AK PARTİ mi MHP’mi Kazançlı çıkacak?

 

İki gündür Ak Parti ve MHP Kahramanmaraş milletvekili adayları ile ilgili bireysel görüşümü yazarken her iki partiye de adayların seçiliş yöntemi açısından eleştirel bir yaklaşım gösterdim.

Ancak bu iki yazımda da eksik olan bir gerçek vardı.

Bu gerçeğin adı; değişim ve dönüşümdü.

Doğal olarak bizlerde insanız. Bizimde duygularımız vardır. Bazen kantarın topuzunu kaçırarak duygusal yönümüzün ağır bastığı anlarda bu baskın anlayış yazılarımıza da yansıyor.

CHP bütün Türkiye’de neredeyse bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmuşken, Kahramanmaraş’ta bunu gerçekleştiremedi. Bu sebeple listelere konulan Ayhan Çiftaslan ve Kibar Özdemir listelerinden çekildiler. Buna nezaketen çekilme deniliyor. Adamlar listedeki yerlerini beğenmeyerek bal gibi istifa ettiler. Bunun başka bir açıklaması olabilir mi?

Hatırlanacağı üzere CHP 2007 Genel seçimlerinde kıl payı seçimi kazanmıştı. Yani CHP için bir vekillik artık çantada keklik olmaktan çıkmıştır. Çünkü Ak Parti neredeyse bütün ilçelerden aday koyarak, ilçelerden gelebilecek bir tepkiyi baştan çözme yoluna gitmiştir.

CHP’ye kızan ve küsen insanların büyük çoğunluğu sandığa gitmeyecektir. Gidenler ise büyük bir ihtimalle oylarını MHP’ye vereceklerdir. Çünkü bunu 2007 Genel seçimlerinde gördük. 12 Haziran referandumunda gördük. Bu konuda daha fazla söze gerek yok sanıyorum.

Milletvekili aday listesi açıklanalı birkaç gün oldu. Bu yazıyı kaleme almadan önce, şehirde belli konumlarda olan insanlarla konuştum, görüşlerini aldım.

Ak Parti açısından özellikle merkezin adayı yok bağlamında ilk günkü eleştirilerin yerini bu listenin birer fırsata dönüşme ihtimalinin yüksekliği üzerinde duruldu.

Kimi dostlarım ise Ak Parti listesine biraz tepki verilmesi halinde seçilen vekilin sayısının 4’lere 5’lere düşmesi halinde Ak Parti’nin Kahramanmaraş’ı ihya edeceğini öne sürerek, bunun denenmesi gerektiğinde ısrar ettiler.

Meseleye duygusallıktan uzak profesyonel  bir bakış açısıyla bakacak olursak, Ak Parti milletvekilliğinin tamamını kazanabilmek için bütün imkanları en sonuna kadar kullanacaktır.

MHP ise özellikle merkez ilçede estirilen bu tepkiyi ve CHP’de ki küskünleri oy noktasında kendine kanalize edecek bir çalışma ortaya koyabilirse, işte o zaman büyük bir sürpriz yaşanır.

Eğer MHP durağan ve terk edilmiş bir görüntü içinde seçim çalışmalarını yürütürse işte o zaman Ak Parti için gün doğar.

Siyasi Partilerin aday listeleri ile ilgili arkadaşlarım düşüncelerini ifade ettiler. Genel olarak ilk görüş ve düşünceleri birbirlerine parelellik arz ediyor. Sanırım bir iki hafta sonra adaylar ve partiler sahaya indiklerinde bu görüşlerinin değişeceğini düşünüyorum.

Çünkü artık yerellik diye bir kavramın değiştiğini bizlerde fark ediyoruz. En azından ben farkındayım. Yazdığımız bir köşe yazısı dünyanın bir ucunda yaşayan vatandaşlar internet teknolojisi sayesinde bu gün okuyorlar.

Adayların belirleniş yöntemine bu açıdan baktığımda Ak Parti ve MHP’ye bir anlamda hak veriyorum.

Sonuç mu?

Kimin haklı, kimin haksız olduğuna 12 Haziran günü sözün gerçek sahibi vereceği oy ile bu değişimi gerçekleştirecektir.

Bu sözün üzerine de söz söyleme hakkını kimse kendinde görmemelidir.

Son söz sandıkta söylenecek olan sözdür.

Gerisi söz salatasıdır!..

Gerisi hikayedir!...

Gerisi varsayımdır…vesselam!...

Haksız mıyım?

Son söz büyük patrondadır.

Büyük patronda halkın ta kendisidir!...

Önceki ve Sonraki Yazılar