olan Reis-i Cumhur, diğer yanda 12 yıldan beri muhalefet olan MHP ve CHP.

Her iki taraf arasında kıyasıya bir mücadele var. Benzeri görülmemiş bir mücadele sürdürülüyor. Taraflar arasında sürdürülen bu mücadeleye  “Varlık yokluk savaşı” da denilebilir.

Seçim sonrası akıllarda; AK Partinin; “Onlar konuşur AK Parti yapar” söylemi, MHP’nin; “Bizimle Yürü Türkiye” çağırısı, CHP’nin; “Yaşanacak Bir Türkiye” vaat etmesi kalacak gibi… Birde,

Bu seçim kampanyasında bence AKP bir adım geride kaldı gibi. “Onlar Konuşur AK Parti Yapar” sloganından başka hafızalarda kalan hiçbir şey yok denilebilir.

Oysa CHP’nin ve MHP’nin hafızalara yer etmiş söylemleri var.

Asgari ücretin 1500 TL olması gibi,

Emekliye iki maaş ikramiye verilecek olması gibi,

Mazotun çiftçilere 1500 TL satılacak olması gibi,

Atanamayan Öğretmenlerin atanacak olması gibi,

Taşeron işçilerin kadroya alınacak olması gibi,

Ankara’da Hırsız var gibi,

CHP yapar AKP satar gibi…

Sandıktan ne çıkar bilemem ama şu ana kadar söylenenlerden muhalefetin bir sıfır önde olduğu alenen görülmektedir. Meydanlardaki coşkuya bakıldığında seçmenleri heyecanlandıran söylemlerin AK Parti tarafından söylenen sözlerden değil, CHP ve MHP tarafından söylenen vaatlerden oluştuğu rahatlıkla söylenebilir.

Bırakın CHP ve MHP’yi bu seçim için akıllarda kalan sözler denildiğinde Selahattin Demirtaş’ın HDP’si bile AKP den daha iyi durumda denilebilir.

Selahattin Demirtaş’ın; “Yol yaptınız diye yolsuzluklarınızı görmemezlikten mi gelelim?” diye bağırması,

Sayın Diyanet İşleri Başkanına; “Mercedes’in zırhı seni günahlardan da koruyacak mı Hoca?” diyerek yapılan yolsuzluklara dikkat çekmesi inanın çok etkili oluyor.

Bu seçimde insanlara yeni şeyler söyleyen taraf muhalefet partileri. Muhalefet partilerinin yapacaklarına olmaz diyen ise iktidar… 12 Yıldan beri hep yenilikten bahseden AKP bu defa yeniliklere karşı çıkmaktan başka bir şey yapamıyor.

CHP seçmeniyle yeniden barışmışa benziyor. Kahramanmaraş’tan bir milletvekili çıkaracak gibi. CHP’li seçmenler Kamil Dalkara’yı Ankara’ya yollayacak gibi.

MHP, 30 Mart 2014 Belediye Başkanlığı Seçiminde aldığı 180.000 oyu artıracakmış gibi gözüküyor. İster inanın ister inanmayın ama bu oy üç milletvekiline tekâmül ediyor.

CHP ve MHP seçmeni oylarının sandıktan çalındığına inanıyorlar. Sandıklara sahip çıkmadıklarından dolayı bin pişman olmuşlar. Her iki partinin seçmeni de “oyumuzu kullandığımız sandığın başından ayrılmayacağız. Sandıklar açıldığında bir vatandaş olarak sandıktan çıkan oyların tutanağa doğru yazılmasını temin edeceğiz” diyerek durumdan vazife çıkardıklarını söylemektedir.

Görünen o ki Kahramanmaraş’ın seçim sonucu 4+3+1 şeklinde olacaktır. Ne diyelim ki? Sonuçlar nasıl tecelli ederse etsin eyvallah demekten gayrı ne yapılabilir ki?

Önceki ve Sonraki Yazılar