AK PARTİ SEÇİMİ KAYBEDERSE!...

İki Beldede yapılacak olan seçimler nedeniyle hükümet üyeleri yani Bakanlar ve Ak Parti üst düzey yöneticilerini sıklıkla misafir etmeye başladık.

Muhalefet partilerde de bir kıpırdanma başladı. MHP’li eski şahin İçişleri Bakanı TBMM Başkan vekili Meral Akşener geliyor. 26 Şubat günü her iki belde de açık hava mitinglerinde konuşma yapacak. Açık konuşmak gerek ise ben her iki belde de MHP adaylarına şans vermiyorum. Ama ülkemizde de her şey mümkün olabilir diye düşünüyorum. Her iki belde de MHP adayları aradan sıyrılamaz mı? Neden olmasın?

Bilindiği gibi her iki belde de kamuoyunda güçlü isimler olarak bilinenler önce Ak Parti’ye başvurdular. Olmayınca da Saadet Partisi listesinden Belediye Başkan adayı oldular.

Karacasu’da Süleyman Topçuoğlu, Kavlaklı’da ise Fevzi Gökçe’den bahsediyorum.

Bilindiği gibi Ak Parti’nin en güçlü olduğu dönemde her iki isimde muhalefet partilerden Belediye Başkanlığı seçimini kazandılar. Şimdi de kazanmamaları için bir sebep göremiyorum.

Kahramanmaraş’ta 2002’den bu yana yapılan bütün seçimlerde Ak Parti ezici bir şekilde seçimleri kazandı.

29 Mart seçimlerine baktığımızda merkez ilçede % 67 gibi bir sonuç yakalarken İGM oylarında %51’lerde kaldı. Aday tespitleri ve diğer sorunlar üst üste toplandığında bu sonuç ortaya çıktı sanırım.

Son bir haftadır her iki beldeye de bir ziyaret yapma imkanım olmadı. Özellikle de tek başına gitmeyi ve birebir insanlarla görüşmeyi tercih ettiğim için Bakanların ziyaretlerine de katılmadım.

Gördüğüm şu ki; Kahramanmaraş’ta misafir ettiğimiz Bakanlar bu kente gelirken hep “eli boş” geliyorlar.

Ellerinde bir bohça olsaydı, yapılan haberlerde öne çıkarılırdı diye düşünüyorum.

Yani açık bir ifadeyle biz bu seçimleri Kahramanmaraş için bir fırsata çeviremedik.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’da Kahramanmaraş’a gelecek. Pazar günü yapılacak olan İl Başkanlığı Kongresine katılacak. BBP’nin her iki belde de aday göstermediğini biliyorum. Ama bu beldelerde oturan BBP’liler parti teşkilatının dediği yere oy verecektir diye düşünüyorum. Sayı çok önemlidir.

Hani Televizyonlarda müzik eğlence proğramlarında “gecenin sürprizi” olarak en sona çıkartılan assolitler vardır ya. Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un 6 Mart 2010 tarihinde her iki belde de son mitingi yapacağı yönünde bilgiler ulaştı. Son nokta, son vuruş gibi bir şey olacak bu.

8 Mart sabahı her iki belde de seçimi Ak Parti kaybederse bunun yansıması nasıl olur diye bir soru yöneltiyorum kendime.

En iyimser tahminimi yerel ve ulusal anlamda şu şekilde cevaplandırıyorum.

Yerel’de küçük bir deprem etkisi yapar. Milletvekillerinin gelecek hesapları altüst olur. Ve hiç birinin de yeni dönemde aday olma şansı çok aza iner. Belki Teşkilat fesholur.

Ulusal manada ise Muhalefet Partileri erken genel seçim için hükümeti köşeye sıkıştırır ve bu yol erken seçim kararı alınır.

Öte yandan ise; başta Başbakan Tayyip Erdoğan; “Kahramanmaraş’ta nerede yanlış yaptık” diye soracaktır. Ve seçim yapılıncaya kadar Kahramanmaraş hep masada kalacaktır. Belki de bir çok yatırım yapılacaktır. Çünkü Ak Parti’nin Kahramanmaraş’ta seçim kaybetmesi Türkiye’de seçim kaybetmesi anlamına gelecektir.

Ak Parti’de siyaset yapan yetkili yerlerde bulunan arkadaşlarımız bizlerin yaptığı bu beyin jimnastiklerini nedense hep aleyhte bir yazı olarak ele almakta ve bize içten içe kızmaktadırlar.

Bana bu yönde farklı yerlerden farklı tepkiler geliyor.

Bizler Kahramanmaraş’a bir çivi çakılması için kendi çapımızda bir uğraş veriyoruz.

Bunu verirken vicdanımızın sesini dinliyor ve buna göre yazıyoruz. Başkaca bir sebep yoktur.

Ve seçime katılan adaylara başarılar dilerken, kazanan Kahramanmaraş olmalıdır diyoruz!...

Her şey Kahramanmaraş için!...

Önceki ve Sonraki Yazılar