Ak Parti Ve MHP’de İl Başkanlığı Seçimleri

İktidar partisi Ak Parti ile Kahramanmaraş’ta ana muhalefet olan MHP’de İl Başkanlığı seçimleri yapılacak.

Ak Parti seçime mevcut il başkanı Metin Doğan ile tek liste halinde gidecek. Sayın Doğan mevcut yönetim listesinde en fazla 15 kişi değiştirerek yoluna devam edecek. Çünkü şimdiki yönetim listesini de atama ile il başkanı olduğunda kendisi yapmıştı. Daha fazla bir değişikliğin olacağını sanmıyorum. Edindiğim izlenimlere göre; kenti kapsayıcı bir liste olacağı söyleniyor. İnşallah bunu başarır. Çünkü Haziran seçimlerinden sonra neredeyse 4 yıl seçim olmayacak. O 4 yıllık sürede kentin sorunları üzerine kafa yorulabilir ve daha fazla yatırım, hizmet alınabilinir.

**

Kahramanmaraş’ın ana muhalefeti olan ve 30 Mart yerel seçimlerinde 200 bine yakın oy alan Milliyetçi Hareket Partisinde de İl Başkanlığı heyecanı yaşanıyor.

MHP’de ilçe başkanlığı seçimlerinde çok adaylı seçim yarışlarını izledik. İl Başkanlığı için ismi geçenlerin 11 civarında olduğu söyleniyor.

Bir gazeteci olarak resmen açıklama yapan mimar Rafet Küsmüş, bu gün açıklama yapacak olan İş adamı Ömer Özkan, yarın açıklama yapacak olan Muharrem Arıkan’ı biliyorum.

Bu üç ismin dışında konuşulan isimleri yazmak bana yakışmaz. Ne zaman aday olarak açıklama yaparlarsa o zaman isimlerin dile getirilmesini etik ve doğru bulurum.

MHP’de kırılma yaşanmaz, seçilen ismin önderliğinde parti seçim çalışması yapar, kamuoyunda tanınan, şehirde bilinen ve hizmet edeceğine de inanılan isimlerle liste oluşturulur ise 30 Mart seçimlerine yakın da oy almaları halinde 3 Milletvekilliğini kazanacağını düşünüyorum.

**

Ak Parti, MHP ve CHP Haziran seçimlerinde başarılı olmak için büyük çaba harcayacaktır.

Nitekim Ak Parti il Başkanı Metin Doğan hedefini açıkladı; bu hedefi 8 vekilliğin tamamını almak olarak dile getirdi.

Bu mümkün olabilir mi?

Ankara ve İstanbul’da yaşayan Kahramanmaraşlı isimler değil de Kahramanmaraş ve ilçelerinde yaşayan, insanların düğün ve cenazelerinde gördüğü isimlerden oluşan bir liste yapılırsa Ak parti için 8 vekilliğin tamamının kazanılacağının sürpriz olmayacağını düşünüyorum.

Yanlış anlaşılmasın; öldüğünde Kahramanmaraş’a bile gömülmeyecek insanların isimlerinin listelere yığılması Ak Parti’de 6 vekili bile kazanamayacak bir sonuç da ortaya çıkaracaktır.

Ama liste yerel ölçekli isimlerden oluşursa 6 vekil sayısı 7 yada 8 de olabilir.

**

MHP’ye gelince, doğru ve halkta karşılığı olan isimlerle seçime gidildiğinde Kahramanmaraşlıların MHP’ye oy verdiği de bir gerçektir. Bunun için örnek alacağımız seçim son seçimdir. 30 Mart sonuçları MHP’ye 3 milletvekilliğini kazandıracak sayıdadır.

Çünkü Ak parti ve CHP’ye oy vermeyecek olan seçmenin gideceği parti MHP’dir.

MHP bu öngörüyü dikkate alarak liste yaparsa, Kahramanmaraş’ta siyaset noktasında taşlar yerinden oynar.

Belki de bu liste ile Kahramanmaraş’ta sonuç 5-3 şeklinde de cereyan edebilir.

Vakit erken ama bir kehanette bulunduk.

Seçimlere giren adaylara başarılar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar